Teatry w trakcie wakacji mają przerwę. Jak jednak spędzą czas teatromaniacy podczas  lata? Wrocławski Teatr Plenerowy zaprezentuje spektakl Ogród Rogaczy już w sierpniu w ramach projektu Parki ESK.

Wyjść na spacer z psem, pojeździć na rowerze, zorganizować piknik albo…pójść na spektakl teatralny. Wszystkie te aktywności można robić latem we wrocławskich parkach. A skąd tutaj przedstawienie teatralne? Po raz czwarty organizowany jest sezon projektu Parki ESK, zachęcający mieszkańców do spędzania czasu w parkach w aktywny sposób, a także do organizacji własnych wydarzeń społecznych, kulturalnych, edukacyjnych i sportowych.

– Chcemy wykorzystać infrastrukturę, która pozostała po ESK. W dziesięciu miejskich parkach działają tak zwane Parki ESK – Emocja/Sport/Kultura. To charakterystyczne kontenery, czynne w weekendy, gdzie można wypożyczyć leżaki, krzesła, sprzęt sportowy. Mają dostęp do energii elektrycznej i własne nagłośnienie. Razem z wrocławskim WCRS – operatorem Parków ESK – wybraliśmy lokalizację i terminy. Zagramy w czterech parkach w trzy weekendy sierpnia i pierwszy weekend września – mówi Marek Kocot, organizator i pomysłodawca Wrocławskiego Teatru Plenerowego.

Wrocławski Teatr Plenerowy to nowa inicjatywa, która ma za zadanie przemycić trochę kultury do wrocławskich parków i umilić Wrocławianom czas. Przedstawienia będą grane w sierpniowe weekendy.

– Pomysł na Wrocławski Teatr Plenerowy wziął się z moich doświadczeń teatralnych z okresu, kiedy mieszkałem na Wybrzeżu. Byłem aktorem Teatru Miejskiego imienia Gombrowicza w Gdyni i tam sezon teatralny wyglądał nieco inaczej. W siedzibie teatru graliśmy do połowy maja, potem szykowaliśmy nowy spektakl na Scenę Letnią. Przez lipiec i sierpień graliśmy na plaży przy molo w Orłowie. Na piasku, bezpośrednio przy linii wody, w asyście okrzyków mew i chrumkania dzików, które wieczorem schodziły na plażę. Zauważyłem, że Publiczność lubi te spektakle i przychodzi o wiele chętniej, niż do budynku teatru. Na dodatek, do miejscowych, dołączają wczasowicze. Wszyscy akceptują warunki i bawią się doskonale, a nawet, jeśli zdarzył się deszcz, nieraz okazywało się, że Publiczność potrafi wiele wytrzymać – tłumaczy Marek Kocot. – W sierpniu jest już po kulminacji wyjazdów urlopowych. W teatrach zaczynają się próby, ale spektakle nie są jeszcze grane. Postanowiłem to wykorzystać.

Na początek widzowie będą mogli obejrzeć Ogród Rogaczy – farsę kryminalną w stylu paradokumentalnych seriali Dlaczego ja, Wydział Kryminalny, Policjantki i Policjanci itp.

– Spektakl wybieraliśmy wspólnie i ten spodobał się najbardziej. Te paraseriale psują nie tylko widownię, ale przede wszystkim cały rynek. Coraz rzadziej proponuje się aktorom udział w uczciwej telewizyjnej robocie. A jednocześnie wykształcił się już charakterystyczny sposób grania, ze zwracaniem się wprost do kamery – mówi Marek Kocot. – Kiedy pisałem siedemnaście lat temu Ogród Rogaczy myślałem, że najgorsze, co nas czeka, to wenezuelskie melodramaty. Dziś jest o wiele gorzej. Może ludzie, którzy obejrzą naszą sztukę, poprzez śmiech, dojdą do wniosku, że może czas dać sobie spokój z ogłupiającą nas telewizją i zaczną myśleć samodzielnie i bardziej wybierać to, co chcą zobaczyć.

W spektaklu biorą udział: aktorzy Teatru Muzycznego Capitol: Andrzej Gałła i Klaudia Waszak, aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego: Aleksandra Dytko-Masztalska i Tadeusz Ratuszniak oraz „wolni strzelcy” Tomek Krajewski i Marek Kocot.

Sztuka będzie grana w sierpniu i we wrześniu w czterech wrocławskich parkach:

  • 11, 12 sierpnia Park Południowy przy ul. Sudeckiej
  • 18, 19 sierpnia Park TOŁPY na osiedlu Ołbin
  • 25, 26 sierpnia Polana Karłowicka al. Kasprowicza 45
  • 01, 02 września Park Tarnogajski przy ul. Bogedaina 8-10

    Wrocławski Teatr Plenerowy powstaje przy wsparciu finansowym Gminy Wrocław we współpracy Fundacji Ośrodek i WCRS.
Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: mat. prasowe