Serwis Shwomax zniknie z Polski. Jak poinformowano w oficjalnym oświadczeniu, pod koniec stycznia 2019 roku usługa przestanie być dostępna w naszym kraju. 

Showmax zadebiutował w Polsce 15 lutego 2017 roku. W pierwszym spocie, promującym serwis, wystąpili Ewan McGregor i aktorzy znani z filmów Patryka Vegi. Zaraz po starcie w Polsce platforma zaangażowała się w produkcję serialu satyrycznego „Ucho prezesa”.  Od grudnia 2017 roku do wiosny bieżącego roku Showmax zrealizował pierwszą serię „SNL Polska”. Drugi sezon produkcji ruszył pod koniec października w okrojonej wersji – tylko ze skeczami „Weekend Update”. W sierpniu i wrześniu 2018 udostępniony został również serial kryminalny „Rojst”. Z Showmaksem związany był także Patryk Vega. Najnowszy film reżysera – „Plagi Breslau”, będzie dostępny tylko na tej platformie. W serwisie znalazły się też serialowe rozwinięcia filmów „Botoks” oraz „Kobiety mafii”.

Showmax nie jest jednak jedynym serwisem subskrypcyjnym na rynku polskim, którego użytkownicy za miesięczną opłatę mają nielimitowany dostęp do bazy filmów i seriali.  Obecnie najpopularniejszą płatną platformą VoD w Polsce jest sekcja Premium serwisu CDA.pl. Od 2016 roku roku działa również w naszym kraju serwis Netflix, a w tym roku HBO zaoferowało dostęp do swojej platformy HBO GO wszystkim internautom, a nie tylko klientom jej usługi telewizyjnej. Poza tym popularnością cieszą się takie serwisy jak Player czy Ipla. Serwis Showmax miał być konkurencją dla zagranicznych platform, jednak tak się nie stało. W oświadczeniu, wydanym przez Magdalenę Marzec – communications managera Showmax w Polsce, możemy przeczytać m.in. że decyzja o opuszczeniu polskiego rynku wynika ze strategicznej decyzji koncernu Naspers o wycofaniu się z branży wideo w internecie.

„31 stycznia 2019 r. Showmax wycofuje się z Polski, a usługa przestanie być dostępna. Jest to następstwem strategicznej wizji właściciela Showmax – Naspers Group, o wycofaniu się z działalności w sektorze rozrywki wideo prowadzonej w ramach MultiChoiceGroup, do której włączony został Showmax.
Pomimo dobrych wyników i popularności serwisu, dalszy rozwój Showmax Polska, jako jedynej firmy działającej w obszarze wideo poza Afryką, nie mieści się w ramach przyjętej strategii zarówno MCG, która koncentruje się na kontynencie afrykańskim, jak i Naspersa. Showmax Africa nadal będzie działać jako część MultiChoiceGroup.
Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim partnerom, klientom i zespołowi Showmax, którzy wspierali firmę od momentu powstania prawie dwa lata temu i przykro nam, że ta historia się już kończy.”

Na chwilę obecną nie wiadomo, jak będzie wyglądać proces opuszczania Polski przez Showmax oraz co z klientami, którzy mają wykupiony dostęp do serwisu. Nieznany jest także los produkcji, które dopiero miały debiutować w serwisie, takich jak np. drugi sezon Marvel’s Runaways. Nie wiadomo także, czy i kto przejmie polskie, autorskie projekty.


Autor: Ola Sopuch