Sudan Południowy – afrykańskie państwo, które powstało niecałe 6 lat temu – jest najmłodszym państwem świata. Powstało w wyniku odłączenia od Sudanu, na terenach, na których blisko 50 lat trwała wojna. To spowodowało, że wpływ kultury zachodniej jest tam niewielki. O życiu tam opowie na spotkaniu podróżnik – Piotr Horzela.

 

– W Dżubie, stolicy Sudanu Południowego mieszkałem przez niecałe dwa lata. Niemal każdą wolną chwilę wykorzystywałem na wypady w głąb kraju. Dotarłem w góry w poszukiwaniu opuszczonych plantacji herbaty, pływałem po Nilu, podróżowałem śladami Kazimierza Nowaka.

Podczas mych wyjazdów odwiedzałem wiele grup etnicznych, uścisnąłem tysiące rąk, wymieniłem niezliczoną ilość uśmiechów doświadczając nieopisanej gościnności.

Śmiało mogę zaryzykować stwierdzenie, że to państwo jest niemalże inną planetą. W wyniku trwających blisko 50 lat wojen ludzie byli izolowani od „zachodniej myśli”, wynikiem czego ich postrzeganie świata znacząco różni się od naszego. Jak to się objawia? Opowiem podczas spotkania. W każdym razie przebywanie z nimi zwróciło mi uwagę na wiele spraw, wiele nauczyło – mówi Piotr Horzela w rozmowie z „Dzielnice Magazine”.


Piotr Horzela – leśnik z wykształcenia, który po ukończeniu studiów udał się na półtora roku w rejony Antarktyczne. Kolejne pół roku spędził podróżując z plecakiem po Ameryce Południowej. Przez ostatnie dwa lata mieszkał w najmłodszym państwie świata – Sudanie Południowym. Aktualnie przebywa w Polsce i prowadzi prelekcje podczas których na tle zdjęć opowiada o ludziach, miejscach i swoich doświadczeniach.

 

 

SPOTKANIE: Sudan Południowy – historie z innego świata
czwartek | 2 lutego | godz. 18.30-20.30
Centrum Kultury Zamek | pl. Świętojański 1, Wrocław-Leśnica

 

Dlaczego jeszcze warto spotkać się z Piotrem Horzelą?

– Po dwóch latach w lodach Antarktyki i w Ameryce Południowej miałem dość podróżowania. Uznałem że zostanę w Polsce na stałe. Po dziesięciu miesiącach wcielania w życie tego postanowienia wyjechałem do Sudanu Południowego. Zostałem tam dwa lata.  Na tle dziesiątek zdjęć postaram się Państwu opowiedzieć o tym miejscu i odpowiedzieć na następujące pytania: 

– Ile kosztuje żona w Sudanie Południowym?
– Gdzie warto wiercić studnie?
– Czy piegi to choroba?
– Co może wyjść ze stopy i dlaczego?
– Czy lepiej mieć syna czy córkę?
– Ile jest warte życie intelektualisty?
– Co oznacza „pipti fands”?
– O co można się potknąć południowosudańskich Górach? 

I wiele, wiele innych.

 


Piotra możecie również posłuchać na jego kanale YouTube
www.youtube.com/piotrhorzela


Sudan plakat

Autor | Daniel E. Groszewski

  • Zdjęcia | archiwum Piotra Horzeli