Nie macie planów na tegorocznego Sylwestra? Dobrym pomysłem może być show, które odbędzie się na wrocławskim rynku. Na uczestników imprezy czekać będą m.in. takie gwiazdy jak Kayah oraz The Village People i największe „Y.M.C.A” w Europie.

Hasłem przewodnim tegorocznego Sylwestra na wrocławskim rynku będzie „Wrocław Respect”. Impreza wystartuje o godzinie 20:00. Bramki otwarte zostaną jednak już o godzinie 19:30, a pierwszych 2019 gości otrzyma na pamiątkę szalik Wrocław Respect.

– Chcemy uwzględnić wszystkich mieszkańców Wrocławia – i rdzennych wrocławian, i obcokrajowców, którzy tutaj żyją, mieszkają, pracują. Pomyśleliśmy, aby na ten Rynek zaprosić dosłownie wszystkich. Stąd to hasło „Respect”, bo żeby wszyscy bawili się wspólnie, muszą darzyć się szacunkiem. Bardzo nam zależy na tym, żeby do Wrocławia przyjechali też ludzie z całego kraju, którym bliskie są takie nasze wrocławskie wartości, czyli szacunek, niezależność, wolność, cieszenie się różnorodnością – mówi Paweł Gołębski, reżyser oraz prowadzący tegorocznego Sylwestra. – Serwujemy sześciogodzinne show taneczne, z muzyką non stop. Będziemy mocno animować publiczność. Chcemy, żeby ludzie bawili się tutaj przez całą noc.

Nowy Rok uczestnicy witać będą co godzinę – o 21:00, 22:00, 23:00 oraz oczywiście o północy. Podczas widowiska, które odbędzie się we Wrocławiu, wita bowiem Nowy Rok kilka innych stref czasowych. O pełnych godzinach uczestnicy Wrocław Respect będą odliczać czas do północy razem z mieszkańcami różnych państw. Nowy Rok przywitany zostanie bez huku fajerwerków. Wszystko to dzięki akcji #WrocławNieStrzela, zainicjowanej przez prezydenta Jacka Sutryka.

W tym roku pojawi się także specjalne miejsce dla osób z niepełnosprawnościami. Platforma, umieszczona na wysokości podestów, pojawi się po prawej stronie sceny.

Jednym z elementów sylwestrowej scenografii zostanie nieczynna zimą fontanna Zdrój, znajdująca się na pl. Gołębim. W jej środku umieszczone zostaną reflektory, lampy, lasery, stroboskopy i dymiarki. W fontannie wystąpi kilkudziesięciu tancerzy i akrobatów. Dzięki najdłuższemu wybiegowi w Polsce, który łączyć będzie scenę z fontanną, wykonawcy będą mieli jak najbliższy kontakt z widzami stojącymi dalej. Masową choreografię m.in. do „Gangnam Style”, „Lambady” i „Macareny” wykona, wraz z zaproszonymi tancerzami, Maciej „Gleba” Florek – zwycięzca i juror telewizyjnego „You Can Dance”.

– Udało nam się stworzyć taką jedyną i niepowtarzalną scenografię dla tańca i dla tego, żeby być jeszcze bliżej publiczności. Liczymy na to, że te 40 tysięcy osób, które przyjdą na Sylwestra, będzie się z nami świetnie bawiło. Ta ogromna wysokość i te bardzo trudne podesty, które są specjalnie wymyślone po to, żeby tancerze byli widoczni, wymagało naprawdę wyboru znakomitych ludzi. Mamy około trzydzieści osób na scenie. Od grup, które są mistrzami Polski w stylach ulicznych, poprzez ludzi, którzy jeżdżą po wszystkich teatrach w Polsce, grając najlepsze przedstawienia ze stylów tańca współczesnego czy nowoczesnego, po lokalnych tancerzy, których udało się nam zaprosić do współpracy. Ta gigantyczna, pozytywna, dynamiczna dawka energii będzie tutaj na wielu poziomach pracowała – mówi Maciej „Gleba” Florek, choreograf wrocławskiego Sylwestra.  Pierwszy raz w historii Sylwestrów udało nam się zaprosić do współpracy osoby niepełnosprawne. Mamy w zespole jedną dziewczynę, która z nami pracuje praktycznie we wszystkich piosenkach oraz specjalnie udało nam się zaprosić dwunastoletnią dziewczynkę, Sarę, która z powodu swojej choroby siedzi na wózku, ale która uwielbia tańczyć. Robimy dla niej specjalny numer i razem z nią będziemy mogli wystąpić na Sylwestrze. Sądzę, że to jest taka rzecz, która idealnie wpisuje się w ideę Respect i w ideę myślenia o tym, że jest to Sylwester dla wszystkich.

W tym roku na wrocławskiej scenie zaśpiewa znana polska piosenkarka Kayah. Gwiazdą wieczoru będzie zespół The Village People m.in. ze swoim przebojem „Y.M.C.A”, do którego zatańczą razem z wielotysięczną publicznością wrocławskiego Sylwestra.

O oprawę sylwestrowego widowiska zadba w tym roku ponad 100 osób – muzycy, chór, wokaliści i tancerze.  Wrocław Respect Orkiestrę poprowadzi Mariusz Dziubek – showman dyrygentury, znany m.in. z „Mam talent” i „Must Be the Music”. Do wykonania wielkich hitów zostali zaproszeni wokaliści z Wrocławia i Polski, znani z telewizyjnych talent show. Na scenie pojawią się m.in.: Natalia Lubrano, Arek Kłusowski, Anna Maria Mbayo, Daniel Moszczyński, Marta Kołodziejczyk, Mikołaj Woubishet, Kasia Mirowska. Klubowe hity, jingle i efekty specjalne zagra natomiast DJ Gambit.

Chowamy smartphony do kieszeni, wyciągamy ręce w górę, klaszczemy, bawimy się, skaczemy, śpiewamy razem z orkiestrą, artystami, których będzie ponad setka na scenie. Wrocław Respect to piękna, wspaniała energia, „dęciaki” i  ich moc, a więc trąbki, puzony, saksofony, tuby. To muzyka – Tina Turner, monumentalny Pink Floyd z ich przebojem „Another Brick In The Wall”, która zabrzmi pięknie na tej kolorowej scenie i w tej scenerii miasta. To idea połączenia „dęciaków” i orkiestry z naszymi wspaniałymi wokalistami. No i po północy UNITED – nasz piękny set, gdzie „dęciaki” połączą się z DJem przy kolorowej kuli dyskotekowej – zapowiada Mariusz Dziubek, dyrygent Wrocław Respect Orchestra.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Transmisja na www.wroclaw.pl.

  • 23:45 YMCA
  • 23:50 BOHEMIAN RAPSODY (tribute to Queen)
  • 23:57 FREEDOM (George Michael&Countdown)
  • 00:03 WE RE THE WORLD (120 artystów i 40 000 głosów)
  • 00:15 UNITED (DJ Gambit &Wrocław Respect Orchestra Party)


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: pixabay.com