Ewelina Marciniak, jedna z topowych reżyserek młodego pokolenia, wraz ze studentami IV roku Wydziału Aktorskiego PWST zrealizowała dyplomowy spektakl „Szantaż”. Premiera już 21 stycznia – pisze Sabina Misakiewicz.  

Spektakl opowiada o grupie młodych ludzi, którzy doświadczają skrajnych emocji będąc narażonymi na destrukcyjne działania własne oraz grupy. Autorem tekstu jest Marcin Cecko, poeta i dramaturg.

To jest taki projekt, z którym długo pracowaliśmy na żywo – mówi Marcin Cecko. – Znaczy to tyle, że pisałem sceny w trakcie pracy, w miarę jak poznawaliśmy z Eweliną studentów. Oni dużo improwizowali, dosyć dużo rzeczy dali od siebie. Kilka jest takich scen, które zostały w kondycji niezapisanej. Ale tak, to tekst na tę grupę  ludzi, tu i teraz w tym miejscu – kończy.

Przestrzeń, w której poruszają się studenci znajduje się na Dużej Scenie w PWST. Wysypano na niej półtorej tony pisaku kwarcowego. Na tej niby wyspie, niby podwórku dziesięcioosobowa grupa staje przed trudnymi decyzjami i dużym wyzwaniem.

– Chcieliśmy stworzyć nasz świat – mówi aktorka Magdalena Gorzelańczyk. – Szukaliśmy, dużo czytaliśmy i oglądaliśmy mnóstwo filmów. Odkrywaliśmy w sobie pokłady emocji postaci, które gramy. Chcieliśmy by  były wyraziste. Moja Ane, chciałaby być wyrazista, chciałaby by uważano ją za herszta bandy podwórkowej, pragnie być w centrum uwagi. To pragnienie mocy i władzy może mieć rożne skutki. Sama rola nie jest łatwa, zresztą nie chciałabym się spotkać z łatwą rolą. Praca nad nią była ciekawa i pouczająca – dodaje aktorka.

Ewelina Marciniak przyznaje, że praca z ta grupą młodych aktorów była dla niej swego rodzaju wyzwaniem. Zależało jej by czuli się jak w zawodowym teatrze.

Oczywiście mieliśmy ograniczenie w postaci skromnego budżetu – komentuje Ewelina Marciniak, reżyserka spektaklu. – Nie mogliśmy sobie na wiele pozwolić, ale to też wyzwoliło naszą kreatywność. Studenci wspólnie z nami, z Marcinem i ze mną, tworzyli ten spektakl. Ja do nich przyszłam z jakimiś tematami i propozycjami, ale to, o czym oni chcieli opowiadać, to już od nich wyszło. Mogę powiedzieć, że widzę w nich swoich przyszłych aktorów – dodaje.

Gościnnie w spektaklu wystąpią aktorzy Teatru Polskiego: Katarzyna Strączek i Adam Cywka.

PREMIERA: 21 stycznia 2017 godz. 20.30
Duża Scena Teatr PWST | ul. Braniborska 59, Wrocław
Kolejne terminy: 25, 26, 27 stycznia godz. 18:00

 

Tekst i zdjęcia | Sabina Misakiewicz

 


„Szantaż”
Autor tekstu: Marcin Cecko
Reżyseria: Ewelina Marciniak
Asystent reżysera: Krzysztof Satała
Reżyseria światła: Katarzyna Borkowska
Asystent reżysera światła: Jakub Łukasz Syrkowski
Muzyka: Michał Ziółkowski

Występują: Magdalena Gorzelańczyk, Monika Kulczyk, Pamela Płachtij, Paulina Wosik, Michał Bajor, Mariusz Bąkowski, Kacper Gaduła-Zawratyński, Krzysztof Satała, Tomasz Taranta, Mateusz Wiśniewski oraz Katarzyna Strączek i Adam Cywka