W Klubokawiarni Lwowskiej pod Klepsydrą odbędzie się spotkanie autorskie z Ziemowitem Szczerkiem, podczas którego zostanie podjęta dyskusja sympatii do pióra dotycząca dzisiejszej Ukrainy.

Prawie równo rok temu w teatrze Barakah (Kraków) odbyło się spotkanie autorskie z Ziemowitem Szczerkiem. Publiczność zadawała pytania, a autor nagrodzonej Paszportem Polityki powieści Przyjdzie Mordor i nas zje odpowiadał, przy okazji odpalając jednego papierosa od drugiego. Wkrótce w powietrzu unosiły się chmury gęstego tytoniowego dymu. Na sali palił niemal każdy. I teoretycznie nie było w tym nic złego.

Klimat starego dobrego gonzo unosił się w powietrzu. Podczas spotkania można było posłuchać fragmentów Siódemki, porozmawiać, a także zdobyć autograf. Jednak nie wszyscy byli zadowoleni. Wkrótce po tym wydarzeniu przeczytałem wpis na pewnym blogu o dość ciekawym tytule: “Dlaczego zwymiotowałam w trakcie spotkania autorskiego?”

Autorka wpisu, pomimo całej sympatii dla twórczości Szczerka, nie mogła znieść tytoniowego dymu, więc teatr opuściła. Na blogu także poinformowała, że w przyszłości nie zamierza wspierać jego pracy, ponieważ nie zamierza dokładać marnych groszy do trujących paczek z fajkami. Nie palcie więc drodzy pisarze, bowiem wkrótce może zabraknąć wam na chleb… chciałoby się rzec.

Z okazji miesiąca Lwowskiego we Wrocławiu odbędzie się kolejne spotkanie z autorem, na którym ponownie może być niezwykle duszno, i ponownie będzie możliwość zapoznania się z ciekawymi informacjami o Ukrainie, jak i książkach Szczerka. Jeśli czytaliście choć jeden z jego reportaży, to zapewne macie już wyrobione zdanie na temat jego twórczości. Natomiast w przypadku, gdy nie udało wam się jeszcze z nim zapoznać, poniżej przedstawiam krótki fragment z najnowszej Książki: Tatuaż z tryzubem:

“Jedyna manifestacja faktu, że działało tu jakieś państwo – była w malowaniu. Co tylko się dało, pomalowano na żółto-niebiesko. Państwo ukraińskie nie było w stanie nadać przestrzeni własnej formy, nie umiało jej apdejtować, więc choć opanowywało ją symbolicznie. Żeby nikt jej przypadkiem nie zwinął.”

Zainteresowanych twórczością Szczerka, Ukrainą, czy po prostu reportażami zapraszam już dzisiaj, w piątek godzinie 16:00 do Klubokawiarni Lwowskiej pod Klepsydrą (Przejście Garncarskie 2, I piętro). Jeśli jednak obawiacie się dusznej atmosfery to możliwe, że lepszym rozwiązaniem okaże się spacer po parku.

Autor | Patryk Wolny