Od zakończenia rozgrywek Ślęza Wrocław przebudowuje swój zespół. Kolejnym wzmocnieniem będzie Taisiia Udodenko, która została nową zawodniczką wrocławskiego klubu.

 

Zawodniczka mierzy 190 centymetrów wzrostu, co oznacza, że aktualnie jest najwyższą koszykarką w zespole Ślęzy. Gra na pozycji silnej skrzydłowej lub środkowej. Ma 29 lat, a tym samym jest także najbardziej doświadczona ze wszystkich.

Rozpatrywaliśmy trzy doświadczone Europejki na pozycję numer cztery. Później wybór ograniczył się do dwóch. Decydowaliśmy między Taisiią a jedną z Holenderek. Wybraliśmy Taisiię, bo powinna nam dać stabilizację na pozycji numer cztery. Jednak patrząc szerzej na skład, jaki budujemy, to będzie ona musiała także radzić sobie na pozycji numer pięć zamiennie z pozostałymi „czwórkami”, zwłaszcza w grze obronnej – mówi Arkadiusz Rusin, trener Ślęzy Wrocław.

Taisiia Udodenko ma ogromne doświadczenie, który zebrała podczas gry w różnych klubach. Ukrainka występowała w Rosji, Szwajcarii, Francji, Białorusi, Izraelu, Czechach i Włoszech. Teraz trafi do polskiej Energa Basket Ligi Kobiet. Ponadto występowała także w mistrzostwach Europy we wszystkich kategoriach wiekowych, a ze swoimi klubami rywalizowała w EuroCup.

W poprzednim sezonie reprezentowała barwy włoskiego Gesam Ges Le Mura Lucca. Tam zdobywała średnio 9,5 punktu oraz 7,4 zbiórki na mecz. Jej zespół zajął 5. miejsce w tabeli.

Oprócz sukcesów klubowych, Udodenko latem 2017 roku zaliczyła bardzo udany występ na mistrzostwach Europy seniorek w Czechach. Zdobywała tam 15,3 punty i aż 9,3 punktu zbiórki.

Oglądałem ją na żywo, to był bardzo dobry turniej w jej wykonaniu. Tuż po mistrzostwach ciężko było z nią negocjować, bo była rozchwytywana na rynku. W tym roku wróciliśmy do rozmów, doszliśmy do porozumienia i Taisiia zagra w Ślęzie – mówi szkoleniowiec.

Dużym atutem zawodniczki jest gra pick’n’pop oraz rzut na trzy punkty.

Dotychczasowy przebieg kariery: UMMC Jekaterynburg (Rosja, drużyna młodzieżowa), Universite BC Neuchatel (Szwajcaria), Tarbes Gespe Bigorre (Francja), Dynamo Kijów (Ukraina), Dnipro Dniepropietrowsk (Ukraina), Dunkerque Malo Basket Club (Francja), Regina-Basket Bar (Ukraina), Spartak Nogińsk (Rosja), Olimpia Grodno (Białoruś), Maccabi Bnot Ashdod (Izrael), Basketball Nymburk (Czechy), Gesam Ges Le Mura Lucca (Włochy), Ślęza Wroclaw.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcie: fiba.basketball