Podczas pierwszej sesji Rady Miejskiej w 2019 roku radni miejscy podjęli decyzję w sprawie finansowania in vitro z budżetu miasta. Rada Miasta wydała także stanowisko potępiające morderstwo prezydenta Gdańska oraz szerzącą się w przestrzeni publicznej mowę nienawiści i przemoc. 

Obrady pierwszej w nowym roku sesji Rady Miasta rozpoczęły się od minuty ciszy, mającej na celu uczczenie pamięci Pawła Adamowicza, zmarłego prezydenta Gdańska. Oprócz tego Rada Miasta Wrocławia jednogłośnie przyjęła stanowisko w sprawie potępienia się szerzącej w przestrzeni publicznej przemocy i mowy nienawiści.

„Rada Miejska Wrocławia w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza kategorycznie sprzeciwia się wszelkim aktom terroru i w pełni potępia tę zbrodnię, dla której nie ma żadnego usprawiedliwienia. Wyraża stanowczy sprzeciw wobec agresji, szerzącej się mowie nienawiści w przestrzeni publicznej oraz przemocy, które nie mieszczą się w standardach demokracji. Rada solidaryzuje się z uczestnikami masowych, spontanicznych manifestacji wobec bezprawia, odbywających się na terenie całego kraju. Zwraca się także z apelem o podjęcie wszelkich starań w zwalczaniu przestępstw motywowanych nienawiścią.”

Wniosek o przyjęcie takiego stanowiska złożył prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

– Zamordowany samorządowiec, mąż, ale także i ojciec, obywatel Gdańska, nasz serdeczny kolega i przyjaciel Wrocławia, obywatel Rzeczypospolitej, człowiek. Także polityk samorządowy. Zamordowany przez szaleńca, którego jednak do tego zbrodniczego czynu coś pchnęło. Pchnęły go do tego głupie i złe słowa, do których przyzwyczailiśmy się w przestrzeni publicznej. To przyzwyczajenie było błędem i naszym wspólnym zaniedbaniem. Patrzę teraz na kolegów z Platformy Obywatelskiej, z Nowoczesnej, z Sojuszu dla Wrocławia, patrzę także na kolegów z Prawa i Sprawiedliwości. Ale przede wszystkim patrzę teraz na siebie. Szukam w sobie dobrych słów, które mogą przykryć wszystko to, co się stało, ale takich słów po prostu nie ma. Śmierć Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska – tej śmierci nie da się przykryć. Zróbmy wszystko co w naszej mocy, aby ta śmierć nie poszła na marne, aby nas czegoś nauczyła. Nie na kilka najbliższych dni, o czym wielokrotnie mówiłem ostatnio. Nie tylko na czas żałoby. Na dłużej – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. – Wiem, jak wiele jest dzisiaj w nas emocji, jak wiele w nas jest żalu, jak wiele jest w nas rozgoryczenia. Wiem jak wiele jest ich także we mnie. Ale jeśli dzisiaj zaczniemy szukać wokół siebie winnych tej śmierci i nawzajem siebie oskarżać – przegramy. I będzie to kolejna bezsensowna śmierć w nie tak odległej historii naszego kraju. Jeśli poszukamy z kolei winy w sobie, jeśli od siebie zaczniemy zmianę języka, używanego w życiu publicznym, także tutaj na tej sali, śmierć Pawła, choć zdaje nam się to dzisiaj niewyobrażalne szczególnie w czasie żałoby, może wydać dobry owoc i być fundamentem nowego dialogu. Pawle, chcemy być we Wrocławiu bardziej odpowiedzialni za słowa, za siebie nawzajem także.

Podczas sesji, radni miejscy przegłosowali także projekt uchwały dofinansowania metody in vitro z budżetu miasta. Oznacza to, że rocznie 420 par będzie mogło otrzymać do 5 tysięcy złotych wsparcia na przeprowadzenie procedury zapłodnienia tą metodą.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch