Czteredzieści pięć dni – tyle trwa już strajk głodowy ukraińskiego reżysera Ołega Sencowa w rosyjskim łagrze. Filmowiec podejrzewany przez rosyjskie służby o plany ataku terrorystycznego mógłby ubiegać się o ułaskawienie przez Władimira Putina, ale musiałby przyznać się do winy. Kibice, którzy przyjechali do Rosji z okazji mundialu, nieśmiało domagają się jego uwolnienia.

Stan głodującego filmowca pogarsza się z godziny na godzinę. Według informacji, skazany na 20 lat pracy w łagrze, schudł już trzynaście kilogramów. Nie ma zamiaru przyznać się do czynów, których, jak sam uważa, nie popełnił. Co innego twierdzi Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosyjskiej Federacji, która w 2014 roku aresztowała Ukraińca pod zarzutem planowania działań terrorystycznych. Prezydent Federacji Rosyjskiej, Władimir Putin nie podejmuje żadnych kroków, ponieważ prawo w Rosji mówi jednoznacznie, że to więzień musi napisać list z prośbą o ułaskawienie. Sencow był znany z aktywnej postawy trakcie protestów na Placu Niepodległości w Kijowie, związanych z Euromajdanem. Jako mieszkaniec Krymu, sprzeciwiał się aneksji półwyspu przez Rosję. Chce kontynuować głodówkę do czasu uwolnienia z rosyjskich łagrów 64 obywateli Ukrainy.

Plakat rozprzestrzenia się po mediach społecznościowych

Dramat filmowca rozgrywa się w trakcie trwania największej imprezy sportowej na świecie – Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Rosja, która gości kibiców z całego świata, żyje meczami Sbornej. Niektórzy kibice pokazują jednak swój sprzeciw wobec więzienia Ukraińca. Wczoraj w Moskwie postawili dużą piłkę na cokole, owiniętą drutem kolczastym i  z hasłem „uwolnić Sencowa”. Figura została usunięta z ulicy przez policję.

Ukraiński reżyser zwraca na siebie uwagę w momencie, gdy oczy całego świata zwrócone są na Rosję. Tamtejsi politycy chcieliby przemilczeć protest, ale zwraca on uwagę mediów i kibiców na całym świecie. Głodówka filmowca była między innymi jednym z tematów dyskusji na wrocławskim Festiwalu Wolności na początku czerwca.

 


Tekst: Marcin Obłoza
Zdjęcie: wikipedia.com i #freeolegsentsov