O kobiecie prawie wszystko – pisze Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka o książce pod redakcją Zygmunta Zdrojewicza.

„Łechtaczka jest to szlachetny organ mający wyjątkowy przywilej bycia strukturą w całej anatomii ludzkiej , której jedynym zadaniem jest dostarczanie przyjemności” – to krótkie zdanie, na które trafiłam przeglądając najnowszą publikację wrocławskiego Wydawnictwa Continuo sprawiło, że niewielka i teoretycznie skierowana przede wszystkim do lekarzy i specjalistów z zakresu seksualności pozycja przykuła moją uwagę. Chociaż jej ascetyczna okładka faktycznie bardziej przypomina strony tytułowe podręczników akademickich niż księgarskich bestsellerów, określenie nowej książki pod redakcją profesora Zbigniewa Zdrojewicza podręcznikiem byłoby brakiem szacunku dla lekkości pióra autorów.

Czym wyróżnia się na tle zalewających księgarnie poradników o tym, jak sprawić, by seks był łatwiejszy, przyjemniejszy, dłuższy, bardziej spontaniczny i tak niezwykły, by każde jedno sam na sam móc zapisać w annałach historii? Przede wszystkim tym, że „Tajemniczy świat kobiecego orgazmu” poradnikiem nie jest. Nie skupia się na tym, jakich technik stymulacji czy pozycji użyć, by wywołać orgazm, nie sugeruje skomplikowanych ćwiczeń fizyczno-oddechowych lub właściwych mantr mających pogłębić ekstazę. Za to bardzo rzeczowo, precyzyjnie choć bez akademickiego zadęcia opowiada o kobiecej seksualności. O jej nieprzeciętnym bogactwie i różnorodności. Profesor Zdrojewicz oraz zespół naukowców współtworzących tytuł dają prawdziwy popis swej erudycji prowadząc czytelnika poprzez historię medycznego podejścia do rozrodczości i możliwości przeżywania orgazmów, nie ukrywając w najmniejszy sposób czarnych kart historii medycyny, kiedy to kobiecą seksualność próbowano rugować poprzez usuwanie łechtaczki i inne brutalne zabiegi. Wyjaśniają precyzyjnie skąd mogą brać się problemy z osiągnięciem satysfakcji seksualnej, jaki wpływ na jakość współżycia mogą mieć przebyte zabiegi ginekologiczne, ciąża i jej powikłania, a nawet cukrzyca czy problemy stomatologiczne.

W elegancki, pełen szczerej fascynacji ale i szacunku sposób starają się zaprezentować seksualność w możliwie szerokim ujęciu zarówno medycznym, jak i kulturowym czy historycznym. Nie próbują odciąć jej od emocji, przeciwnie – pokazują jak emocjonalna bliskość i stabilność relacji partnerskiej pozytywnie wpływają na rozkwit życia seksualnego. Jeżeli doda się do tego rzetelne statystyki, nieco ciekawostek, jak te o amerykańskim prawie stanowym, które np. na Florydzie zabrania uprawiania seksu w jakiejkolwiek innej pozycji niż misjonarskiej, a w Arizonie pozwala na  posiadania tylko dwóch sprawnych wibratorów na rodzinę, to mamy do czynienia z pozycją, która jak niegdyś „Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej powinna znaleźć się na regale z książkami w każdym domu. Bo w czasach, gdy seks traktowany jest jak rozrywka lub powód wojen ideologicznych, a od wiedzy dzieli nas jedno kliknięcie, mimo wszystko wyjątkowo trudno jest o rzetelne, racjonalne i mądre potraktowanie tak ważkiego tematu, jak kobieca seksualność.

 

Autor | Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka

  • Tajemniczy świat kobiecego orgazmu, pod redakcją Zygmunta Zdrojewicza, wydanie II poprawione i rozszerzone; Wydawnictwo Continuo