W czwartek 21 lipca uroczyście rozpoczął się festiwal Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Przed pierwszą prezentacją filmową zakończyło się szkolenie wolontariuszy, by wiedzieli jak pomagać niepełnosprawnym gościom.

Szkolenie poprowadził wrocławski dziennikarz, aktywista, społecznik – Bartłomiej „Skrzynia”  Skrzyński.

Poruszający się na wózku Bartłomiej "Skrzynia" Skrzyńska wręcz zaraża innych radościom życia i dobrym humorem. Świetnie prowadzi też szkolenia / fot. arch.

– „Wrocław bez barier” to stan także w przestrzeni naszej świadomości, składający się z cegiełek naszych działań – rozpoczynał szkolenie Bartłomiej „Skrzynia” Skrzyński, prezes fundacji „W-skersi”, na co dzień pełniący funkcję miejskiego rzecznika ds. Osób Niepełnosprawnych, przy Prezydencie Wrocławia.

Szkolenie, które odbywało się we wrocławskim kinie Helios miało pomóc młodym wolontariuszom w zrozumieniu potrzeb osób niepełnosprawnych. W kontekście MFF Nowe Horyzotny, ale także pomocy w przyszłości. Część uczestników wspierała gości już w ubiegłym roku, ale znakomita większość rozpoczynała swoją przygodę z wolontariatem. „Skrzynia” wspólnie z Piotrem Kosiorem, wiceprezesem fundacji „W-skersi” pokazywali młodym ludziom, jak złożyć wózek, pomóc w przesiadaniu się na krzesło, do samochodu, jak pokonać schody. Na koniec zawiązano oczy przyjacielowi Bartka Skrzyńskiego, by mógł wczuć się w rolę osoby niewidomej, a wolontariuszka pomagała mu zająć miejsce, odpowiednio go wspierając.

– Osoby niepełnosprawne, jak każdy z nas mogą przyjść na festiwal, dlatego fajnie, że będziemy wiedzieć, jak im pomóc. Zwłaszcza, że przeprowadzane szkolenie było prowadzone ze sporym dystansem prowadzących i dużym humorem. To pozwala przezwyciężać smutne stereotypy – podsumowała Małgosia, jedna z uczestniczek.

Szkolenie przeprowadzone zostało po raz drugi i jest jednym elementów współpracy organizatorów MFF Nowe Horyzotny i miasta Wrocław.

(aisoG)