Spektakl w reżyserii Zbigniewa Szymczyka powstał z inspiracji dramatem Michela de Ghelderode’a. Kluczem do interpretacji tekstu belgijskiego dramaturga, było ostatnie słowo padające w „Szkole błaznów” okrucieństwo – pisze Piotr Soroka.

Twórcy w przedstawieniu zastanawiają się nad koncepcją losów ludzkości, jak również pojedynczego życia, jako historii okrucieństwa, przemocy i prześladowań.

Współczesny świat – obwarowany różnorodnymi aktami prawnymi, w tym konwencjami praw człowieka – nadal nie potrafi sobie poradzić z okrucieństwem. Ciągle jesteśmy świadkami przemocy i co raz bardziej wobec niej stajemy się bezsilni.


RECENZJA 

Na scenie widzimy okrucieństwo w dziecięcych zabawach, które dla dziecka (oglądałem ten spektakl z 10-latkiem) były wręcz nie do zniesienia. Było przerażone. Opowiadając o spektaklu przyznał, że nigdy nie widział czegoś tak strasznego. W normalnych warunkach by wyszedł. Na Scenie na Świebodzkim pozostało mu zasłanianie oczu dłońmi.

(Daniel E. Groszewski)


W przedstawieniu Zbigniewa Szymczyka temat okrucieństwa badany jest na kilku płaszczyznach: człowieka wobec człowieka, systemu wobec jednostki i natury wobec człowieka. Czy wygrywa silniejszy, czy sprytniejszy? Ratunkiem jest spokój ducha, czy histeryczny śmiech? A może maska błazna jest tym najwłaściwszym kamuflażem, szansą na przetrwanie?

Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza na sezonie przedstawienie „Szkoła Błaznów” 28 i 29 października, godz. 19.00, Scena na Świebodzkim we Wrocławiu.

Autor | Piotr Soroka

  • Zdjęcie |Linda Parys / Wrocławski Teatr Pantomimy

Rezerwacja biletów: 71 337 21 03, a.paluch@pantomima.wroc.pl
Sprzedaż biletów prowadzą Kasy Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Bilety: 30 zł/N, 20zł/U, 15zł/bilet grupowy