Już 12 maja – w najbliższy piątek – we Wrocławiu wystartuje 14. Millennium Docs Against Gravity. Jak co roku festiwal będzie okazją do spotkania z autorami najciekawszych pokazywanych w Dolnośląskim Centrum Filmowym tytułów.

Na spotkania z publicznością przyjadą do Wrocławia znakomici goście – pierwszy z nich, francuski producent Rémi Grellety, uświetni swą obecnością otwarcie Millennium Docs Against Gravity (12 maja). Grellety odpowiedzialny był za produkcję nominowanego do Oscara filmu „Nie jestem twoim murzynem”, opowiadającego historię segregacji rasowej, prześladowań i walki o prawa Afroamerykanów w USA. Obraz oparty jest na nieukończonym rękopisie afroamerykańskiego pisarza Jamesa Baldwina, opowiadającym historię życia i śmierci trzech ikon amerykańskiego ruchu antyrasistowskiego: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga.

Tworząc program 14. Millennium Docs Against Gravity, pozostaliśmy wierni hasłu „Oderwij się!” – część festiwalowej selekcji w niemal dosłowny sposób nawiązuje do tego przekazu. Przykładem tego jest choćby antygrawitacyjna komedia „Amatorzy w kosmosie”, opowiadająca o pierwszej w dziejach ludzkości rakiecie kosmicznej zbudowanej przez amatorów. Reżyser filmu, Max Kestner, odwiedzi Wrocław 16 maja. Dzień później publiczność w Dolnośląskim Centrum Filmowym będzie mogła porozmawiać z reżyserką Samirą Elagoz, która postanowiła nagrywać swoje spotkania z ludźmi, zamieszczającymi oferty w serwisie ogłoszeniowym Craigslist. Jej „Gwiazdy ogłoszeń drobnych” to zapis ulotnego czasu pomiędzy nastoletniością a dorosłością – znajdzie się tu miejsce i na wróżby, i czułość, miękkie narkotyki czy rozmowy o reinkarnacji.

Drugi weekend festiwalu otworzy spotkanie Petrem Lomem (19 maja), twórcą filmu „Birma – kraj poezji” – opowieści o poezji, która płynie w krwiobiegu, uczącego się demokracji po latach dyktatorskiego reżimu, Mjanmaru. Dwóch kolejnych reżyserów weźmie we Wrocławiu udział w debatach. Christian Tod, autor podejmującego temat dochodu gwarantowanego „Darmowego lanczu”, porozmawia z widzami o tym, czy bezwarunkowe minimalne wynagrodzenie to realny pomysł gospodarczo-społeczny czy może tylko utopijna mrzonka (20 maja), podczas gdy reżyser „Obcego w raju” Guido Hendrikx weźmie udział w dyskusji o sytuacji uchodźców w Europie (19 maja).


autor: Kuba Żary