Sportowy raport #30 (03.03.2015)

Okrągła liczba w numerze raportu na okrągłą rocznicę działania portalu. Dzielnice Wrocławia kończą cztery lata i tym urodzinowym akcentem zapraszamy na nasze najnowsze wydanie.

*

KOSZYKÓWKA

Zawodnicy Emila Rajkovicia przełamali niechlubną passę i na własnym terenie pokonali Polfarmex Kutno 78:68. Nie był to idealny mecz w wykonaniu Śląska, po raz kolejny sporo nerwówki w końcówce, kiedy w czwartej kwarcie zielono-biało-czerwoni przegrywali już sześcioma punktami. Jednak imponująca w wykonaniu gospodarzy pozwoliła kibicom na wyjście z Orbity w dobrych nastrojach.

– Dla nas to był bardzo trudny pojedynek z punktu widzenia psychologicznego, bo ciążyło na nas piętno tych ostatnich przegranych. I chociaż chcieliśmy otworzyć to spotkanie twardą defensywą, trochę zawodnicy Polfarmexu nas zaskoczyli. Szczególnie ci, na których tak skuteczną grę nie byliśmy przygotowani. Mówię tu np. o Grochowskim czy Johnsonie. Przeciwnicy w pierwszej połowie trafili aż siedem „trójek” – czyli aż 21 punktów ze wszystkich 41 straconych w dwadzieścia minut było zdobyte zza łuku. To dużo. Po przerwie celem było utrzymanie defensywy na takim samym, albo nawet i lepszym, poziomie, co po części się udało. Zależało nam, żeby nie zatracić koncentracji, musieliśmy być ciągle skupieni na tym, co mamy do zrobienia. To było naprawdę bardzo ważne zwycięstwo dla naszego zespołu. Z psychologicznego punktu widzenia – być może nawet kluczowe w kontekście całego sezonu – Emil Rajković.

*

W Meczu Gwiazd Tauron Basket Ligi Kobiet drużyna złożona z zagranicznych zawodniczek wygrała z reprezentacją Polski 76:66. Duża w tym zasługa Chineze Nwagbo ze Ślęzy, która zdobyła 11 punktów. W spotkaniu wystąpiły także dwie inne koszykarki wrocławskiego klubu: Jhasmin Player i Paulina Pawlak.

Ślęza swój najbliższy mecz rozegra w środę w Toruniu. Z zespołem Energi wrocławianki rozpoczną spotkanie o 19:00.

*

W amatorskim turnieju koszykówki 4Basket.pl 5on5 Trophy zwyciężyła drużyna IMPALL Basketball Team Łódź, która w finale pokonała 30:21 ekipę Pozbierane. Trzecie miejsce przypadło Asieńce, której nie dali rady zawodnicy Live Chat Pany. Konkurs rzutów za trzy punkty wygrał Tomasz Kaczor (Pozbierane).

*

PIŁKA NOŻNA

Śląsk Wrocław zremisował z Górnikiem Zabrze 3:3. Był to trzeci kolejny ligowy mecz bez zwycięstwa. Wynik spotkania już w piątej minucie otworzył Słowak – Roman Gergel. W samej końcówce pierwszej odsłony wyrównał Marco Paixao.

– Brakuje mi już tylko 17 goli do spełnienia założenia przed tym sezonem. To dla mnie wielka motywacja, chcę strzelać te bramki dla drużyny, żeby wygrywała kolejne spotkania – zdobywała punkty. To najważniejsza rzecz jaką mogę zrobić dla drużyny. Patrzymy teraz do przodu, chcemy być mistrzami tej ligi. Mamy świetną atmosferę i z pozytywnym nastawieniem patrzymy na kolejne spotkania. Musimy wierzyć, że możemy być mistrzami – powiedział po meczu kapitan Śląska, Marco Paixao.

W drugiej połowie WKS dwukrotnie wychodził na prowadzenie po trafieniu Mateusza Machaja w 53 minucie (na 1:2) oraz pięknym strzale Flavio Paixao w 83 minucie (na 2:3). Ostatnie słowo należało jednak do gospodarzy, którzy na pięć minut przed końcem wyrównali po bramce z rzutu karnego.

– Dla kibiców to było bardzo dobre spotkanie – dużo emocji, sytuacji i bramek. Jeżeli strzela się trzy gole na wyjeździe, to trzeba było lepiej zakończyć taki mecz. Jednak gratuluję moim chłopcom dobrej gry. Zdobyliśmy kolejny punkt w drodze do pierwszej ósemki, idziemy we właściwym kierunku – Tadeusz Pawłowski, trener Śląska.

W najbliższy czwartkek w Warszawie Śląsk zmierzy się z Legią Warszawa w meczu rewanżowym ćwierćfinału PP. Pierwsze spotkanie we Wrocławiu zakończyło się remisem 1:1

*

22-letni Szymon Przystalski został zawodnikiem Śląska Wrocław, do którego trafił na zasadzie transferu definitywnego ze Ślęzy. Środkowy obrońca podpisał z WKS-em 1,5 roczny kontrakt, który może zostać przedłużony o kolejnych 12 miesięcy. Szymon będzie występował w Śląsku Wrocław z numerem 32. na koszulce.

*

PIŁKA RĘCZNA

Na tarczy ze Szczecina wracają piłkarze ręczni Śląska Wrocław. Pogoń udowodniła, że zasłużenie zajmuje wyższą pozycję w tabeli i zwyciężyła 36:28. Najlepszym strzelcem zielono-biało-czerwonych był Maciej Ścigaj, który sześciokrotnie pokonywał bramkarza rywali. Po zwycięskich derbach z Zagłębiem, podopieczni Piotra Przybeckiego jechali na Pomorze z wielkimi nadziejami na korzystny wynik. Początek meczu zapowiadał wyrównaną grę, jednak wraz z upływającymi minutami, coraz bardziej rysowała się przewaga szczecinian. Do końca pierwszej połowy Pogoń zdążyła odskoczyć na 4 punkty. W drugiej części meczu, gospodarze jeszcze bardziej podkręcili tempo i kolejne rzuty lądowały w bramce Cudicia. Wrocławianie dzielnie walczyli, ale do nawiązania walki zabrakło doświadczenia i umiejętności.

– Patrząc na cały mecz, nasza drużyna spisała się dobrze, zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy. Gdybyśmy zagrali trochę lepiej w obronie i nie popełniali prostych błędów w ataku, mogłoby być jeszcze lepiej – komentował spotkanie zdobywca pięciu bramek dla Śląska, Łukasz Białaszek.

Mecz zakończył się wynikiem 36:28 i wrocławianie w nieco gorszych nastrojach będą przygotowywać się we Wrocławiu do kolejnego występu w PGNiG Superlidze.

*

SIATKÓWKA

Impel rundę zasadniczą Orlen Ligi zakończył zwycięstwem 3-0 nad beniaminkiem z Ostrowca  Świętokrzyskiego. Pierwszy set spotkania był popisem naszych zawodniczek. W kolejnych partiach powróciły niestety przestoje i problemy z przyjęciem, ale obie nerwowe końcówki i tak na swoją korzyść rozstrzygnęły wrocławianki. Bohaterkami meczu okazały się Chorwatki, Hana Cutura i Mira Topić, które w sumie zdobyły aż 30 punktów. Nagrodę MVP otrzymała pierwsza z nich.

Choć słabszych pojedynków i mniejszych lub większych rozczarowań nie zabrakło, zarząd klubu może być zadowolony z przebiegu rundy zasadniczej. Nasz zespół w 22 meczach odniósł 16 zwycięstw, gromadząc po drodze 48 punktów. Zapewniło mu to ostatecznie czwarte miejsce. Niekwestionowanymi dominatorkami były siatkarki Chemika Police, które poniosły tylko jedną porażkę. Po przeciwnej stronie tabeli znalazł się Pałac Bydgoszcz z jednym jedynym zwycięstwem. Play off rozpocznie się 18 marca, a pierwszym rywalem Impelek będzie Aluprof Bielsko-Biała. Wcześniej jednak rozegrane zostaną mecze ćwierćfinałowe Pucharu Polski.

Zakończenie rundy zasadniczej to również dobry moment na kilka indywidualnych podsumowań. Joanna Kaczor zajęła trzecie miejsce w rankingu najlepiej punktujących zawodniczek całej ligi. Wyprzedziły ją jedynie Sanja Popović z Budowlanych Łódź i Katarzyna Zaroślińska z Atomu Trefl Sopot. Podkreślić warto też bardzo wysokie, drugie miejsce Jenny Hagglund w rankingu rozgrywających oraz szóstą pozycję Agnieszki Kąkolewskiej wśród najlepiej blokujących.