Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu się zazielenił, a do tego już niedługo będzie można skosztować miodu z Pasieki Capitol. Wszystko w dobrej wierze iw obronie ekosystemu.

Im więcej zieleni wokół nas, tym lepiej. Jesteśmy spokojniejsi, bardziej radośni i milej odwiedzamy miejsca, którym towarzyszą rośliny. Jednak nie chodzi tylko o ładny wygląd. Generalnie zieleń w mieście  wzmacnia miejski ekosystem, który staje się bardziej odporny na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Właśnie między innymi z takich względów Teatr Muzyczny Capitol zdecydował się zasiać pierwszą we Wrocławiu łąkę kwietną. Około 150 metrowy pas kwiatów powstał na Skwerze im. Wojciecha Młynarskiego.

– We Wrocławiu chcemy wprowadzać łąki w przestrzeń publiczną oraz zachęcać mieszkańców do ich zakładania we własnych ogródkach i balkonach. Planujemy nawet stworzyć specjalną mieszankę łąki kwietnej dla Wrocławia – mówi Katarzyna Szymczak Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UMW.

Łąki miejskie przynoszą również korzyści finansowe. Przede wszystkim kosi je dwa razy w roku, a nie kilkanaście, jak trawniki, co jest bardziej opłacalne. Poza tym są odporne na susze i potrafią się utrzymać nawet na najtrudniejszym terenie. Kwietne łąki również pochłaniają więcej smogu niż trawniki. W wielu miastach zaczęto siać właśnie takie pasy zieleni wzdłuż ulic, aby zmniejszyć zanieczyszczenie.

– Chcielibyśmy, aby coraz więcej szkół i przedszkoli miało u siebie łąkowe zakątki, które nie tylko urozmaicą podwórka, ale będą świetnym pretekstem do edukacji o znaczeniu łąki w mieście, tłumaczeniu na czym polega bioróżnorodność i jak działają ekosystemy – dodaje Katarzyna Szymczak Pomianowska.

Jednak to nie koniec wspierania ekosystemu przez Capitol. Oprócz kwietnej łąki, na dachu teatru pojawiły się ule. Dużo się mówi ostatnio o znaczeniu pszczół, o ich roli w przyrodzie i o tym, że jest ich coraz mniej.

– Od ponad roku na dachu Capitolu mamy prawdziwą pasiekę – dwa ule z pszczołami krainkami. A od dzisiaj nasze pszczoły będą miały tuż obok własną łąkę – mówi Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol.  – Ma to dla nas ogromne znaczenie, ponieważ dzięki takim akcjom inicjujemy rozmowy na temat niedocenianej roli tych przepięknych, inteligentnych i ogromnie ważnych owadów. Przecież wszyscy wiedzą, że jeśli wymrą pszczoły to na ziemi skończy się życie.

Pasieka powstała we współpracy z Fundacją Instytut Rozwoju Pszczelarstwa i jest pod opieką jej prezesa – Łukasza Wyszkowskiego. Pszczoły krainki, które zamieszkały na dachu teatru, to odmiana pochodząca z Bałkanów. Do Capitolu przyjechały z Laskówki koło Barda. Teatralne pszczółki można podglądać na stronie: http://www.teatr-capitol.pl/zycienawylotku


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcie: mat. prasowe fot. Łukasz Giza