Już 5 października wystartuje kolejny sezon Polish Cinema for Beginners – cyklu projekcji filmowych i dyskusji, który już od 5 lat przybliża najciekawsze dzieła polskiego kina mieszkańcom Wrocławia. Podczas 9. edycji – pod hasłem „Poland Abroad” – zobaczymy, jak polscy filmowcy widzą zagranicę. 


 

9. odsłona nagrodzonego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej projektu potrwa od 5 października do 7 grudnia w Kinie Nowe Horyzonty. Całość, jak zawsze, odbywa się w języku angielskim, aby wszyscy wrocławianie – bez względu na to skąd pochodzą – mogli poznać polską kulturę, obyczajowość, historię. Pomogą w tym wyjątkowi goście: twórcy filmowi, którzy po raz kolejny towarzyszyć będą widzom w podróży śladami polskiego filmu. Wiosną 2017 roku Polish Cinema for Beginners prezentowało międzynarodowej widowni filmowe portrety polskich miast – od Łodzi, przez Wrocław, po Poznań. Tym razem zaprezentuje 5 filmów, które ułożą się w podróż szlakami polskiego kina po świecie. Od Wajdy do Polańskiego, przyjrzymy się temu, jak twórcy z Polski odnajdują się w międzynarodowych kinematografiach i tam opisują świat.

Przegląd otworzy zrekonstruowany cyfrowo, zrealizowany we Francji „Danton” wielkiego Andrzeja Wajdy z pamiętną, tytułową rolą Gerarda Depardieu.

„Rewolucja, jak Saturn, pożera własne dzieci” – powiedzieć miał Georges Danton. Zrealizowany na początku lat 80. w Paryżu film giganta polskiej kinematografii, laureata Oscara Andrzeja Wajdy, w niesłychanie widowiskowy sposób ilustruje jego słowa, odsłaniając kulisy wielkiej polityki – nie tylko z czasów rewolucji francuskiej. Wajda przystąpił do realizacji Dantona po otrzymaniu Złotej Palmy za „Człowieka z żelaza” (1981), ale wybuch stanu wojennego nadał filmowi nowy kontekst, w którym Paryż 1794 roku stał się metaforą rewolucyjnego wrzenia i państwa policyjnego w Polsce.

Scenariusz, oparty na dramacie Stanisławy Przybyszewskiej „Sprawa Dantona”, napisał sam Jean-Claude Carrière – stały współpracownik Luisa Buñuela. Stronników Robespierre’a obsadzono Polakami, a zwolenników Dantona zagrali aktorzy francuscy. Za reżyserię Dantona Wajda odebrał francuskiego Cezara, a Gérard Depardieu (Danton) i Wojciech Pszoniak (Robespiere) nagrody na festiwalu w Montrealu.

Pokaz otwarcia 9. sezonu Polish Cinema for Beginners odbędzie się 5 października o godzinie 20:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl. Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na: PolishCinema.com.pl i facebook.com/PolishCinema. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa.


Autor: Kuba Żary