W Centrum Kongresowym Hali Stulecia w piątek (18 maja) zebrali się politycy, szefowie jednostek samorządu terytorialnego, aktywiści miejscy, wykładowcy akademiccy, dziennikarze i wielu innych. Wszystko po to, by porozmawiać o przyszłości samorządu.

Gospodarzem kongresu był Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, który tłumaczył jak ważna jest rozmowa, wymiana poglądów i, że kongres to właśnie miejsce, aby poruszać ważne tematy. W tym roku przeprowadzano dyskusję na trzy tematy: „Suwerenna Polska – silny samorząd”, „Polityka prorodzinna na Dolnym Śląsku”, „100 lat praw wyborczych Polek – rola i pozycja kobiet w samorządzie”.

Silny samorząd, to silne państwo

Podczas pierwszego panelu, który prowadził Piotr Kraśko, uczestnikami byli: Jerzy Michalak – członek zarządu województwa, radna sejmiku Aldona Wiktorska-Święcka, wieloletni burmistrz Kudowy-Zdrój Czesław Kręcichwost, Robert Raczyński – prezydent Lubina, prof. dr hab. Edward Czapiewski i Karol Stasik – Starosta Powiatu Bolesławieckiego.

– Samorząd jest najbliżej ludzi i odpowiada za ich najbardziej podstawowe potrzeby – mówił Jerzy Michalak. – Centralizacja nie jest potrzebna. Prezydent nigdy nie będzie tak blisko ludzi, jak samorządy, a to jest potrzebne.

Dyskutanci rozmawiali o przyszłości samorządów, o ich problemach, a także o tym, dlaczego są potrzebne?

– Obecny kształt instytucjonalny samorządu nie jest w pełni dostosowany do tego, jak chcielibyśmy, żeby funkcjonował. Chodzi m.in. o właściwy przydział kompetencji czy ośrodki metropolitalne, o których mówiliśmy już dawno temu. Ten pociąg już niestety odjechał – tłumaczyła Aldona Wiktorska-Święcka.

Robert Raczyński, Aldona Wiktorska-Święcka i prof. Czapiewski podkreślali, że bez silnego samorządu, nie ma silnego państwa. Wyjaśniali to na przykładach innych państw, ale także mówili o wydarzeniach z 1918 roku.

– Społeczeństwo się samoorganizuje. Samorządy mają hamować napór rządu – mówił Robert Raczyński.

– Trzeba podjąć generalną debatę między władzą centralną, a rządem. Kaczyński zawsze chciał centralizacji, a na to nie powinno być zgody – wyjaśniał prof. Czapiewski.

500+, czyli polityka prorodzinna

O polityce prorodzinnej, podczas drugiego panelu rozmawiali: Cezary Przybylski, Anna Horodyska – Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Iwona Dyszkiewicz – Radna Powiatu Wrocławskiego, Rafael Rokaszewicz – Prezydent Głogowa, Magdalena Piasecka – Wiceprezydent Wrocławia oraz Ewa Grzebieniak – Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy. Moderatorem był Przemysław Gałecki.

Rozmowa toczyła się głównie na temat programu 500+. Poruszano również kwestię powstania nowych żłobków i przedszkoli.

– Powstanie ponad 2 tysiące nowych miejsc dla maluchów. Mamy już zarezerwowane kolejne 100 mln złotych na tworzenie nowych żłobków – mówił Cezary Przybylski.

Rola kobiet w polityce

Ostatni z paneli poruszał kwestię praw wyborczych Polek oraz pozycji kobiet w samorządzie. Na ten temat dyskutowały: Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Iwona Krawczyk, Radna Rady Miejskiej Wrocławia Katarzyna Obara-Kowalska, prof. dr hab. Małgorzata Fuszara, Dorota Pawnuk – Burmistrz Strzelina, Beata Moskal-Słaniewska – Prezydent Świdnicy i Małgorzata Matusiak – Przewodnicząca Rady Powiatu Trzebnickiego. Rozmowę prowadziła Agata Dzikowska.

Jak podkreślali uczestnicy oraz sam Cezary Przybylski: Dolnośląski Kongres Samorządowy stał się znakomitą płaszczyzną wymiany myśli i idei na róże tematy.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: Adrianna Machalica