W czwartek dorobek Akademickiej Reprezentacji Polski, startującej w Letniej Uniwersjadzie w Shenzhen (Chiny), powiększył się o kolejne 3 medale.

Brąz wywalczyła drużyna mężczyzn w strzelectwie, występująca w składzie Tomasz Pałamarz (UP Wrocław, WKS Ślask Wrocław), Tomasz Wawrzonowski (AWF Wrocław, Społem Łódź), Witosław Krzak (WSAiB Gdynia, Flota Gdynia), którzy w klasyfikacji indywidualnej zajmowali odpowiednio 5., 10. i 24. miejsce. Wygrała drużyna Chin przed Koreą Płd.

 

Złoto zdobyli nasi siatkarze plażowi: Michał Kądzioła (WSS Łódź, MKS Dąbrowa Górnicza) i Jakub Szałankiewicz (WSS Łódź, Stakolo Staszów). Srebro w skoku wzwyż przypadło Wojciechowi Theinerowi (Politechnika Śl. Zabrze, AZS AWF Katowice), a w porannym półfinale Kądzioła i Szałankiewicz gładko, 2:0 (16, 18) pokonali parę z Norwegii (Kvamsdal/Stroemsvag), natomiast w finale stoczyli zacięty bój z Rosjanami (Prokopyev/Yarev), wygrywając ostatecznie w tiebreak’u. Pojedynek o złoto stał na bardzo wysokim poziomie.

W pierwszym secie, ku zaskoczeniu licznie zgromadzonej publiczności, wśród której nie zabrakło Polaków (mecz na żywo oglądał m.in. Paweł Korzeniowski, który w środę wywalczył brązowy medal na 100 m motylkiem), nasi reprezentanci przegrali 15:21. Wynik ten podziałał na nich mobilizująco i w kolejnych dwóch partiach, przy wzmożonym dopingu ze strony polskiej delegacji, biało-czerwoni ponownie zaczęli grać to, co prezentowali od początku turnieju. W drugim secie zdeklasowali Rosjan, wygrywając 21:10, a przysłowiową „kropkę nad i” postawili w tiebreak’u, w którym również nie zabrakło emocji (15:12). Na najniższym stopniu podium stanęli siatkarze z Ukrainy (Popov/Samoday).

Drugi dzień z rzędu sukces święciliśmy na stadionie lekkoatletycznym położonym w Shenzhen, w pobliżu wioski uniwersjadowej. Tym razem w konkursie skoku wzwyż, z bardzo dobrej strony zaprezentował się Wojciech Theiner, który w finale z wynikiem 2,26 m zajął 2. miejsce i tylko o 2 cm przegrał z Ukraińcem Bogdanem Bondarenką (2,28 cm). Trzeci był Rosjanin Sergey Mudrov.

(z Shenzhen Szymon Grabara)