Martyna Majewska, laureatka konkursu na Debiut Reżyserski w Pantomimie rozpoczęła pracę z zespołem! Premiera spektaklu „BATORY_trans” w noc sylwestrową 31 grudnia 2015.

Będzie to przedstawienie inspirowane losami pasażerów statku Batory, opisanymi w książce Bożeny Aksamit „Batory. Gwiazdy, skandale i miłość na transatlantyku”, który w okresie międzywojnia kursował liniami GAL-u (Gdynia – Ameryka Linie Żeglugowe). Będzie to przedstawienie o wyobrażeniach – o tym, jak wyobrażamy sobie to, co by było i kim my bylibyśmy gdzieś indziej; o emigracji; o potrzebie zmiany, o ucieczce, o tęsknocie, o konieczności. Punktem wyjścia będzie zamknięta przestrzeń pokładu statku, poza nawiasem czasu i miejsca, jakby dryfująca gdzieś na oceanie poczekalnia do zrealizowania marzeń.

Taki czas, w którym jeszcze nic nie wiadomo, jesteśmy tylko my, nasze wyobrażenia, przypadkowi towarzysze podróży i noc. Za burtą rozpościera się przerażająco czarna otchłań oceanu, a na pokładzie oczywiście trwa kapitański bal.

Wewnętrzna emigracja bohaterów, ich marzenia i oczekiwania, będą ważniejsze niż to, czy faktycznie po trzech tygodniach podróży jego oczom faktycznie ukaże się Statua Wolności.

MS Batory był nazywany Lucky Ship, do końca swych dni przewoził pasażerów bezpiecznie i nie zmógł go żaden sztorm. Każdy mój kurs przecięty jest siecią nici magicznych, które mnie zawsze ostrzegają przed niebezpieczeństwem. – mawiał najsłynniejszy z kapitanów statku, Eustazy Borkowski. Ponoć zawdzięczał to dużej ilości szampana wzniesionego ku chwale Matki Boskiej Gwiazdy Morza. Ocean alkoholu, siła religijności i sny o potędze, czyli emigracja… po polsku? Jak będzie wyglądał ostatni bal na statku „BATORY_trans”?

Konkurs na Debiut Reżyserski w Pantomimie, organizowany w ramach 60. jubileuszu Teatru, kierowany był do reżyserów młodego pokolenia, którzy nigdy wcześnie nie realizowali przedstawienia w konwencji pantomimy.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultura i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Autor | Piotr Soroka