W meczu inaugurującym mistrzostwa Polski mężczyzn U16 w koszykówce Śląsk pokonał Turów Zgorzelec 90:76. Najwięcej puntów dla wrocławian zdobyli: Dawid Kołkowski 18, Marcin Skorek 16 i Igor Dudek 15.

Śląsk jest jednym z faworytów tegorocznych rozgrywek. W kadrze trenera Łukasza Grudniewskiego gra m.in. dwóch reprezentantów Polski w swojej kategorii wiekowej – Marcin Skorek i Jakub Nizioł. Koledzy z drużyn starają się nie odbiegać od tej dwójki poziomem. MVP rozgrywanych we Wrocławiu rozgrywek został Dawid Kołkowski, który także w pierwszym meczu w Gdyni był najskuteczniejszy.

Grudniewski doskonale znał przeciwnika, z którym przyszło mu się zmierzyć na otwarcie mistrzostw, bo obie drużyny rywalizowały z sobą także w rozgrywkach regionalnych. Teraz traf chciał, że spotkały się także w grupie A mistrzostw Polski. Śląsk kontrolował grę przez całe spotkanie i wygrał zasłużenie. Pierwsze punkty Adam Choromański zdobył już w 3 sekundzie meczu, a po niecelnym rzucie młodego koszykarza Turowa – Macieja Muskały Mikołaj Górniaczyk trafił za 3 punkty.  W 4. minucie meczu po punktach zdobytych przez Skorka Śląsk prowadził już 15:4. Ostatecznie ta część gry zakończyła się prowadzeniem 25:19. W drugiej odsłonie powiększyliśmy przewagę do 18 punktów – 50:32 (w połowie meczu), a w połowie 3. kwarty, po wykorzystanych przez Ig0ra Dudka rzutach wolnych prowadziliśmy już nawet 21 punktami (58:37). Choć drugą część meczu wygrali zgorzelczanie, to ostatecznie mecz zakończył się naszym zwycięstwem 90:76. – Pierwsze zadanie wykonane. Idziemy małymi kroczkami – podsumował trener Grudniewski.

W pozostałych sobotnich spotkaniach naszej grupy TKM Włocławek przegrał z Astorią Bydgoszcz 49:69 (pierwsza wygrana w tym sezonie, w lidze regionalnej dwukrotne lepsi byli zawodnicy z Włocławka), a WKK Wrocław rozgromił ŁKS Łódź 86:34. Punkty zdobywali wszyscy wrocławscy zawodnicy, najwięcej – Michał Zakrzewski i Adam Kuraś po 12; Daniel Kolankowski, Patryk Wenda i Adrian Wasiuta po 10.

W grupie B rywalizują z sobą: UKS GIM 92 Warszawa, Polonia Warszawa, MTS Basket Kwidzyn, MKS Grójec, STK Czarni Słupsk, GTK Gdynia.

Mistrza poznamy dopiero w niedzielę 27 maja. To oznacza, że młodych koszykarzy czeka wiele ważnych meczów, a trenerzy muszą uważać, aby nie wyeksploatować swoich najlepszych graczy, bo może im zabraknąć sił na walkę o medale. Tytułu bron GTK Gdynia. Tekstową transmisję online z wszystkich spotkań można śledzić na stronie PZKosz.

ŚLĄSK WROCŁAW – TURÓW ZGORZELEC 90:76 (25:19, 25:13, 21:22, 19:22)

ŚLĄSK: Kołkowski 18, Skorek 16, Dudek 15, Junger 8, Kamberski 8, Sanny 7, Nizioł 6, Górniaczyk 6, Choromański 4,Dubiel 2, Kliniewski 0, Poniatowski 0.

TURÓW: Muskała 17, Kapic 13, Podanowski 13, Lichnowski 13, Kurzepa 8, Turcza 5, Gibki 5, Pilarczyk 2, Hejne 0, Bartczak 0, Cielma 0.

WKK WROCŁAW – ŁKS ŁÓDŹ 86:34 (24:10, 12:8, 25:5, 25:11)

WKK: Michał Zakrzewski 12, Adam Kuraś 12, Daniel Kolankowski 10, Patryk Wenda 10, Adrian Wasiuta 10, Serbakowski 6, Kapa 6, Wołkanowski 6, Rodak 5, Ścibisz 5, Cygal 4, Melone 0.