Jubileuszowa edycja festiwalu Forum Musicum poświęcona będzie dawnej muzyce polskiej. W repertuarze zaplanowane zostały koncerty, podczas których usłyszeć będzie można między innymi niedawno odkrytą muzykę Andrzeja Siewińskiego, a także nowe interpretacje dzieł Mikołaja z Radomia. Festiwal rusza już 17 sierpnia i potrwa do 25 sierpnia. 

 

Festiwal Forum Musicum obchodzi w tym roku jubileusz. Piętnasta edycja poświęcona zostanie „skarbom muzyki polskiej”. Dzięki postępowi w odkrywaniu i prezentowaniu szerszej publiczności polskiej kultury muzycznej, pojawiają się ciekawe, nowe interpretacje oraz następują liczne odkrycia nieznanej dotąd muzyki. Przykładem może być żyjący na przełomie XVII i XVIII wieku Andrzej Siewiński, którego twórczość przez wiele lat czekała na odkrycie.

– Renesans muzyki dawnej trwa cały czas, odkąd ludzie zainteresowali się starą muzyką, a było to jeszcze w XVII wieku. Co do Siewińskiego – wydaje mi się, że tu przede wszystkim trzeba podziękować Annie Moniuszko (dyrygentka koncertu, przyp.red.), bo to ona stworzyła bardzo powabną i przekonywającą interpretację. Interpretację taką, w której teksty liturgiczne współgrają z materią muzyczną. Udało się jej to znakomicie pogodzić. Poza tym Siewiński ma znakomitą inwencję, taką melodyczną, jego pomysły muzyczne są znakomite i z przyjemnością się tego słucha – opowiada Tomasz Dobrzański, dyrektor artystyczny.

Podczas festiwalu zabrzmią również renesansowe pieśni polskie, które zostaną zaprezentowane z dwóch perspektyw – religijnej (polskie kancjonały) oraz polityczno-ideowej (Niezbędnik Sarmaty).

– Polska jako terytorium, jako kraj przeżywała różne koleje losu, o wiele bardziej skomplikowane niż kraje, w których ta kultura miała szansę się rozwinąć bardziej, długofalowo. Różne przemiany historyczne, różne sytuacje powodowały, że muzyka polska rozwijała się i zamierała. W związku z tym, w tych procesach wytworzyło się wiele interesujących przejawów muzyki zarówno w sferze brzmieniowej, jak i obsadowej – mówi Dobrzański. – Nie chciałbym wartościować, ponieważ wszystko będzie bardzo ciekawe, ale na pewno Jacek Kowalski jest najbardziej „dla każdego”. Mikołajem z Radomia trzeba trochę się zainteresować, tak samo jak i barokiem. Kowalski śpiewa po polsku, w sposób fascynujący, barwny. Barwnie również opowiada o tym co śpiewa. 

Co takiego jest w dawnej muzyce polskiej? Jak wylicza Tomasz Dobrzański to zaściankowość, odbicie kultury różnych ciekawych środowisk, elementy, które cała Europa podchwyciła oraz przejawy niezwykłej wybitności nadają jej wyjątkowości.

Pełny program oraz sprzedaż biletów na poszczególne wydarzenia można znaleźć tutaj.

ANDRZEJ SIEWIŃSKI – OPERA OMNIA
17.08.2018, piątek, 20:00
NFM, Sala Czerwona
Anna Moniuszko – dyrygent
Zespół Muzyki Dawnej Diletto
Schola Gregoriana Sancti Casimiri
Mariusz Perkowski – kantor


FANTASIAE, CANTIONES ET CHOREAE
MUZYKA XVI-WIECZNEJ POLSKI
18.08.2018 r., sobota, 20:00
NFM, Sala Kameralna
Corina Marti – klawesyn
Michał Gondko – lutnia

NIEZBĘDNIK SARMATY
19.08.2018 r., niedziela, 20:00
Ratusz, Sala Wielka
Klub Świętego Ludwika
Jacek Kowalski – śpiew, kierownictwo artystyczne

MIKOŁAJ Z RADOMIA – OPERA OMNIA
24.08.2018 r., piątek, 20:00
Kolegiata Świętego Krzyża i św. Bartłomieja
Ars Cantus
Tomasz Dobrzański kierownictwo artystyczne

POTAŃCÓWKA JUBILEUSZOWA
25.08.2018 r., sobota, 20:00
Klubokawiarnia Mleczarnia
Kapela Brodów


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: Facebook NFM; Ola Sopuch