Mija już 50 lat od realizacji kultowego polskiego serialu. W ramach uhonorowania produkcji będziemy mogli spędzić weekend na serii wydarzeń, które na nowo przybliżą nam przygody Hansa Klossa. 

Latem 1968 roku we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych powstało sześć odcinków serialu. Ekipa kierowana na zmianę przez Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna pracowała przez półtora miesiąca w centrum miasta, na peryferyjnych osiedlach i w podwrocławskich wsiach. Serial do dzisiaj cieszy się zainteresowaniem kilku pokoleń widzów.

Kultowy serial doczekał się swojego jubileuszu. Jak wspominacie przygody Klossa? Dla zainteresowanych wieczór z projekcjami odcinków oraz wystawą mundurów bohaterów w DCF – Dolnośląskie Centrum Filmowe. Gotowi na nostalgiczną podróż? Zapraszamy do zapoznania się z programem:http://www.dzielnicewroclawia.pl/stawka-wieksza-niz-zycie-we-wroclawskim-dcf-ie/

Gepostet von DzielniceWroclawia.pl am Freitag, 29. Juni 2018

 

To właśnie w ten weekend będziemy mogli oddać się nostalgicznym wspomnieniom, które zabiorą nas w świat pełen intryg, podstępu oraz tajnych agentów. Już w piątek we wrocławskim DCF-ie czeka nas projekcja odcinka „Zdrada” połączona z prelekcją Bogdana Bernackiego, autora książki „Stawka większa niż życie. Serial wszech czasów”. Ten sam autor w ramach 50-lecia kręcenia zdjęć do filmu ukaże nam swój premierowy tytuł: „Śladami Klossa po Wrocławiu”.

Możemy spodziewać się gościa specjalnego. Jak zdradzają organizatorzy, będzie to Tomira  Kowalik, która w „Stawce” wcieliła się w Gerdę.

Piątkowy wieczór to także wernisaż wystawy fotosów i werków z archiwum Andrzeja Konica (jednego z reżyserów „Stawki). Przy okazji będziemy podziwiać mundury samego Klossa i Brunnera. Wszystko uwieńczy projekcja drugiego już odcinka pt. „Bez instrukcji”. Bilety na seanse w cenie 15 zł będziemy mogli kupić w kasie DCF-u.

Kolejne dni (sobota i niedziela) postawią na aktywność. Będziemy mogli przejść szlakiem plenerów filmowych „Stawki większej niż życie”. W sobotę będzie to pl. Teatralny – gmach Teatru Lalek – Pałacyk – Dolnośląskie Centrum Filmowe – Teatr Polski – Dworzec Główny PKP – gmach dyrekcji PKP, natomiast w niedzielę most Tumski – ul. Katedralna – pl. Kościelny – ul. Kanonii – pl. Katedralny – ul. Smoluchowskiego – Wybrzeże Wyspiańskiego. Obie wyprawy poprowadzą Małgorzata Urlich-Kornacka i Bogdan Bernacki. Za udział w zwiedzaniu zapłacimy symboliczne 5 zł.

– „Stawka większa niż życie” to przykład dobrze wykonanej roboty. Jeżeli czarno-biały serial po pięćdziesięciu latach aż tak fascynuje, to coś w nim musi być. Na pewno na sukces produkcji składa się świetny scenariusz, znakomita muzyka, udział siedmiuset aktorów z całej Polski i profesjonalny montaż – podkreśla Bogdan Bernacki, autor „Śladami Klossa po Wrocławiu”.

Organizatorami 50-lecia realizacji zdjęć do „Stawki większej niż życie” są: Stowarzyszenie TUiTAM, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Centrum Technologii Audiowizualnych i Klub Miłośników Stawki.

Pełny harmonogram wydarzenia:

29 czerwca  (piątek)

18.00–19.30, sala „Lalka”
– „Stawka większa niż życie” na dużym ekranie – projekcja odcinka „Zdrada”
– prelekcja Bogdana Bernackiego „Wrocław w «Stawce większej niż życie»”
– spotkanie z gościem specjalnym

19.30–20.00, hol przy sali „Lalka”
– wernisaż wystawy fotosów i werków z archiwum Andrzeja Konica
– mundury Klossa i Brunnera z kolekcji Centrum Technologii Audiowizualnych
– premiera książki Bogdana Bernackiego „Śladami Klossa po Wrocławiu”

20.00–20.45, sala „Lalka”
– „Stawka większa niż życie” na dużym ekranie – projekcja odcinka „Bez instrukcji”

30 czerwca (sobota)

17.30–19.30
– spacer szlakiem plenerów serialu „Stawka większa niż życie” połączony ze zwiedzeniem wystawy fotosów i werków z archiwum Andrzeja Konica oraz obejrzeniem filmowych mundurów w Dolnośląskim Centrum Filmowym
– trasa: pl. Teatralny – gmach Teatru Lalek – Pałacyk – Dolnośląskie Centrum Filmowe – Teatr Polski – Dworzec Główny PKP – gmach dyrekcji PKP
– prowadzący: Małgorzata Urlich-Kornacka, przewodnik miejski, i Bogdan Bernacki
– zbiórka o godz. 17.20 przed kamienicą na pl. Teatralnym 8

1 lipca (niedziela)

11.30–13.00
– spacer szlakiem plenerów serialu „Stawka większa niż życie”
– trasa: most Tumski – ul. Katedralna – pl. Kościelny – ul. Kanonii – pl. Katedralny – ul. Smoluchowskiego – Wybrzeże Wyspiańskiego
– prowadzący: Małgorzata Urlich-Kornacka, przewodnik miejski, i Bogdan Bernacki
– zbiórka o godz. 11.20 przy moście Tumskim

 


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: materiały organizatorów, Wojciech Kosek