Z początkiem marca Kino Nowe Horyzonty zaprasza na niezwykłą przygodę z historią kina. Wszystko za sprawą Akademii Filmowych, które już od przyszłego tygodnia startują z szeregiem ciekawych wykładów oraz pokazów dzieł, które przez lata zyskały status kultowych – pisze Patryk Wolny.

Akademia Polskiego Filmu rozpocznie się 8 marca od wykładu prof. Krzysztofa Kornackiego pt. Polska Szkoła Filmowa: Andrzej Wajda. W ramach pierwszych zajęć zostaną wyświetlone dwa filmy: Kanał z 1956 roku oraz Popiół i diament z roku 1958.

Natomiast Akademia Kina Światowego startuje dzień wcześniej, 7 marca oferując słuchaczom wykład prof. Krzysztofa Kornackiego, poświęcony systemowi klasycznego Hollywoodu. W ramach pierwszego spotkania zostanie zaprezentowany widzom film Casablanca w roku 1942, reżyserii  Michaela Curtiza.

Spotkania rozpoczynają się o godzinie 17:00 odpowiednio w każdy wtorek (kino światowe)  i środę (film polski).

Oprócz wykładów i seansów filmowych na uczestników czeka także panel dyskusyjny poświęcony tematyce spotkania. Inicjatywa skupia wokół siebie nie tylko studentów, ale także wolnych słuchaczy, którzy uczestnicząc w całych kursach mają możliwość zdobycia dyplomu. Dla wielbicieli kina to znakomita okazja do wzbogacenia swojej wiedzy na temat kina, a także do poczucia się ponownie jak student. I choć egzaminy wcale nie są obowiązkowe, to któż oparłby się takiej pokusie.

Nawet jeśli nie interesują nas wykłady, to z pewnością, każdy znajdzie film, który z chęcią ponownie obejrzałby na dużym ekranie. Pytanie, czy nie warto zamiast na blockbustera wybrać się na solidny kawał porządnego klasycznego kina.

Zapisy online prowadzone są na www.kinonh.pl/akademie od 6 lutego do wyczerpania puli miejsc.


Autor: Patryk Wolny