Wiosna przez wielu uważana jest za najlepszą porę roku do jazdy na wszelkich zimowych sprzętach. Dni są dłuższe, słońce świeci mocniej, a gdy wybierzemy odpowiedni ośrodek zimowy z dobrym system naśnieżania, śniegu z pewnością nie zabraknie. W najbliższy weekend 24-26 marca w Szpindlerowym Młynie odbędą się prestiżowe zawody „Audi Snow Jam” zaliczane do pucharu świata w snowboardzie – pisze Wojciech Majeran.

 Za oknem piękna pogoda, słońce, ciepło, zewsząd dopada na zieleń. Czy to oznacza, że mamy już schować narty i deski snowboardowe w garażu? Nic bardziej mylnego! Wcale nie musimy jechać tysiąca kilometrów i wydawać worka pieniędzy… Okazja czeka już w Karkonoszach, tuż za naszą granicą – „w zimowej stolicy Czech”, gdzie czeka na nas 25 km tras zjazdowych, kilkanaście wyciągów, perfekcyjna organizacja skibusów dowożących narciarzy do wybranych terenów narciarskich.

Zimowa stolica

Już sam wjazd do miasteczka potwierdza, że zbliżamy się do „górskiej stolicy Czech”. Szeroka droga biegnie wzdłuż Łaby, która głęboką na kilkaset metrów doliną wije się, bystro spada po kamieniach, a miejscami prawie dotyka szosy. Porośnięte świerkami zbocza czasami rozszerzają się w małe kotlinki, w których w bajkowej scenerii leżą maleńkie osady z domkami, pokryte ciężkim białym puchem. W innych miejscach dolina zwęża się tak bardzo, że rzeka i szosa to prawie jedno, tworząc malownicze przełomy.

W dodatku naprawdę jest tu gdzie pojeździć. Dwa główne tereny narciarskie to Svatý Petr i Medvědín, między którymi kursuje darmowy skibus. Na początek lepiej wybrać się na położony bliżej centrum Svatý Petr i wjechać kanapą na Pláň. Zaczynająca się tu trasa „Turystyczna” (nr 2) to piękny, prawie trzykilometrowy zjazd, wśród lasów, z widokami na miasteczko i jego górskie otoczenie. Potem można już pojechać na Hromovkę, gdzie trasy są nieco trudniejsze. A na deser czarne trasy slalomowe na stokach Stoha.

Medvědín jako teren narciarski jest nieco mniejszy, ale jako góra – wyższy i bardziej wymagający. Jest tu też jedna niebieska trasa, wiodąca głównie lekko nachyloną drogą stokową, ale piękniejsze są czerwone trasy wiodące równolegle do trasy kolejki krzesełkowej. W ogóle, wierzchołek Medvědína, przy pięknej pogodzie i dobrej widoczności, dostarcza wrażeń, jakich nie można doznać w żadnym innym ośrodku zimowym w Czechach.


ZOBACZ: Szpindlerowy Młyn – narciarskie serce Karkonoszy


 

Audi Snow Jam

– To jedna z najlepszych snowboardowych imprez w Europie. W zeszłym roku przez weekend odwiedziło nas 10 000 fanów, którzy świetnie się bawili i przy okazji korzystali z uroków ośrodka – zachwala Rene Hrones z ośrodka w Szpindlerowym Młynie. – Dzięki kooperacji między czeskim związkiem snowboardowym, naszym ośrodkiem i partnerami biznesowymi udaje nam się przyciągnąć wielkie gwiazdy i stworzyć niezwykłe widowisko z finałowym konkursem tricków Big Air – dodaje.

W tym roku na finał światowego pucharu freestyle w snowboardzie do Szpindlerowego Młyna przyjedzie 60 mężczyzn i 30 kobiet, którzy powalczą o nagrodą 1 200 000 KCz oraz punkty do kwalifikacji olimpijskich. – Zawody rozpoczynamy 22 marca a finał zaplanowany jest na 25 marca, w sobotę. To będzie wielkie show – przekonuje Čeněk Jílek, dyrektor ośrodka.

Wstęp na zawody i imprezę jest bezpłatny, a przy okazji można zakupić skipass i pojeździć.

MATERIAŁ Z UBIEGŁEGO ROKU autorstwa kolektywu „Brudne Południe”


Program finałowych zawodów Audi Snow Jam

Sobota 25.3.2017 Półfinały i Finały FIS Snowboard World Cup

Miejsce: Sv Petr/ SkiAreal Spindleruv Mlyn

  • 9:30 – 11:30 Półfinały kobiet i mężczyzn
  • 13:00 – 15:20  Finał kobiet i mężczyzn
  • 15:30 – Dekoracja zwycięzców
  • 18:50 – 19:50 Snicker BEST TRICK (Big air)
  • Od 20.00 SNOW JAM Party/ Live Music on stage


Autor: Wojciech Majeran/skisherpa
Zdjęcia/Video: www.SnowJam.cz ;  www.skiareal.cz