Na festiwal MIASTOmovie, już po raz piąty, zapraszają Nowe Horyzonty. W dniach 17-25 października organizatorzy przewidzieli liczne pokazy filmowe, debaty i spotkania z artystami. Motyw tegorocznej edycji: sąsiedztwo. 

W ramach festiwalu MIASTOmovie w roku ubiegłym przyglądaliśmy się miejskiej tożsamości, pochyliliśmy nad przestrzenią wokół nas, starając się lepiej ją zrozumieć. Tym razem organizatorzy pragną zwrócić naszą uwagę w stronę sąsiedztwa, problemów i korzyści z nim związanych.

Sąsiedztwo to popularny temat, zwłaszcza w dużych miastach, to także pojawiające się  pytania o budowanie relacji dobrosąsiedzkich czy wzajemną pomoc. Sprawy związane z najbliższym otoczeniem zdają się ponowne zyskiwać na popularności za sprawą nowo powstałych, często zamkniętych, osiedli mieszkaniowych. W ramach festiwalu organizatorzy pragną zaprosić nas do wspólnej refleksji nad różnymi wymiarami i aspektami dzisiejszego sąsiedztwa. Począwszy od relacji w obrębie jednego bloku czy kamienicy, przez wspólnotę lub spółdzielnię mieszkaniową bądź to samo osiedle, po współtworzenie jednego organizmu miejskiego.

Sąsiedztwo to przede wszystkim wyzwanie, źródło napięć ale i wzajemnej pomocy. Sąsiadów akceptujemy, uczymy się ich, by wspólnie żyć w ramach małego obszaru, wypracowywać kompromisy. W przeprowadzeniu krytycznej refleksji nad ideą sąsiedzkości pomogą organizatorom: debaty, działania artystyczne, spotkania z twórcami i ekspertami no i oczywiście filmy, których listę znajdziecie poniżej:


18 października, środa
godz. 20.00
Desert Coffee, reż. Mikael Lypinski, Polska 2017, 53′ + spotkanie z reżyserem (prowadzenie: L. Moliński)


19 października, czwartek
godz. 20.30
Wieża, reż. Karolina Breguła, Polska 2017, 79′ + spotkanie z reżyserką (prowadzenie: K. Żary, L. Moliński, F. Sterczewski)


20 października, piątek
godz. 18.00
Przedszkole modernistyczne, reż. Olga Matuszewska, Polska 2012, 11′
Szklane domy. Historia osiedli społecznych, reż. Olga Matuszewska, Polska 2014, 30′ + debata o społecznych osiedlach naszych czasów (prowadzenie: M. Syska)

godz. 20.30
Barbicania, reż. Ila Beka, Louise Lemoine, Wielka Brytania 2014, 90′ + spotkanie z krytykiem architektury Grzegorzem Piątkiem (prowadzenie: F. Sterczewski)


21 października, sobota
godz. 18.00
Bunt lokatorów. Opór przeciw wyprzedaży miasta, reż. Matthias Coers, Gertrud Schulte Westenberg, Niemcy 2015, 78′ + debata o spółdzielczości (prowadzenie: M. Syska)

godz. 20.30
Mieszkanie w Berlinie, reż. Alice Agneskirchner, Niemcy 2014, 84’ + debata (prowadzenie: L. Moliński)


22 października, niedziela
godz. 18.00
Czas pokaże, reż. Andreas Voigt, Niemcy 2015, 95′ + spotkanie z reżyserem (prowadzenie: K. Żary)


Autor: Patryk Wolny