Jacek Sutryk oficjalnie został kandydatem Koalicji Obywatelskiej (czyli wspólnego projektu Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej) na prezydenta Wrocławia. Ze startu w wyborach zrezygnował za to Michał Jaros, który również przyłączył się do koalicji.

Decyzję o tym, że Jacek Sutryk (obecny dyrektor Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu) wystartuje z ramienia Koalicji Obywatelskiej, w poniedziałek rano ogłosili wspólnie Grzegorz Schetyna, przewodniczący Platformy Obywatelskiej i Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej.

 

– Zależy nam na tym, i to temu służyła nasza aktywność, przemyślenia, ciężka praca oraz budowanie wspólnoty, żebyśmy na końcu mogli być pewni i przekonani, że zrobiliśmy wszystko, aby zbudować koalicję zjednoczonej opozycji. Koalicja Obywatelska w tej podstawowej formule składa się z naszych dwóch partii, ale zależy nam na tym, aby ona rozszerzała się o ludzi, którzy pomogą nam dać Polakom nadzieję, że te wybory są szansą na uchronienie samorządu przed centralistyczną polityką PiS-u. To są dla nas, dla Polski, bardzo ważne wybory, zrobimy wszystko, aby je wygrać – mówił Grzegorz Schetyna.

Zgodnie z wcześniejszą umową koalicyjną, kandydaturę Sutryka formalnie zaproponowała Nowoczesna.

 

– Wrocław to jest marka. To europejskie miasto, otwarte miasto. To na pewno nie jest miasto Międlara. To jest miasto, które zasługuje na to, aby kontynuować to dobre, co się dzieje we Wrocławiu, ale również żeby zaproponować nowe pomysły, nowe idee i nowe propozycje dla mieszkańców – mówiła przewodnicząca Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer. – Kandydat na prezydenta w naturalny sposób musi zadbać o te najważniejsze rzeczy – o dobrą jakość życia naszych seniorów, o dobrą jakość życia i dobrą edukację dla naszej młodzieży i dzieci, dobrą jakość oferty związanej z transportem i funkcjonowaniem miasta. Uważamy, że bardzo dobrym kandydatem, spełniającym wszystkie te kryteria będzie Jacek Sutryk. Jestem przekonana, że dokonaliśmy najlepszego możliwego wyboru.

Do tej pory Nowoczesna we Wrocławiu podzielona była na obóz popierający Jacka Sutryka i ten popierający posła Michała Jarosa. Poseł Jaros, na dzisiejszej konferencji prasowej ogłosił, że wycofuje się z wyborów i przyłącza się do koalicji. Tym samym udziela poparcia Jackowi Sutrykowi w walce o urząd prezydenta Wrocławia i zachęca do głosowania na tego kandydata w wyborach.

– Dziś nadszedł czas, kiedy trzeba wspólnie walczyć o najważniejsze wartości: o demokrację, o wolność, o samorządność. To jest czas, kiedy musimy szukać rozwiązań, które pozwolą nam na realne zmiany we Wrocławiu. Sytuacja polityczna wymaga od polityków opozycji szczególnej odpowiedzialności, poszukiwania tego, co nas łączy, szukania kompromisów, dialogu, bo dzisiaj musimy się łączyć, a nie dzielić. Dlatego proszę głosować na Jacka Sutryka – mówił Michał Jaros.

 

Jacek Sutryk nie krył zadowolenia z możliwości kandydowania w wyborach samorządowych z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Jak mówił, koalicja to porozumienie ludzi, którym zależy na ochronie tego wszystkiego, co w tym mieście dobrego zadziało się przez ostatnich wiele lat, ale także ludzi, nie bojących się myśleć odważnie o przyszłości tego miasta i jego mieszkańców

– Wrocław to rzeczywiście piękne, otwarte, międzynarodowe i wyjątkowe miasto wyjątkowych ludzi. Ta wyjątkowość nakłada jednak pewne zobowiązanie na tych, którym zależy na tym mieście. Zawiązuje się na naszych oczach wyjątkowe porozumienie wszystkich sił prodemokratycznych i wszystkich sił myślących pro-samorządowo – mówił Jacek Sutryk. – Zależy nam na dobru tego miasta, jego mieszkańców, na podnoszeniu standardów jakości życia. To, co nas łączy, poza tym, że chcemy decentralizacji, to fakt, że chcemy Wrocławia obywatelskiego, w którym ruchy społeczne i obywatelskie wspólnie z władzą debatują i rozmawiają o tym, jak to miasto wyglądać powinno.

Jak mówił na konferencji prasowej kandydat, jego priorytetowymi założeniami dla miasta będzie poprawa jakości komunikacji zbiorowej, rozwiązanie kwestii zbyt dużego zagęszczenia samochodów w centrum oraz kreowanie Wrocławia na miasto obywatelskie, akademickie i przyjazne seniorom.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: Facebook Jacka Sutryka