TEATR: Nagroda dla Teatru Polskiego

Mickiewiczowskie „Dziady” w reżyserii Michała Zadary zwyciężyły w pierwszej edycji Konkursu „Klasyka Żywa”.

W sobotę 28 listopada 2015 po godzinie 19:00 ogłoszono werdykt pierwszej edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego za spektakle Dziady. Części I, II, IV i wiersz Upiór oraz Dziadów część III Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary otrzymał Teatr Polski we Wrocławiu.

Oprócz tego Michał Zadara otrzymał główną nagrodę za reżyserię obu ww. przedstawień, Bartosz Porczykgłówną nagrodę aktorską za rolę Gustawa-Konrada w obu odsłonach Dziadów, a Wojciech Ziemiański wyróżnienie za rolę Stanisława Augusta w Termopilach Polskich w reżyserii Jana Klaty i Kaprala w Dziadów części III.

Wręczenie nagród laureatom Konkursu odbędzie się w piątek 4 grudnia 2015 o godzinie 18:00 w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

 

***

Finał konkursu KLASYKA ŻYWA: Werdykt

Jury Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” w składzie: Beata Guczalska, Tomasz Kubikowski, Artur Daniel Liskowacki, Małgorzata Sikorska Miszczuk, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Wanda Świątkowska po obejrzeniu 83 przedstawień konkursowych przyznało:

• Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego (150 tys zł.) Teatrowi Polskiemu we Wrocławiu za spektakl „Dziady. Części I, II, IV i wiersz Upiór” oraz za spektakl „Dziadów część III” Adama Mickiewicza,
• II Nagrodę Konkursu będącą jednocześnie Nagrodą Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego za najciekawsze odkrycie repertuarowe (100 tys. zł.) Teatrowi im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy za spektakl „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Adolfa Nowaczyńskiego,
• III Nagrodę Konkursu (50 tys. zł.) Teatrowi im. Ludwika Solskiego w Tarnowie za spektakl „Grażyna” Adama Mickiewicza.

Ponadto jury pragnie z satysfakcją odnotować istotną i cenną obecność wielu pozycji polskiej literatury klasycznej w programach artystycznych Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

Jury przyznało dwie nagrody specjalne po 20 tys. złotych Miejskiemu Teatrowi Miniatura w Gdańsku za spektakl „Remus” Aleksandra Majkowskiego i Scenie Polskiej Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie (w koprodukcji z Zamkiem Cieszyn) za spektakl „Powsinogi beskidzkie” Emila Zegadłowicza. Obydwie inscenizacje mało znanych lub zapomnianych tekstów klasycznych odznaczają się niezwykłymi walorami integracyjnymi dla społeczności Kaszub i Śląska Cieszyńskiego.

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia indywidualne:

A
W dziedzinie prac dramaturgicznych
• Nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Robertowi Urbańskiemu za opracowanie dramaturgiczne spektaklu „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Adolfa Nowaczyńskiego w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł. Jakubowi Roszkowskiemu i Adamowi Nalepie za adaptację „Faraona” Bolesława Prusa w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł. Natalii Korczakowskiej i Wojtkowi Zrałkowi Kos¬sa¬ko¬w-skiemu za adaptację „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku.

B
W dziedzinie reżyserii
• Nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Michałowi Zadarze za „Dziady. Części I, II, IV i wiersz Upiór” oraz za spektakl „Dziadów część III” Adama Mickiewicza w Teatrze Polskim we Wrocławiu,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł. Radosławowi Rychcikowi za „Grażynę” Adama Mickiewicza w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł. Małgorzacie Bogajewskiej za „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł. Dagmarze Żabskiej za „Króla Maciusia I” Janusza Korczaka w Teatrze Figur Kraków,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł. Lenie Frankiewicz za „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy,
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Anecie Groszyńskiej za „Lalkę” Bolesława Prusa w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej,
• Wyróżnienie za debiut w wysokości 4 tys. zł. Jakubowi Falkowskiemu za spektakl „Stara kobieta wysiaduje” w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

C
W dziedzinie scenografii
• Nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Annie Met za „Bramy raju” Jerzego Andrzejewskiego we Wrocławskim Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł Mirkowi Kaczmarkowi za „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.

D
W dziedzinie muzyki
• Nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Jackowi Wierzchowskiemu za „Akropolis” Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie,
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Karolowi Nepelskiemu za spektakl „Król” Juliusza Słowackiego w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie,
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Tomaszowi Krzyżanowskiemu za spektakl „Król Maciuś I” Janusza Korczaka w Teatrze Figur Kraków,

E.
W dziedzinie choreografii
• Nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Witoldowi Jurewiczowi za spektakl „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Adolfa Nowaczyńskiego w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

F.
W dziedzinie aktorstwa
• Nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Barbarze Wysockiej za rolę Idalii w „Fantazym” Juliusza Słowackiego w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł Magdalenie Łaskiej za rolę Plastusia w „Plastusiowym pamiętniku” Marii Kownackiej i za rolę Chochoła w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł Gabrieli Muskale za rolę Żony w „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi,
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Matyldzie Baczyńskiej za monodram „Król” Juliusza Słowackiego w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie,
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Joannie Droździe za rolę Racheli w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy.
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Marcie Smuk za rolę Dziudziulińskiej w „Klubie kawalerów” Michała Bałuckiego w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni,
• Nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Bartoszowi Porczykowi za rolę Gustawa-Konrada
w „Dziadach” Adama Mickiewicza w Teatrze Polskim we Wrocławiu,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł Samborowi Czarnocie za rolę Fedyckiego w „Ich czworo” Gabrieli Zapolskiej w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi,
• Nagrodę w wysokości 7 tys. zł Ireneuszowi Czopowi za rolę Króla Ignacego w spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” Witolda Gombrowicza w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi,
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Grzegorzowi Artmanowi za rolę w „Samuelu Zborowskim” Juliusza Słowackiego Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy,
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Tomaszowi Nosinskiemu za rolę Guślarza (Jokera) w „Dziadach” Adama Mickiewicza w Teatrze Nowym w Poznaniu.
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Pawłowi Wolakowi za rolę Kniazia Szujskiego w spektaklu „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” Adolfa Nowaczyńskiego w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy,
• Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. Wojciechowi Ziemiańskiemu za rolę Stanisława Augusta w „Termopilach polskich” Tadeusza Micińskiego i za rolę Kaprala w „Dziadach części III” Adama Mickiewicza w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Ponadto Jury zdecydowało również o rekomendacjach do Ogólnopolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska” w Opolu w 2016 roku:

• „Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody” (Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy)
• „Faraon” (Teatr Wybrzeże w Gdańsku)
• „Grażyna” (Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie)
• „Ich czworo” (Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi)
• „Plastusiowy pamiętnik” (Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy)
• „Przedwiośnie” (Teatr Wybrzeże w Gdańsku)
• „Remus” (Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku)
• „Samuel Zborowski” (Teatr Polski w Bydgoszczy / Fundacja sztuka.idea)
• „Fantazy” ( Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie)

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTEATR: Krystian Lupa nagrodzony
Następny artykułTEATR: Improwizacje #9 [FOTO]
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.