Trzy zupełnie różne odsłony, połączone w jedno widowisko. Teatr Pieśń Kozła przygotowuje „Anty-Gone TRYPTYK”, który stanowić będzie fuzję ostrych brzmień metalowych, laboratorium antycznej greckiej rytmiki, dynamicznego współczesnego baletu, kilkunastu pieśni operowych oraz surowych rytmów bębnów.

Najnowszy spektakl Teatru Pieśń Kozła to tryptyk, lecz każda część mogłaby stanowić osobny spektakl. „Siedem bram Teb” to pierwszy akt, opisujący brutalny świat pokazany z punktu widzenia Kreona. Ta część wypełniona będzie ostrą, ciężką muzyka, z elementami rocka i jazzu, którą twórcy nakładają na antyczne stopy metryczne. Autorem choreografii pierwszego aktu jest Julien Touati.

„Anty-Gone” – druga część spektaklu, obrazować będzie świat z punktu widzenia tytułowej bohaterki. Ta część będzie miała zupełnie inny charakter – lekki i subtelny, łączący współczesny balet z operą. Tancerzy poprowadzi choreografka Melanie Lomoff.

Spektakl zakończy „Ekstaza” – finalna część, w której na scenie pojawią się wszyscy artyści tworzący spektakl. Będzie to zderzenie dwóch światów, pierwiastka męskiego i kobiecego, ale również nieokiełznanych ambicji i materializmu z potrzebą duchowości.

W próbach bierze udział łącznie 30 artystów. Wśród nich znaleźli się aktorzy Teatru Pieśń Kozła, performerzy, zawodowi muzycy, wokaliści, śpiewacy operowi, tancerze z całego świata, w tym z Japonii, Niemiec i Włoch, a także Melanie Lomoff – choreografka z Francji, która na wrocławskiej scenie pojawiła się już podczas tegorocznego festiwalu BRAVE.

Można powiedzieć, że będzie to przedstawienie hybrydowe. Łączymy na scenie różne światy artystyczne, ponieważ zależy nam na tym, by pokazać Sofoklesa w pełnej skali i intensywności emocji, uniwersalnych ludzkich doświadczeń i dążeń. Sięganie do źródeł antycznej tragedii zawsze było jednym z najważniejszych tropów w naszych poszukiwaniach, a z myślą wystawienia Antygony noszę się od 20 lat. Teraz wreszcie mamy okazję, by to zrobić, wykorzystując zasobny arsenał środków ekspresji – mówi Grzegorz Bral, twórca i dyrektor Teatru Pieśń Kozła, reżyser „Anty-Gone TRYPTYK”.

Spektakl „Anty-Gone TRYPTYK” inspirowany jest średniowiecznym bębnem wikingów. Według twórców jest to fantastyczne narzędzie do badania rytmiki i muzyki greckiej. W spektaklu wykorzystanych zostanie siedem replik takich bębnów.

Nasza Antygona wymaga większej przestrzeni, to spektakl momentami bardzo głośny, z rozmachem. Z jednej strony, rzucamy w ten sposób rękawicę naszym widzom, przyzwyczajonym do bliskiego kontaktu z aktorami w naszej siedzibie, z drugiej strony, w tym przedstawieniu pozostajemy wierni naszym teatralnym poszukiwaniom – mówi Grzegorz Bral.

Całość spektaklu, łącznie z przerwami, potrwa około 3 godz. 20 minut. Przedstawienie zostanie wystawione na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Spektakle premierowe odbędą się 22 i 23 listopada 2018 roku o godzinie 19:00. Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 18. roku życia.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: Ola Sopuch