Obok Reksia, Misia Uszatka oraz Bolka i Lolka jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci ze starych kreskówek. Wszystkim dobrze znana i lubiana Pszczółka Maja, która na stałe weszła do naszej popkultury, 24 lipca obchodzi swoje święto. To właśnie wtedy przypada Dzień Pszczółki Mai.

Pszczółka Maja znana jest przede wszystkim z serialu animowanego, który emitowany był od 1975 roku. Austriacko-japońsko-niemiecka produkcja została oparta o książkę niemieckiego autora Waldemara Bonselsa. Jego opowiadania po raz pierwszy wydane zostały ponad sto lat temu, w 1912 roku pod tytułem Die Biedne Maja und ihre Abenteuer (Pszczółka Maja i jej przygody).

Książka okazała się tak wielkim sukcesem, że w 1924 roku jako pierwszy na świecie powstał film przyrodniczy z fabułą. Reżyser Wolfgang Junghans główne role powierzył zwierzętom. Fińskie archiwum filmowe odnowiło film we współpracy z Bundesarchive-Filmarchiv i wyświetlono go w Hamburgu i Helsinkach.

Podczas trwania wojny wiele z książek autorstwa Bonselsa zostały zakazane w nazistowskich Niemczech, jednak nie Pszczółka Maja i jej przygody. Po wojnie, bohaterka powróciła w 1957 lub 1963 roku (źródła nie są zgodne co do daty), kiedy to Bruno Bjelinski wystawił operę na podstawie książki.

W latach 70. XX w. padł pomysł, aby bohaterkę książki uczynić także postacią z serialu animowanego. I tak produkcją Pszczółki Mai zajęła się japońska firma Zuiyo Enterprise. Reżyserii podjęli się Hiroshi Saito, Mitsuo Kaminashi oraz Seiji Endo. Serial zadebiutował na kanale TV Asahi 1 kwietnia 1975 roku. Jesienią kolejnego roku produkcja trafiła na niemiecki rynek, a świat zakochał się w Mai. Co ciekawe podczas prac nad serialem wprowadzono postacie, których w książce nie było – trutnia Gucia czy myszkę Aleksandra, znacząco też zwiększono rolę świerszcza Filipa.

Po premierze serialu inne kraje bardzo szybko zdecydowały się przygotować swoje wersje językowe poszczególnych odcinków, a także piosenki tytułowej. Jedną z najbardziej znanych zaśpiewał czechosłowacki artysta Karel Gott.

W Polsce książka o przygodach pszczółki pojawiła się w 1922 roku. Serial po raz pierwszy natomiast emitowano w latach 80. I 90. XX wieku w TVP1. Swoich głosów postaciom udzielili m.in. Ewa Złotowska (jako Maja), Jan Kociniak (jako Gucio) i Andrzej Gawroński (jako Filip). O wykonawcy polskiej piosenki tytułowej nie trzeba chyba pisać, bo wykonanie Zbigniewa Wodeckiego zna prawie każdy, natomiast nie wszyscy mogą wiedzieć, że autorem słów tekstu był Henryk Rostworowski.

Maja powróciła na ekrany w 2012 roku za sprawą francusko-niemieckiej produkcji Maya The Bee. Studio 100 przy produkcji wykorzystało technikę 3D. Dwa lata później stworzony został film animowany Maya the Bee Movie, a w tym roku premierę miała produkcja Pszczółka Maja: Miodowe Igrzyska.

Żadna ze współczesnych produkcji nie ma w sobie jednak tak wiele uroku, jak serialowa Maja z lat 70. XX wieku. Mała pszczółka 24 lipca obchodzi swoje święto, bo to właśnie wtedy przypada Dzień Pszczółki Mai.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: YouTube