Orientalne haiku i origami z muzyczną oprawą! Wszystko to składało się na wyjątkowy klimat, który towarzyszył uczestnikom piątkowego spotkania 17 kwietnia w cyklu „Jaki wspaniały jest ten świat”, wspólnego projektu Centrum Edukacji Międzykulturowej – Biuro Regionalne Wrocław (CEM-BRW) i Wrocławskiego Centrum Seniora.

Spotkanie podzielone zostało na kilka części.  Powitania dokonała pani Małgorzata Komarnicka – Dyrektorka CEM-BRW. Pierwszy punkt programu poprowadziła pani Anna Ejfler, przewodnicząca Sekcji Haiku – UTW w Uniwersytecie Ekonomicznym. Obie panie wystąpiły w w barwnych kimonach. Wiersze haiku czytane były przez członkinie sekcji w języku esperanto i po polsku. Dzięki tej dwujęzycznej oprawie odbyła się nieformalna lekcja esperanto dla seniorów, którzy stanowili całkiem sporą widownię. Wystąpienia pań urozmaicała muzyczną  interpretacją wierszy grą na gitarze i pięknym śpiewem pani Elżbieta Kołodziejczyk.  Druga część spotkania dotyczyła sztuki składania papieru origami. Wykład na ten temat przedstawiła również pani Ejfler.  Pokaz i naukę uczestników tworzenia żurawia z papieru zaprezentowała z kolei pani Wanda Jungiewicz, członki sekcji Haiku – UTW w Uniwersytecie Ekonomicznym.  Na zakończenie, w nagrodę za naukę origami,  wszyscy uczestnicy spotkania poczęstowani zostali pysznymi ciasteczkami i otrzymali okazałe żurawie z papieru.

Kolejne wydarzenie z cyklu „Jaki wspaniały jest ten świat” zapowiada się równie ciekawie. Odbędzie się w piątek 15 maja o godzinie 15.00. Podczas spotkania gość specjalny – Josip Pleadin (chorwacki dziennikarz, poeta, wydawca i esperantysta,  właściciel wydawnictwa, dyrektor Dokumenta Esperanto Centro), opowie o tym, co łączy Chorwatów i Polaków. W programie: piękne filmy, zdjęcia, legendy o epizodach, które przypomną prawdziwe wydarzenia i ludzi.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy!
Wrocławskie Centrum Seniora
pl. Dominikański 6 (pok. 20), 50-159 Wrocław
tel. (71) 772 49 38, czynny w godzinach 09.00-15.00
mail: agnieszka.kokoszkiewicz@wcrs.wroclaw.pl

Autor | Joanna Ryłko, WCS
Zdjęcie | Ewa Tracz