Już w listopadzie podczas kolejnej odsłony Spektrum, Świdnica gościć będzie wielkie gwiazdy i mistrzów kina. Wśród nich wybitny reżyser “Barw ochronnych” Krzysztofa Zanussiego oraz Jakuba Gierszał, wcielający się w postać głównego bohatera filmu Łukasza Palkowskiego „Najlepszy”. 

Pierwszym gościem trzeciego Świdnickiego Festiwalu Filmowego Spektrum będzie Krzysztof Zanussi! Zdobywca prestiżowej nagrody Złotego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu w Wenecji w 1984 roku za film „Rok spokojnego słońca”, z którym odwiedzi Świdnicę 10 listopada. Spotkanie poprzedzi seans filmu. „Rok spokojnego słońca” to pełnometrażowa fabuła polsko-amerykańsko-niemieckiej produkcji zabiera widzów w powojenną podróż, podczas jakiej na ekranie obserwujemy rodzące się między bohaterami uczucie, okupione komplikacjami i różnicami wynikającymi z odmiennych narodowości.

Podczas trzeciej edycji Spektrum będziemy przyglądać się roli dźwięku w dziełach filmowych. Warto tutaj zaznaczyć, że muzykę do „Roku spokojnego słońca” skomponował Wojciech Kilar, który jako uznany kompozytor tworzył dźwięki do wszystkich filmów Zanussiego – między innymi „Cwał”, „Iluminacja” czy „Persona non grata”. Utwory do „Roku spokojnego słońca” wykonane zostały przez Wielką Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia i Telewizji z Katowic, od lat współpracującą przy ścieżkach dźwiękowych do setek filmów. Tegoroczna odsłona Spektrum stworzy doskonałą okazję do przyjrzenia się temu dziełu ponownie oraz dyskusji z reżyserem.

Krzysztof Zanussi – uważany za jednego z najwybitniejszych reżyserów polskiego kina. Ponadto scenarzysta, producent filmowy, autor książek o tematyce filmowej i reżyser teatralny. Twórca filmów fabularnych i dokumentalnych, seriali oraz spektakli telewizyjnych. Wielokrotnie nagradzany na całym świecie za całokształt twórczości. Członek Europejskiej Akademii Filmowej oraz właściciel Studia Filmowego TOR. Na Spektrum Zanussi pojawi się również w roli producenta – w Konkursie Pełnych Metraży zaprezentujemy film „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland, wyprodukowany właśnie przez TOR.

Z publicznością w Świdnicy spotka się także Jakub Gierszał, wcielający się w postać głównego bohatera filmu „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego. Spotkanie z aktorem odbędzie się w sobotę, 11. listopada, o godzinie 12:00 w Klubie Bolko przy pl. Grunwaldzkim 11. Pokaz „Najlepszego” – jednego z najbardziej oczekiwanych przez widzów polskich tytułów tego roku – zaplanowano na niedzielę 12.11 o godzinie 14:30 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury.

Jakub Gierszał to aktor, o którym w świecie filmowym od kilku lat nie przestaje być głośno. Zdobywca Shooting Star w 2012 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Wielokrotnie nagradzany, m. in. za główną rolę męską w „Sali samobójców” otrzymał w 2011 r. Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego (Nagroda Publiczności), Złotą Kaczkę przyznawaną przez pismo „Film” w kategorii: najlepszy aktor, a rok później nagrodę za rolę męską na Festiwalu Polskich Filmów „Ekran” w Toronto. Jakub wiódł prym na tegorocznym Festiwalu w Gdyni, gdzie aż cztery obrazy z jego udziałem („Najlepszy“, „Pomiędzy słowami”, „Zgoda” i „Pokot”) otrzymały Złotego Kangura – nagrodę australijskich dystrybutorów.

Nazwisko Gierszała nieustająco pojawiało się na ustach wszystkich podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Cieszymy się, że aktor, który od kilku lat kreuje doskonałe role w czołowych polskich tytułach, odwiedzi SPEKTRUM. Poza tym, pokazujemy aż dwa filmy, w jakich wystąpił – „Pokot” oraz „Najlepszy”. – podkreśla Lech Moliński, dyrektor artystyczny Festiwalu.

Na 3. Świdnicki Festiwal Filmowy Spektrum zapraszamy w dniach 9-12 listopada. Organizatorami Spektrum pozostają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica. Więcej informacji na temat Festiwalu można znaleźć na stronie internetowej oraz na fanpage’u.


Autor: Patrycja Strzyżewska