Sylwester Wrocławski zaprasza 31 grudnia na wielką fetę. Wrocławski Rynek zamieni się w ogromny klub z dwoma scenami, na których wystąpią artyści ze stolicy Dolnego Śląska. Będzie to okazja do hucznego zakończenia roku 2016, w którym Wrocław był Europejską Stolicą Kultury i przywitania nowego, 2017!

Gwiazdą wielkiego koncertu będzie Szanowny Pan Sylwester Wrocławski. To pseudonim, pod którym kryją się znakomici artyści związani z Wrocławiem. Muzycy będą występować naprzemiennie na obu scenach.

Scena na Placu Gołębim to MÓZG Sylwestra Wrocławskiego. Wystąpią na niej: Frühstück, MILOOPA, Teatr Muzyczny Capitol i L.U.C z orkiestrą Rebel Babel. Na scenie od strony Placu Solnego, czyli w SERCU Sylwestra Wrocławskiego, zagrają: Blade Loki, Mikromusic, Alicja Janosz i Goście, Mesajah oraz Girls on Fire. Cały program zakończy Wielki Koncert Gongów, czyli największy w Polsce koncert kilkudziesięciu olbrzymich gongów tybetańskich.

– Nazwy MÓZG i SERCE są nieprzypadkowe. Rodzaj muzyki i dobór artystów występujących na tych scenach odpowiada odwiecznej konkurencji rozumu i emocji w sztuce – tłumaczy Konrad Imiela, reżyser koncertu. – O północy nastąpi połączenie MÓZGU I SERCA, ale co stanie się  w tym szczególnym momencie, to już tajemnica.

 

Zamknięty z czterech stron plac stworzy przestrzeń, w której publiczność będzie otoczona obrazami. Tłem każdej ze scen będą wielkie ekrany projekcyjne, a ściany kamienic posłużą VJ-om do wyświetlania wizualizacji i teledysków tworzących obrazy na żywo.

Wrocławianie wybrali też piosenki, które zaśpiewają wykonawcy:

  • Uptown Funk ft. Bruno Mars – Mark Ronson  – zaśpiewają Girls on Fire
  • CAN’T STOP THE FEELING! – Justin Timberlake – Girls on Fire
  • Billie Jean – Michael Jackson – zagra Miloopa
  • Takiego chłopaka – Mikromusic – w wykonaniu Mikromusic
  • We Are the Champions – Queen – L.U.C i Rebel Babel
  • Cykady na Cykladach – Maanam – Blade Loki
  • Wake Me Up Before You Go-Go – Wham! – Mesajah
  • Fly Me to the Moon – Frank Sinatra – Rat Pack (Teatr Muzyczny Capitol)
  • Dancing Queen – ABBA – Teatr Muzyczny Capitol
  • Rehab – Amy Winehouse – Alicja Janosz i Goście

Informacje praktyczne

Wejście na Rynek od godziny 18:30, impreza startuje o 19:00.

Teren sylwestra

Sylwester Wrocławski odbędzie się na placu Gołębim, w obrębie dwóch scen, jednej ustawionej w stronę południową i drugiej ustawioną w stronę północną. Strefa dla publiczności pomiędzy scenami będzie ogrodzona. Do dyspozycji będą cztery wejścia.

Ponadto dostępny będzie telebim przy pomniku Aleksandra Fredry na Rynku oraz w strefie gastronomicznej na Placu Solnym (organizator nie przewiduje sprzedaży alkoholu).

Toalety umiejscowione będą w Przejściu Garncarskim oraz na Placu Solnym, a punkt medyczny dla uczestników imprezy będzie znajdował się w Sukiennicach, skąd ulicą Kurzy Targ biegnie ścieżka życia.

Zaplecze techniczne znajdzie się w obszarach wyłączonych z ruchu samochodowego na stałe, po wschodniej stronie Placu Solnego oraz na ulicy Świętego Mikołaja (na odcinku od kamienic “Jaś i Małgosia” do skrzyżowania z ulicą Kiełbaśniczą).

Wizualizacje

Sylwester Wrocławski rozegra się nie tylko na dwóch scenach ale także na elewacjach kamienic pomiędzy nimi. Budynki na wrocławskim Rynku zamienią się w ekrany, gdzie publiczność będzie mogła podziwiać unikalne wizualizacje.

Wejście dla osób niepełnosprawnych

Wydzielona strefa dla osób niepełnosprawnych znajdzie się przy obu scenach, tuż przy zachodniej pierzei kamienic Rynku.

Komunikacja

W czasie Sylwestra Wrocławskiego obowiązują przepisy ruchu drogowego takie same jak na co dzień. Nie będzie również specjalnego parkingu w centrum.

31 grudnia wszystkie linie tramwajowe i autobusowe będą kursować według sobotnich rozkładów jazdy. Zostaną uruchomione dodatkowe kursy na liniach:

–          243 (Petrusewicza – Pilczyce) o godzinie 1:15,
–          253 (Petrusewicza – Leśnica) o godzinie 0:45 i 1:45,
–          253 (Petrusewicza – Bartoszowice) o godzinie 1:50,
–          255 (Petrusewicza – Gaj-pętla) o godzinie 0:45 i 1:15,
–          255 (Petrusewicza – Sępolno) o godzinie 1:15.

Regulamin wejścia

Na teren imprezy może wejść każdy, nie ma ograniczeń wiekowych. Zabrania się wnoszenia: butelek, napojów alkoholowych, przedmiotów ostrych i niebezpiecznych (np. noży), kominiarek, materiałów pirotechnicznych itd. (szczegóły w regulaminie na stronie internetowej wroclaw2016.pl oraz wroclaw.pl). Impreza będzie zabezpieczona przez ochronę współpracującą ze służbami bezpieczeństwa (Policja, Straż Pożarna).

Wrocław nie strzela

Nowy Rok przywitamy w imponujący sposób, ale bez pokazów pirotechnicznych. Aby nie uprzykrzać tej nocy zwierzętom – Wrocław nie strzela. Urzędnicy zachęcają także wszystkich mieszkańców do zrezygnowania z sztucznych ogni.

Transmisja Wirtualnej Polski

Sylwester Wrocławski transmitowany będzie przez telewizję Wirtualnej Polski. – Będziemy pokazywać na zmianę dwie sylwestrowe, koncertowe sceny oraz relację z naszego mobilnego studia. Całe wydarzenie będzie można oglądać w telewizji WP ze strony głównej Wirtualnej Polski, a także w kanale WP nadawanym w naziemnej telewizji cyfrowej (MUX8) oraz w wybranych sieciach kablowych – poinformował Wojciech Pawlak, prezes telewizji WP. Transmisja rozpocznie się o godz. 19 i potrwa do pierwszej w nocy.

Sylwester będzie oficjalnym zakończeniem roku Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, ale to nie koniec ESK. Stolicą kultury będziemy także po północy w roku 2017, 18, 19… Bo przecież, jak było widać przez 12 miesięcy 2016 roku, Wrocław jest miastem kultury. Jej europejską stolicą. I to dzięki Wrocławianom tą stolicą pozostanie.