Geralt doceniony po raz kolejny, i choć tym razem nagroda przypada Sapkowskiemu, a nie przybranym rodzicom ze stajni CD Projekt Red, to nie pozostaje nic innego jak cieszyć się z kolejnych sukcesów polskich twórców.

Andrzej Sapkowski, ojciec Geralta, którego obecnie chyba nikomu nie trzeba przedstawiać, 10 lipca decyzją jury został uhonorowany prestiżową nagrodą World Fantasy Award za wybitne osiągnięcia na polu fantastyki. Wręczenie statuetek nastąpi na konwencie World Fantasy Convention, który w tym roku odbędzie się z końcem października w Columbus, stan Ohio.

I cieszyć się wypada, choć może nieco przez łzy. Wiedźmin Geralt podbił serca polskich miłośników fantastyki na długo przed pojawieniem się pierwszej gry opartej o to uniwersum. Proza Sapkowskiego zachwycała i zachwyca po dziś dzień, a jego książki mogą bez problemu stawać w szranki z takimi dziełami jak Władca Pierścieni Tolkiena, czy ostatnio popularną serią książek George’a R. R. Martina.

Jednak na arenie międzynarodowej wygląda to niestety nieco inaczej. Oczywiście proza Sapkowskiego została przetłumaczona na wiele języków, w tym angielski, lata temu, lecz dopiero gry z pod znaku Białego Wilka sprawiły, że Wiedźmin stał się rozpoznawalny na całym świecie. Ostatnia część elektronicznych przygód Geralta pt. Wiedźmin 3: Dziki Gon spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i została doceniona przez miliony fanów. Warto tutaj dodać, że na chwilę obecną jest to najczęściej nagradzana gra w historii. Trudno przejść obok takiego fenomenu obojętnie, nie da się go nie zauważyć.

Przysłowiową wisienką na torcie może być właśnie World Fantasy Award dla Andrzeja Sapkowkiego, ponieważ nie trudno odnieść wrażenie, że sukces gier opartych na powieściach tego znakomitego pisarza, delikatnie mówiąc, nieco go ominął. Złośliwi powiedzą, że gdyby nie CD Projekt RED, nagrody by nie było, jednak tego nie wiemy, a i złośliwi być nie powinniśmy.

Ostatecznie Andrzej Sapkowski jako pierwszy Polak dołączył do grona najwybitniejszych pisarzy fantastyki na świecie i co prawda jego twórczość jest już raczej zakończona, to nie zmienia to faktu, że można śmiało nadać jej miano klasyki gatunku, po którą sięgnie jeszcze niejedno pokolenie miłośników dobrej literatury.

Autor | Patryk Wolny