Organizowana w ten weekend przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 w ramach programu Miasto Przyszłości/Laboratorium Wrocław konferencja „Kulturo-Futuro! Poza granice wyobraźni”  to nie tylko wykłady, panele dyskusyjne i eksperymentalny projekt artystyczny „Dzień ma 86 400 sekund”. Zainteresowani będą mogli także wziąć udział w dwóch, prezentujących zróżnicowane wizje przyszłości, spektaklach teatralnych.


Dzień przed startem „Kulturo-Futuro!”, w czwartek, zaprosimy widzów do klubokawiarni UFF o godzinie 19:00 na wyjątkowe przedstawienie o splocie nauki, metafizyki i uczuć oraz o granicach, jakimi opatrzone jest człowieczeństwo. Spektakl „Delfin, który mnie kochał” w reżyserii Magdy Szpecht, na podstawie tekstu Szymona Adamczaka, zainspirowany został przeprowadzonym w 1965 roku w sekretnym laboratorium na Karaibach eksperymentem, który zbadać miał możliwość komunikacji człowieka z delfinami. Wzięła w nim udział Margaret Howe Lovatt, 23-letnia mieszkanka Wyspy św. Tomasza, która przez pół roku mieszkała w specjalnie utworzonym Domu Delfina z młodym delfinem o imieniu Peter. Przez 6 dni w tygodniu uczyła go angielskiego i obserwowała jego zachowania. Poza lekcjami cały czas spędzali razem. Między człowiekiem a zwierzęciem wytworzyła się intymna, seksualna relacja. Gdy eksperyment dobiegł końca, delfin popełnił samobójstwo. W performansie „Delfin, który mnie kochał” elementu teatru dokumentalnego łączą się z nowymi mediami i ruchem. Ścieżkę dźwiękową stanowią ory­gi­nalne odgłosy delfinów, nagry­wane pod wodą oraz frag­menty lekcji udziela­nych przez Margaret.

Następnego dnia, w piątek o godzinie 20:30 w Pałacu Ballestremów, „Śpiący” przeniosą nas do Moskwy na początku XXII wieku. Po serii wojen, wywołanych globalnym ociepleniem i wyczerpaniem zasobów wody, świat zmienił się całkowicie. Ocaleni z katastrofy klimatycznej ludzie zamieszkują cztery wielkie megapolis. Aby zaoszczędzić zasoby, żyją na zmianę. Kiedy jedna połowa ludzkości jest aktywna, druga śpi w specjalnych termosach. Co dziesięć lat następuje zmiana. Obie zmiany nic o sobie nie wiedzą nawzajem. Aż do dnia, kiedy w domu Mai Kot z Drugiej Zmiany pojawia się Andriej, uchodźca z Pierwszej. Informacje, które przynosi mogą zniszczyć chwiejną równowagę między dwiema połowami ludzkości. Nowa sztuka Mariusa Ivaškevičiusa, jednego z najpopularniejszych litewskich dramatopisarzy, to utrzymana w klimacie groteski dystopia, w której przeglądają się problemy współczesnego świata: lęk przed globalną katastrofą, kryzys migracyjny, zagrożenie autorytaryzmem. Ivaškevičius rysuje futurystyczny świat, który dobrze znamy. W jakiej przyszłości chcemy się obudzić? Reżyserem performatywnego odczytania sztuki – światowej prapremiery tekstu – jest Oskar Sadowski.

Trwa rejestracja uczestników konferencji „Kulturo-Futuro! Poza granice wyobraźni” – by wziąć udział należy wypełnić formularz dostępny pod adresem: tinyurl.com/KulturoFuturo. Liczba miejsc ograniczona, udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCapitol dla Pana Szewca
Następny artykułByły Sobie Gry#27 Spellforce 2
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.