Może niedokładnie sprawi, że wyjdziesz na ulicę jako reinkarnacja Presleya, jednak pozwoli Ci postroić głupie miny jako chociażby Barack Obama.

Naukowcy z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i USA opracowali algorytm, który skanując naszą twarz będzie w stanie przełożyć jej grymasy na dowolną inną. Wszystko oczywiście w czasie rzeczywistym. Poniżej możecie zobaczyć jak to działa.

Sztuczna inteligencja nie tylko wychwytuje drżenia mięśni czy ruchy powiek modeli, ponieważ dodatkowo manipuluje cieniami w tle, przez co całość zaczyna wyglądać coraz bardziej naturalnie, a nie jak animacje rodem sprzed dwudziestu lat.

Jeden z autorów projektu – Justus Thies – zdaje sobie sprawę, że takie oprogramowanie może zostać wykorzystane w niecnych celach, chociażby do produkcji fake newsów. Uważa on jednak, że ważnym jest, by ludzie mogli poznać moc technik manipulacji. Z pozytywów na pewno można zauważyć, że taka technologia spisałaby się świetnie w dubbingowaniu filmów (koordynacja ruchów warg z tym co mówi aktor? NARESZCIE!) czy samej postprodukcji. Oczywistym jest również, że znajdzie ona swoje zastosowanie w grach oraz w VR.


Autor: Patryk Rudnicki
Zdjęcie: screen, youtube.com