Dzień dobry, jesteśmy Improkracja i na scenie tworzymy spektakle komediowe w duchu teatru improv – pisze Michał Gruz.

 

Improwizacja teatralna (impro) to osobna dziedzina sztuki, która początki, w swojej obecnej formie, zawdzięcza aktorom z USA (Del Close) oraz UK (Keith Johnestone). Spektakle są w pełni improwizowane, tworzone na oczach widzów. Tym co odróżnia improwizacje od innych form komediowych (kabaret, stand up), to dynamika oraz niepowtarzalność występów- pierwszy spektakl jest zarazem ostatnim. Każdy wieczór z Improkracją jest wyjątkowy.

O grupie

Teatr Improwizacji IMPROKRACJA to najstarszy i najbardziej doświadczony teatr improv na Dolnym Śląsku. Utrzymuje się w ścisłej czołówce w Polsce, będąc jednocześnie jedną z pierwszych grup, które prezentują ten rodzaj teatru w kraju. Od ponad 6 lat Improkracja wystawia swoje spektakle we Wrocławiu, przyciągając co tydzień komplet widzów. Spektakle opierają się na komediowych scenach improwizowanych, które tworzone na żywo i bez scenariusza zaskakują publiczność jak i samych aktorów.

W styczniu  zagramy aż 5 spektakli, które ułożą się w atrakcyjny repertuar dla szerokiego grona odbiorców. „Krótkie formy” czy „Tymczasem”, czyli najbardziej popularne formaty zostaną uzupełnione przez spektakl z Maćkiem Buchwaldem z teatru Klancyk. 16.01 „Improkracja zagra w Małą Grę o Nic”- autorski format naszego gościa.

 


REPERTUAR

„Barmando” 02.01.2018 (wtorek), godz. 20:00
Vertigo Jazz Club & Restaurant- ul. Oławska 13, Wrocław

Improwizowany spektakl komediowy! Żadnego scenariusza- czysta improwizacja! Barmando to nasza interpretacja formatu „Armando”, który wcześniej często gościł w naszym repertuarze. Publiczność przed każdą sceną wybiera temat, słowo, kategorię jako inspirację do monologu, który padnie ze sceny. Podczas spektaklu aktorzy improwizują w oparciu na skojarzeniach do opowieści. Tym razem będą to historie opowiedziane przez barmanów Vertigo Jazz Club & Restaurant. Barmani- powiernicy opowieści podlewanych alkoholem. Mają ich mnóstwo, nie możemy się już doczekać żeby się nimi zainspirować! „Barmando” to spektakl zarówno zabawny jak i intymny, właśnie dzięki szczerości i prawdziwości opowiadanych historii.


 

 „Krótkie formy” 09.01.2018 (wtorek), godz. 20:00
Vertigo Jazz Club & Restaurant- ul. Oławska 13, Wrocław

Improwizowany spektakl komediowy! Żadnego scenariusza- czysta improwizacja! „Krótkie formy” to spektakl komedii improwizowanej składający się z krótkich gier teatralnych. Publiczność w każdej grze decyduje o miejscu akcji, bohaterach, których mają odegrać aktorzy czy nawet o słowach, które mają paść w trakcie sceny. Dzięki ogromnemu wpływowi na kształt spektaklu i aktywnemu udziałowi publiczności, między widzami a aktorami wytwarza się silna więź twórcza. Występ pełen energii, dynamiki i dobrze rozumianego szaleństwa!


 

„Improkracja gra w Małą Grę o Nic” 16.01.2018 (wtorek), godz. 20:00
Vertigo Jazz Club & Restaurant- ul. Oławska 13, Wrocław

Mała Gra o Nic czyli średnie emocje w bezsensownej rozgrywce o żadną stawkę. Czy potrafisz odnaleźć na fotografii zatłoczonej ulicy prawnika? Wymień trzech znanych Pakistańczyków. Które słowa rymujące się z wypoczynek mają przeciwne do niego znaczenie? To tylko niektóre wyzwania z jakimi będą musieli zmierzyć się uczestnicy programu. Może Was tam zabraknąć, ale możecie też przyjść! Improkraci wezmą udział w teleturnieju, prowadzonym przez Maciej Buchwald (teatr Klancyk!). Emocje gwarantowane!


 

„Tymczasem” 23.01.2018 (sobota), godz. 20:00
Vertigo Jazz Club & Restaurant- ul. Oławska 13, Wrocław

Głównym bohaterem spektaklu „Tymczasem” jest miejsce, w którym jednocześnie toczy się akcja. Opowiadana historia trwa tyle czasu, ile sam spektakl. Wątki przeplatają się jak w świetnie zmontowanym filmie, a bohaterowie żyją własnym życiem, nawet gdy ich nie widzimy na scenie. Wszystko to zaimprowizowane na oczach publiczności!


 

„Strumień świadomości” 30.01.2018 (wtorek), godz. 20:00
Vertigo Jazz Club & Restaurant- ul. Oławska 13, Wrocław

Improwizowany spektakl komediowy! Żadnego scenariusza- czysta improwizacja! “Strumień świadomości” to dynamiczny spektakl, w którym sugestia widza rozpoczyna nieprzewidywalną serię zabawnych wydarzeń. Odgrywane sceny w każdym momencie mogą płynnie zmienić swój bieg, bohaterów lub przeskoczyć do równoległego świata. Widzowie skupiają się na byciu tu i teraz i pozwalają, aby poniósł ich strumień skojarzeń improwizatorów. Kolejne sugestia to nowe domino scen, w których pozornie zwyczajny początek zyskuje zaskakujący i komiczny potencjał.

 


Autor: Michał Gruz
Zdjęcie: arch. Improkracji

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTanie bilety z Wrocławia do Pragi
Następny artykułA jaki będzie wasz filmowy rok?
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.