Wrocławscy studenci zajęli II miejsce w międzynarodowym konkursie organizowanym przez The Mars Society i NASA za projekt lądownika marsjańskiego Eagle. Konstruktorzy z Koła Naukowego Off-Road Politechniki Wrocławskiej otrzymali 5 tys. dolarów nagrody.

Konkurs polegał na opracowaniu koncepcji lądownika, który umożliwiłby dostarczenie na Marsa 10 ton ładunku, używając do tego jedynie dostępnych lub możliwych do opracowania do 2026 r. technologii.

Istotne było również to, aby projekt był nie tylko najprostszy i jednocześnie najbezpieczniejszy, ale również najtańszy.

W konkursie wzięło udział 15 studenckich ekip, jednak tylko 5 z nich zakwalifikowała się do finału. Zawodnicy mieli 40 minut na zaprezentowanie swojego projektu podczas zjazdu międzynarodowej konwencji The Mars Society, która odbyła się w Pasadenie (USA).

Studenci Politechniki Wrocławskiej zajęli ostateczni II miejsce. Oprócz nich, w finale rywalizowały także drużyny z Francji i USA, a także zespoły mieszane: niemiecko-szwedzka i włosko-indyjska.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcie: pixabay.com