Na spotkaniach kuratorów Europejskiej Stolicy Kultury spieramy się zawsze, która z dziedzin sztuki jest najważniejsza. Ja nie wchodzę w te spory, gdyż wiadomo, że najważniejszy jest teatr – żartował Jarosław Fret, przewodniczący Rady Kuratorów ESK 2016 podczas konferencji prasowej, na której po raz pierwszy zaprezentowano pełne kalendarium wydarzeń teatralnych w roku 2016.

O planach na 2016 rok opowiadali: Theodoros Terzopoulos – przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpiady Teatralnej, Krzysztof Mieszkowski – dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, Piotr Rudzki – kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu, Tatiana Drzycimska – rzecznik prasowy Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Zbigniew Szymczyk – dyrektor naczelny i artystyczny Wrocławskiego Teatru Pantomimy, Monika Blige – dyrektor programowa Instytutu im. Jerzego Grotowskiego oraz Jarosław Fret – kurator ESK Wrocław 2016 ds. teatru.

Jak wyliczył Jarosław Fret projektów teatralnych w programie Europejskiej Stolicy Kultury jest około 40, ale ponieważ wśród tych projektów znajdzie się kilkanaście festiwali, w tym na przykład trwająca miesiąc Olimpiada Teatralna (w ramach której przewidziano około 60 spektakli), liczba poszczególnych przedstawień, spotkań z mistrzami teatru, warsztatów, seminariów i innych wydarzeń, których świadkami będziemy w 2016 jest w tej chwili nie do policzenia.

Już 14 stycznia 2016, czyli przed Weekendem Otwarcia ESK zapraszamy do Muzeum Współczesnego Wrocław na wystawę „Wędrowanie za…”, czyli ekspozycję fotografii dokumentujących działalność Jerzego Grotowskiego – mówiła Monika Blige, dyrektor programowa Instytutu Grotowskiego, przedstawiając pokaźny zestaw międzynarodowych wydarzeń przygotowanych przez jej instytucję na rok 2016.

O Olimpiadzie Teatralnej opowiadał we Wrocławiu jej… współtwórca Theodoros Terzopoulos. – W 1985 roku spotkaliśmy się w Delfach, by rozmawiać o starożytnym teatrze. Nie wiedzieliśmy wtedy, że stworzymy Olimpiadę, czyli wielką wędrującą po świecie instytucję – mówił grecki reżyser. Terzopoulos opowiadał o poprzednich Olimpiadach, m.in. w Moskwie, Stambule i Pekinie. – Spotkamy się w różnych miejscach tworząc mosty międzypokoleniowe między mistrzami teatru XX wieku i współczesnymi twórcami – wyjaśniał Terzopoulos. – Dotąd działo się to w wielkich metropoliach, tym razem w niedużym mieście, we Wrocławiu. Czyli w kraju Kantora i Grotowskiego, w mieście, które pachnie pięknem i kulturą. To serce kultury Polski, które w 2016 roku będzie bić bardzo mocno w rytmie teatru.

Jedną z pięciu linii programowych Olimpiady Teatralnej będzie trzydniowa prezentacja najlepszych spektakli wszystkich dolnośląskich scen we Wrocławiu. Jest plan by bilety na spektakle kosztowały 2016 groszy. O tym, co pokażą w 2016 roku opowiadali we Wrocławiu przedstawiciele Teatru Polskiego, obchodzącego w przyszłym roku 70-lecie, Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Wrocławskiego Teatru Pantomimy. W planach Teatru Polskiego jest m.in. wystawienie pełnego tekstu mickiewiczowskich Dziadów (połączenie wszystkich inscenizacji Michała Zadary) oraz nowa premiera planowana przez Krystiana Lupę.

Wrocławski Teatr Współczesny wystawia serię spektakli opartych na tekstach Helmuta Kajzar, Tymoteusza Karpowicza i Tadeusza Różewicza, przygotuje też festiwal „wtw://strefy_kontaktu 2016”. Teatr Pantomimy ma w planach mnóstwo działań edukacyjnych na całym Dolnym Śląsku w tym np. spektakli przygotowywanych przez dzieci i seniorów.

Programy specjalnych edycji innych znaczących festiwali (np. Przegląd Piosenki Aktorskiej, Brave Festiwal, kabaretowy Wrocek, Festiwal Komedii) będą ogłaszane niebawem.

*

Olimpiada Teatralna Wrocław 2016 „Świat miejscem prawdy”
Spektakle nurtu głównego

 

 1. Tadashi Suzuki/Suzuki Company of Toga (Japonia) Trojanki (Trojan Women)
 2. Eugenio Barba/Odin Teatret (Dania) Leć (Flying)
 3. Heiner Goebbels/Elektroteatr im. Stanisławskiego (Niemcy/Rosja) Max Black, czyli 62 sposoby wsparcia głowy łokciem i ręką (Max Black, or 62 Different Ways of Supporting the Head with an Elbow and a Hand)
 4. Krystian Lupa/Teatr Polski we Wrocławiu
 5. Romeo Castellucci/Socìetas Raffaello Sanzio (Włochy) Zstąp, Mojżeszu (Go Down, Moses)
 6. Walerij Fokin/Teatr Aleksandryjski (Rosja) Wspomnienie przyszłości (Recollection of the Future)
 7. Theodoros Terzopoulos/Teatr Attis (Grecja) Amor i Prometeusz w okowach (Prometheus Bound)
 8. Robert Wilson/Change Performing Arts (Stany Zjednoczone) Ostatnia taśma Krappa (Krapp’s Last Tape)
 9. Jan Fabre/Troubleyn Performing Arts (Belgia) Czekaj, czekaj, czekaj… (dla mojego ojca) (Attends, Attends, Attends… (pour mon père))
 10. Peter Brook/Théâtre des Bouffes du Nord (Francja) Pole bitwy (Battlefield)

*

Program teatralny ESK Wrocław 2016
[kalendarium]

 

Wędrowanie za…

14 stycznia – 1 lutego 2016

Muzeum Współczesne Wrocław

Wystawa fotografii Jana Krzysztofa Fiołka dokumentujących działalność Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium w okresie Teatru Źródeł. Nieprezentowane nigdy dotąd fotografie układają się w opowieść-wędrówkę za wybitnym wrocławskim artystą, który w połowie XX wieku przemienił światowy teatr.

Organizatorzy: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Muzeum Współczesne Wrocław, ARTBANKINC

 

 

Teatr poza teatr. Kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań, sesja II

15–16 stycznia 2016 (realizowany od grudnia 2015)

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Platforma wymiany wiedzy i doświadczeń przedstawicieli różnych szkół, sposobów myślenia i metodologii podejmujących niedostatecznie obecne w programach nauczania akademickiego zagadnienia. Kurs składa się z wykładów oraz seminariów zaprogramowanych przez dr. Piotra Olkusza i skupia się na fenomenie teatru XX wieku, przekraczaniu jego granic i wejściu w relacje z innymi sztukami.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

www.grotowski-institute.art.pl

 

 

Insenso

15–16 stycznia 2016

Centrum Technologii Audiowizualnych

Premiera spektaklu w reżyserii Alexandry Kazazou Petrosa Sevastikoglou na podstawie tekstu Dimitrisa Dimitriadisa. Spektakl dedykowany jest Melinie Mercouri i jej idei przekraczania granic przez kulturę. Skoncentrowany na istocie człowieczeństwa tekst opowiada o wyborze, jakim jest miłość. Ruch nie tworzy tu jedynie tła dla słowa, ale wchodzi z nim w dialektyczny konflikt.

Organizator: Fundacja Avant Art we współpracy z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego

 

 

Akademia Teatru Alternatywnego, zjazd V

20–24 stycznia 2016 (realizowany od września 2015)

Teatr Brama w Goleniowie, Teatr Kana w Szczecinie

Projekt interdyscyplinarnej i nieformalnej edukacji teatralnej. Realizowana w formie comiesięcznych zjazdów Akademia to platforma rozwoju, wymiany doświadczeń oraz dialogu z mistrzami kilku pokoleń teatru niezależnego w Polsce.

Kuratorzy: Monika Blige, Daniel Jacewicz, Jarosław Fret, Dariusz Mikuła, Marta Poniatowska

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we współpracy z Teatrem Brama i Teatrem Kana

 

 

wtw://strefy_kontaktu 2016

23 stycznia 2016 (realizowany od sezonu 2012/2013)

Prapremiera Silesia, Silentia Lidii Amejko w reżyserii i scenografii Marka Fiedora. Dramat został nagrodzony w konkursie „wtw://strefy_kontaktu_dramat”.

Głównymi elementami projektu „wtw://strefy_kontaktu 2016” są premiery własne, konkurs dramaturgiczny, konkurs koprodukcji i festiwal polskiej dramaturgii współczesnej. Projektowi patronują wybitni artyści: Helmut Kajzar, Tymoteusz Karpowicz i Tadeusz Różewicz

Organizator: Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego

 

 

wtw://strefy_kontaktu 2016_koprodukcje

23 stycznia 2016

Premiera spektaklu Obora w reżyserii Janusza Klimszy na podstawie tekstu Helmuta Kajzara.

Organizator: Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego we współpracy z Teatrem Cieszyńskim – Scena Polska

 

 

Babiniec – kobiety w kulturze jidysz

27 stycznia 2016                          

Wystawa

Organizator: Fundacja Bente Kahan

 

 

Adresat nieznany

27 stycznia 2016

Spektakl w reżyserii Andrzeja Wilka

Organizator: Fundacja Bente Kahan

 

 

Practising Tradition in Performer Training: A Critical Approach

28–31 stycznia 2016

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Podczas międzynarodowej konferencji w ramach International Platform for Performer Training wykonawcy, trenerzy, pedagodzy i naukowcy będą dzielić się doświadczeniami i omawiać praktyki pedagogiczne, a także krytycznie omawiać będą zagadnienia związane z tradycją.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

www.performertrainingplatform.wordpress.com

 

 

Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom: Nie wykluczam

Styczeń–listopad 2016

Premiera spektaklu: 10 czerwca 2016

Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka oraz wrocławskie gimnazja

Warsztaty dla młodzieży zakończone spektaklem w reżyserii Krzysztofa Strożańskiego na podstawie scenariusza Zbigniewa Niedźwieckiego Ravicza oraz szkolenie dla nauczycieli.

Organizator: Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka

www.centrumtworczosci.pl, www.edukacjakulturalna.centrumtworczosci.pl

 

Hemofilia
Styczeń–grudzień 2016

Pierwszy pokaz: 8–9 stycznia 2016

Browar Mieszczański, KinoTeatr, CafeThea, Przejście Żelaźnicze

Seria spektakli stanowiących wyjątkowe połączenie kina, teatru oraz rzeczywistości wirtualnej, poświęcona wielkiej historii Europy we Wrocławiu i wielkiej historii Wrocławia w Europie.

Organizator: Teatr Ad Spectatores

www.adspectatores.art.pl

 

 

Miasta w ruchu

1–14 lutego 2016

Bolesławiec, Oława, Głogów, Kłodzko, Dzierżoniów

Aktorzy wraz z mieszkańcami odkryją na nowo lokalne opowieści i legendy, a ich treść posłuży do przygotowania przedstawienia wieńczącego pracę mimów, uczestników warsztatów i mieszkańców. W każdej z miejscowości Wrocławski Teatr Pantomimy zaprezentuje jeden ze swoich spektakli.

Organizator: Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego

www.pantomima.wroc.pl

 

 

Więcej niż teatr: semestr, sesja I

4–7 lutego 2016 (realizowany od września 2015)

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Sesja praktyczna, której celem jest próba zaistnienia wobec siebie i innych w przestrzeni, wzajemne spotkanie w miejscu, jakie może stworzyć teatr.

Projekt upowszechniający marginalizowane często zjawiska artystyczne, umożliwia spotkanie praktyków teatralnych z ekspertami z innych dziedzin nauki i sztuki oraz wymianę doświadczeń między polskimi i zagranicznymi twórcami. Składa się z semestru warsztatowo-wykładowego, konferencji praktycznej i prezentacji teatralnych.

Kuratorki projektu: dr Magdalena Hasiuk, Justyna Sobczyk, prof. Jana Pilátová oraz Anna Zubrzycki

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

Akademia Teatru Alternatywnego, zjazd VI

10–14 lutego 2016

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

Teatr poza teatr. Kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań, sesja III

19–20 lutego 2016

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom: Teatr partycypacyjny

21 lutego 2016

Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka oraz wrocławskie przedszkola

Premiera spektaklu Sny w reżyserii Agnieszki Mielcarek kończącego warsztaty dla dzieci.

Produkcja: Małgorzata Strońska

 

 

Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom: Sztuka Przez Wieki

Luty–grudzień 2016 (oprócz okresu wakacyjnego)

Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka

Warsztaty dla uczniów szkół podstawowych na temat polskiej sztuki XX wieku, zakończone wystawą prac plastycznych w poszczególnych szkołach uczestniczących w projekcie.

 

 

Głos wykluczonych

Luty–grudzień 2016

Premiery spektakli: 24 lipca, 1 sierpnia 2016

Centrum Sztuki Impart, Centrum Kultury Zamek w Leśnicy; Barbara

W projekcie Fundacji Jutropera i Michała Znanieckiego grupy wykluczone społecznie wraz z artystami tworzą spektakle. W 2016 roku odbędzie się m.in. premiera Historii żołnierza: Strawiński z udziałem Zbigniewa Zamachowskiego.

Organizator: Fundacja Jutropera

 

 

wtw://strefy_kontaktu 2016

5 marca 2016

Wrocławski Teatr Współczesny

Prapremiera Garnituru prezydenta Maliny Prześlugi w reżyserii Cezarego Ibera. Dramat nagrodzony w konkursie wtw://strefy_kontaktu_dramat.

 

 

Teatr poza teatr. Kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań, sesja IV

11–12 marca 2016

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

Ponad granicami: filmowe inspiracje

14–18 marca 2016

Kino Nowe Horyzonty

Prezentacje filmów irańskich poprzedzone prelekcjami gości z Iranu.

Organizatorzy: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego oraz Kino Nowe Horyzonty pod patronatem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Teheranie.

Partnerzy irańscy: Museum of Cinema w Teheranie, Aftab Theatre Company, Sayeh Mehr Company

www.beyondbordersfestival.org

 

 

Akademia Teatru Alternatywnego, zjazd VII

16–20 marca 2016

Teatr Brama w Goleniowie, Teatr Kana w Szczecinie

 

 

Więcej niż teatr: semestr, sesja II

17–20 marca 2016

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

Sesja, na którą złożą się warsztaty, prezentacje teatralne oraz spotkania z twórczyniami trzech warszawskich teatrów: Agatą Adamek (Teatr Zgoda), Justyną Sobczyk (Teatr 21) i Katarzyną Wińską (Teatr Opera Buffa).

 

 

Teatr poza teatr. Kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań, sesja V

1–2 kwietnia 2016

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

Więcej niż teatr: semestr, sesja III: Teatr podążający za osobą

2–14 kwietnia 2016

Forum Synagoga Ostrowskiego Centrum Kultury w Ostrowie Wielkopolskim

Sesja towarzyszy XV Przeglądowi Form Teatralnych Osób Niepełnosprawnych MASKA. Składają się na nią spektakle, wykłady, rozmowy oraz warsztaty.

 

 

Ponad granicami: przestrzeń kreacji

4 kwietnia – 27 maja 2016

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Cykl warsztatów artystycznych dla młodzieży z zakresu filmu, fotografii, sztuk plastycznych, muzyki i literatury. Zaproponowane przez młodzież projekty będą inspirowane filmami irańskimi obejrzanymi w ramach „Ponad granicami: filmowe inspiracje”.

 

 

BodyConstitution: seminarium praktyczne

5–10 kwietnia 2016

Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie Filia we Wrocławiu

Warsztaty z udziałem wybitnych artystów i mistrzów technik ruchowych, m.in. Miyamoto Sensei (aikido), Sathyanarayanan G. Nair (kalarippajattu), Mestre Cobra Mansa (capoeira), Richard Shusterman (somaestetyka), Laurent Piemontesi (parkour), Daisuke Yoshimoto (butō), Savvas Stroumpos (metoda Theodorosa Terzopoulosa) i Jozef Frucek.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we współpracy z PWST Filią we Wrocławiu

www.bodyconstitution.art.pl

 

 

VoicEncounters: seminarium praktyczne

14–24 kwietnia 2016

Prezentacje męskich konfraterni z basenu Morza Śródziemnego (Korsyka, Sardynia i Sycylia) oraz tradycji żeńskich z Iranu, Palestyny i Turcji (program My Voice is My Country), a także koncerty programu Ślady ze Wschodu. Gość specjalny festiwalu: Diamanda Galás (Grecja/USA).

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego i Teatr ZAR we współpracy z Centre for Performance Research i Royal Shakespeare Company z Wielkiej Brytanii

 

 

Wallstrasse 13

18–20 kwietnia

Premiera spektaklu według scenariusza Bente Kahana w reżyserii Roberta Skolmowskiego

Organizator: Fundacja Bente Kahan

 

 

Regina Jonas – pierwsza kobieta-rabin wybrana w Berlinie w roku 1935

18–20 kwietnia 2016

Wystawa połączona z pokazem filmu Regina w reżyserii Diany Groo oraz spotkanie z reżyserem poświęcone Reginie Jonas

Organizator: Fundacja Bente Kahan

 

 

Akademia Teatru Alternatywnego, zjazd VIII

20–24 kwietnia 2016

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

 1. edycja Festiwalu CYRKULACJE „Opowieści Ciałem”

27 kwietnia – 1 maja 2016

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

W programie warsztaty, ścieżki twórcze, pokazy, dyskusje i jamy taneczne. Wybitni nauczyciele tańca i performerzy zgodnie z tegorocznym hasłem będą uczyć, że ciało może opowiadać i pobudzać doświadczenia.

Organizator: Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Momentum”

www.cyrkulacje.wroclaw.pl

 

 

Śpiewaj z nami w jidysz

5 maja 2016

Koncert dzieci z Rumunii i z Polski z zespołem Chudoba

Organizator: Fundacja Bente Kahan

 

 

Performatyka – dziesięć lat później

6–8 maja 2016

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Międzynarodowa konferencja naukowa zaprogramowana przez prof. Richarda Gougha i prof. Tomasza Kubikowskiego, przygotowana z okazji dziesiątej rocznicy polskiego wydania Performance Studies: An Intoduction Richarda Schechnera. Podczas konferencji zostaną poruszone kwestie perspektywy rozwoju performatyki w Polsce i za granicą. Wydarzenie dopełni performans The Last Supper.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

 

Cyrk bez przemocy, cyrk nadmarionet

6–8 maja 2016

Namiot cyrkowy przed Centrum Sztuki Impart

Lalkowe widowisko cyrkowe w reżyserii Wiktora Wiktorczyka, w którym w rolach zwierząt występują lalki i duże nadmarionety, a w rolach artystów cyrkowych aktorzy. Autorzy lalek: Zbigniew Roszkowski i Wiktor Wiktorczyk.

Organizatorzy: Teatr Klinika Lalek, Fundacja na rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych

www.klinikalalek.art.pl

 

 

wtw://strefy_kontaktu 2016_kajzar

7 maja 2016

Premiera spektaklu Twarze wg +++ (trzema krzyżykami) i Ciągu dalszego (KaDeWe) Helmuta Kajzara w reżyserii Katarzyny Szyngiery; scenariusz Iga Gańczarczyk

 

 

Cultural Heritage of the Diaspora. Yiddish and Judeo Spanish: Contrast, Comparison, Contact

8–9 maja 2016                               

Konferencja we współpracy z Zakładem Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego.

Organizator: Fundacja Bente Kahan

 

 

Celebrating Yiddish and Ladino

8 maja 2016

Koncert z artystami z Hiszpanii, Izraela, USA i Polski

Organizator: Fundacja Bente Kahan

 

 

Warsztaty mistrzowskie

9 maja 2016

Jidysz i Ladino – śpiew, Klezmer – instrumentalne

Organizator: Fundacja Bente Kahan

 

 

 1. Przegląd Piosenki Aktorskiej

13–22 maja 2016 (ogłoszenie programu: 1 marca 2016)

Teatr Muzyczny Capitol

Jeden z najstarszych polskich festiwali teatralnych i muzycznych w 2016 roku wyjątkowo odbędzie się w maju. Składa się z nurtu głównego z najlepszymi śpiewającymi aktorami, koncertów i spektakli oraz z nurtu OFF dającego szansę młodym twórcom na prezentację swoich dokonań. Ta edycja będzie poświęcona artystom europejskim, odbędą się też gale piosenki: polska, niemiecka i lwowska.
www.ppa.wroclaw.pl

 

 

Więcej niż teatr: konferencja praktyczna

19 maja – 1 czerwca 2016

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Warsztaty mistrzowskie prowadzone m.in. przez aktorów, reżyserów, terapeutów, autorów metod pracy z ciałem, głosem i dźwiękiem. Wśród zaproszonych Josette Bushell-Mingo, Martin Heřman Frys, William Longden, Zoja Mikotová, Natalia Popowa, Jana Pilátová i Anna Zubrzycki. Warsztatom towarzyszą spektakle Teatru Krug, Teatru RambaZamba, Teatru Trochę Innego oraz koncert zespołu Na Górze z Rzadkowa.

 

 

Teatr w podwórkach

24 maja – 5 czerwca 2016

Wydarzenie teatralne łączące odwołanie do lokalnego sentymentu dolnośląskich podwórek z historią i różnorodnością kulturową regionu. Reżyserowany przez Jacka Głomba, dyrektora legnickiej sceny, podwórkowy spektakl inspirowany historiami zebranymi podczas lokalnych działań w Bystrzycy Kłodzkiej, Legnicy i Wrocławiu, wędrować będzie po miastach Dolnego Śląska.

Organizator: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

 

 

Akademia Teatru Alternatywnego, zjazd IX

25–29 maja 2016

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

Teatr poza teatr. Kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań, sesja VI

27–28 maja 2016

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

 1. Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci

28 maja – 3 czerwca 2016

Prezentacja najciekawszych nowatorskich spektakli, powstałych w ostatnich sezonach w Polsce i za granicą. Integralną częścią festiwalu jest plenerowy, interdyscyplinarny Ogród Sztuk, w ramach którego odbywają się bezpłatne autorskie warsztaty dla dzieci i młodzieży. Tegoroczna edycja Przeglądu rozpoczyna obchody 70-lecia Wrocławskiego Teatru Lalek.

www.przeglad.teatrlalek.wroclaw.pl

 

 

Akcja: EDUKACJA <finał>

Maj 2016 (1 dzień)

Scena na Świebodzkim Teatru Polskiego

W projekcie udział biorą trzy grupy wiekowe: dzieci, młodzież i seniorzy. Ponad dwuletnią pracę zakończy przedstawienie przygotowane przez młodzież i seniorów. W finale projektu obie grupy łączą swoje interpretacje i razem opowiadają wspólną historię.

Organizator: Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego

 

 

Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom: Słoneczna szkoła sztuki

Maj–sierpień 2016

Pokazy finałowe: 26 sierpnia 2016

Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka

Warsztaty dla dzieci, które w lecie zostają w mieście, zakończone pokazem na profesjonalnej scenie teatralnej i prezentacją prac plastycznych.

 

 

Ponad granicami: Festiwal Filmów Irańskich

10–12 czerwca 2016

Kino Nowe Horyzonty

Otwarty dla wrocławian festiwal filmowy połączony z prezentacją rezultatów pracy podczas warsztatów artystycznych w kwietniu i maju.

 

 

Rezydencja Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards

10–12, 17–19 czerwca 2016

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Rezydencja obejmie pracę wewnętrzną zespołu kierowanego przez Thomasa Richardsa w domenie Sztuki jako wehikułu, prezentację spektaklu The Living Room, pokaz pracy w toku The Underground: Response to Dostoievski, a także spotkanie z Thomasem Richardsem, spadkobiercą Jerzego Grotowskiego, poświęcone historii poszukiwań Workcenter.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

wtw://strefy_kontaktu 2016

11–12 czerwca 2016

Wrocławski Teatr Współczesny

Czytania performatywne nagrodzonych sztuk nadesłanych na zamknięty konkurs dramaturgiczny wtw://strefy_kontaktu_dramat, zrealizowane przez młodych reżyserów w konkursie ofert.

 

 

Akademia Teatru Alternatywnego, zjazd X

15–19 czerwca 2016

Teatr Brama w Goleniowie, Teatr Kana w Szczecinie

 

 

Teatr poza teatr. Kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań, sesja VII

17–18 czerwca 2016

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

Brave Kids
18 czerwca – 16 lipca 2016
Wrocław, Warszawa, Przemyśl, Kraków, Oborniki Śląskie, Koszyce/Słowacja, Akhaltsikhe/Gruzja

Spotkanie dziecięcych grup artystycznych z całego świata. Ponad stu pięćdziesięciu młodych artystów będzie tworzyć i wymieniać się doświadczeniami, a w efekcie powstanie widowisko artystyczne łączące różne kultury i techniki artystyczne. Wielki finał już po raz siódmy odbędzie się we Wrocławiu.

Organizator: Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”

www.bravekids.eu

 

 

Festiwal Festiwali „Komedia Roku”

20–26 czerwca 2016

Wrocławski Teatr Lalek

W festiwalu weźmie udział sześć teatrów: Och Teatr, Teatr Jerzego Bończaka, Syrena, Kwadrat, Bagatela i Korez, które zaprezentują nagradzane i najbardziej popularne spektakle komediowe. Spośród nich jury złożone z aktorów wyłoni Komedię Roku. Swoją nagrodę przyzna również publiczność.

Organizator: Wrocławski Teatr Komedia

 

 

Herezje. Rezydencja artystyczna grupy Sineglossa

23 czerwca – 2 lipca 2016

Ulice i place Wrocławia

Tematem pracy grupy Sineglossa z Ankony (wraz z zaproszonymi artystami z Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii) będzie społeczna postawa heretycka jako postawa odmienna i antybohaterska w dzisiejszej Europie. W ramach projektu odbędzie się seria pokazów i interwencji artystycznych w wielu przestrzeniach Wrocławia.

 

 

White Festival, Festiwal Bieli

24–25 czerwca 2016

Nadbrzeża Odry, place Wrocławia

W programie całodniowe parady, spektakle, konkursy i pokazy.

Kuratorzy: Bogdan Nowak i Waldemar Płusa

Organizator: ARTBANKINC

 

 

 1. edycja Brave Festival – Przeciw Wypędzeniom z Kultury

1–16 lipca 2016

Festiwal od ponad dziesięciu lat zaprasza wyjątkowych artystów z całego świata, by zaprezentowali swoje tradycje artystyczne, obrzędy i rytuały. Cały dochód ze sprzedaży biletów na festiwal przeznaczony jest na wspieranie pomocy dla dzieci prowadzonej przez organizację charytatywną ROKPA.

Organizator: Stowarzyszenie Kultury Teatralnej „Pieśń Kozła”

www.bravefestival.pl

 

 

Making Tomorrows’s Theatre. Spotkania szkół teatralnych

4–10 lipca 2016

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Spotkania z udziałem studentów i pedagogów m.in. z Wrocławia, Madrytu, Londynu, Moskwy, Aten i Sibiu. Zajęciom towarzyszą prezentacje filmów, prelekcje i spektakle. Goście specjalni: Ludwik Flaszen oraz Theodoros Terzopoulos.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

Koncert Kantorów

10 lipca 2016

Koncert Absolwentów Kolegium Abrahama Geigera w Poczdamie

Organizator: Fundacja Bente Kahan

 

 

Akademia Teatru Alternatywnego, zjazd XI

13–17 lipca 2016

Teatr Brama w Strzelewie

 

 

Lato w Synagodze Pod Białym Bocianem

31 lipca, 7, 21, 28, 31 sierpnia 2016

Koncerty

Organizator: Fundacja Bente Kahan

 

 

Ponad granicami: przestrzeń wyobraźni

8 sierpnia – 4 września 2016

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Warsztaty teatralne, których efektem będzie spektakl współtworzony i prezentowany przez młodzież z Polski i z Iranu.

 

 

Scena Ulicy

11–14 sierpnia 2016

Festiwal dedykowany teatrowi ulicznemu w jego najlepszym, zaangażowanym społecznie wymiarze. Prezentacja najciekawszych, pełnowymiarowych spektakli mówiących o najboleśniejszych zakrętach historii współczesnej Europy.

Organizatorzy: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Teatr Biuro Podróży

 

 

Akademia Teatru Alternatywnego, zjazd XII

15–17 sierpnia 2016

Kamieniec Ząbkowicki

 

 

Platforma Teatru Alternatywnego

18–21 sierpnia 2016

Kamieniec Ząbkowicki

Festiwal zorganizowany samodzielnie przez uczestników Akademii Teatru Alternatywnego z pomocą mieszkańców Kamieńca Ząbkowickiego, podczas którego zaprezentują się zarówno zespoły prowadzone przez uczestników Akademii, zespoły lokalne, jak i zaproszeni goście.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

Europejski Dzień Kultury Żydowskiej

31 sierpnia 2016

Koncert i warsztaty

Organizator: Fundacja Bente Kahan

 

 

niedokończony dom, przemieszczający się ludzie, ruchome granice/european songlines

31 sierpnia – 17 września 2016

Dworzec Świebodzki

Artystyczna debata o przemieszczaniu granic, źródłach kultury, tęsknotach i europejskiej tożsamości. Udział w niej biorą m.in. Zbigniew Libera, Olaf Brzeski, Marek Raczkowski, Bente Kahan, Olga Tokarczuk, Julia Marcell, Bastiaan Maris i Matthias Göritz.

Opieka artystyczna: Stephan Stroux

Współpraca: Instytut im. Jerzego Grotowskiego i Allianz Kulturstiftung

Pomysł i realizacja: europa oculta

 

 

Hero_isms. Rezydencja artystyczna grupy MITOS

5–18 września 2016

Brzezinka koło Oleśnicy, leśna baza Instytutu im. Jerzego Grotowskiego

Celem grupy Mitos z Cypru jest przygotowanie oryginalnej, opartej na praktycznej analizie partii chóru inscenizacji tragedii Ajschylosa Persowie w języku greckim.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we współpracy z Europejską Stolicą Kultury Pafos 2017

 

 

Akademia Teatru Alternatywnego, zjazd XIII

15–18 września 2016

Teatr Brama w Goleniowie, Teatr Kana w Szczecinie

 

 

 1. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci „Dziecinada”

21–25 września 2016

Centrum Sztuki Impart, BARBARA, parki i plenery Wrocławia, Dolny Śląsk, szpitale i hospicja

W programie m.in.: prezentacje teatrów z kilkunastu krajów Europy, wizyty zespołów w ośrodkach szkolno-wychowawczych, szpitalach i hospicjach; działania z dziećmi zagrożonymi wykluczeniem; warsztaty i targi rękodzieła dla dzieci.

Dyrektor artystyczny: Wiktor Wiktorczyk

Organizatorzy: Fundacja na Rzecz Wspierania Kultur Alternatywnych i Ekologicznych

www.festiwalteatrowdladzieci.pl

 

 

Międzynarodowy Festiwal Ruchu RUSZA FESTIWAL

22–25 września 2016

Festiwal składa się z warsztatów z czołowymi przedstawicielami światowej sceny tanecznej (m.in. Lilach Livne, Mette Ingvardsen, Miet Warlop) oraz prezentacji form ruchu scenicznego. Poza tym w programie m.in. spektakle, koncerty, instalacje i scena debiutów. Uczestniczyć w festiwalu mogą zawodowi tancerze, amatorzy oraz miłośnicy teatru, tańca i sztuk performatywnych.

Organizator: Fundacja Da Się

www.ruszafestiwal.pl

 

 

Teatr poza teatr. Kurs wiodący Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań, sesja VIII

23–24 września 2016

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

 

Pantomima porusza

Wrzesień 2016

Scena na Świebodzkim Teatru Polskiego

W ramach festiwalu i Jubileuszu 60-lecia Wrocławskiego Teatru Pantomimy będą miały miejsce premiery, przedstawienia, performanse, wystawy, internetowe transmisje na żywo, warsztaty, publikacje oraz dyskusje wokół roli ruchu w przekazie scenicznym.

Organizator: Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego

 

 

wtw://strefy_kontaktu 2016_różewicz

6 października 2016

Wrocławski Teatr Współczesny

Premiera Odchodzenia według utworów Tadeusza Różewicza w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

 

 

wtw://strefy_kontaktu 2016_festiwal 1

6–9 października 2016

Wrocławski Teatr Współczesny

W pierwszej odsłonie festiwalu pokazane zostaną spektakle na podstawie utworów Kajzara, Karpowicza, Różewicza z repertuaru Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz premiery, które powstały w koprodukcji z innymi teatrami.

 

 

Kartoteka Rozrzucona

8–10 października 2016 (program dostępny od 23 kwietnia 2016)

Ulice i place Wrocławia

Wpisane w przestrzeń Wrocławia prezentacje specjalnie przygotowanych akcji i interwencji artystycznych, inspirowanych twórczością Tadeusza Różewicza. Próba podjęcia wyzwania wobec poetyki fragmentu najwybitniejszego wrocławskiego Poety.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego oraz Argomedia

www.kartotekarozrzucona.art.pl

 

 

Olimpiada Teatralna „Świat miejscem prawdy”

14 października – 13 listopada 2016

Festiwal prezentujący osiągnięcia najwybitniejszych twórców z całego świata. Wśród gości m.in. Eugenio Barba, Peter Brook, Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos, Robert Wilson, Romeo Castellucci, Heiner Goebbels, Krystian Lupa, Walerij Fokin, Pippo Delbono, Jan Fabre. Gość specjalny: Ariane Mnouchkine, twórczyni słynnego Théâtre du Soleil.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

Wystawa prac Jadwigi Mydlarskiej-Kowal

15 października 2016 – 15 stycznia 2017

Wrocławski Teatr Lalek

Wystawa prac wybitnej scenografki przez wiele lat związanej z Wrocławskim Teatrem Lalek i współtworzącej (wraz z Wiesławem Hejną) jego najsłynniejsze spektakle dla dzieci i dorosłych. Obejmie elementy scenograficzne (lalki, kostiumy, projekty) stworzone nie tylko do spektakli wrocławskich, ale także i innych teatrów. Ekspozycja w ramach obchodów
jubileuszu 70-lecia Wrocławskiego Teatru Lalek.

Organizator: Wrocławski Teatr Lalek we współpracy z Centrum Scenografii Polskiej

 

 

Dolnośląska Platforma Teatru

16–18 października 2016

Festiwal teatrów Wrocławia i Dolnego Śląska. W trakcie zaledwie trzech dni na wszystkich scenach Wrocławia odbędzie się kilkadziesiąt spektakli, tworząc wyjątkowy program „dni i nocy teatrów”, ułożony w kilka linii programowych. Karnety na poszczególne linie w cenie 2016 groszy.

Organizatorzy: Teatr Polski we Wrocławiu, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

 1. Międzynarodowe Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora

17–24 października 2016

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu

Najstarszy na świecie festiwal monodramu zawitał już do osiemnastu miast Dolnego Śląska. Z okazji 50. edycji we Wrocławiu wystąpią najważniejsi laureaci Jubileuszu, zorganizowana zostanie wystawa fotografii Aktorzy i spektakle WROSTJA, spotkanie dyrektorów festiwali teatrów oraz sesje naukowe.

Organizator: Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru

www.wrostja.pl

 

 

Rezydencja Odin Teatret

20–25 października 2016

Instytut im. Jerzego Grotowskiego

W ramach rezydencji powstanie spektakl Flying. Pierwszy etap pracy, na który złożyły się próby prowadzone przez Eugenia Barbę w obecności międzynarodowej grupy obserwatorów, odbył się we wrześniu 2015. Premiera spektaklu zaplanowana jest podczas Olimpiady Teatralnej.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we współpracy z Europejską Stolicą Kultury Aarhus 2017

 

 

Więcej niż teatr. Prezentacje teatralne

21–27 października 2016

Linia programowa Olimpiady Teatralnej, na którą złożą się prezentacje teatralne z udziałem niepełnosprawnych artystów. W programie znajdą się spektakle takich zespołów, jak: Compagnia Pippo Delbono (Włochy), Monster Truck (Niemcy), VerTeDance (Czechy), Compagnie l’Oiseau-Mouche (Francja), Teatr 21, Teatr CHOREA, a także spotkania z twórcami.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

Festiwal Dziady. Recykling

28 października – 4 listopada 2016

Festiwal obejmuje prezentację inscenizacji Dziadów oraz remiksy realizacji (od Grotowskiego i Białoszewskiego, przez Dejmka i Swinarskiego, do Konwickiego). Odprawiane na żywo i pokazane poprzez wideoinstalację Guicheney obrzędy kultu przodków przywołają konteksty kulturowe: od białoruskiej Radaunicy, do afroamerykańskich kultów vodou i candomblé.

Kierownik naukowy: prof. Leszek Kolankiewicz

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

Witness / Action. Świadek / Działanie

5 listopada 2016

Konferencja / interwencja poświęcona nowemu modelowi sztuk performatywnych, według którego twórca i odbiorca pozostają w dynamicznej relacji: aktor / performer – widz / świadek. Jej tematem będzie działanie przeciwko pasywności współczesnej sztuki i jej odizolowaniu od głębokich wyzwań transformujących naszą świadomość.

Organizator: Teatr ZAR

 

 

Eastern Line. Prezentacje teatralne

5 listopada – 13 listopada 2016

Prezentacje w ramach Olimpiady Teatralnej młodego, niezależnego teatru z Europy Środkowo-Wschodniej (od Petersburga przez Warszawę i Pragę, po Bukareszt i Ateny), uwzględniające różnorodność języka teatralnego tworzących go zespołów. Festiwal rozwija ideę Trzeciego Teatru krytycznie odnoszącego się zarówno do teatru instytucjonalnego, jak i minionej awangardy.

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

 

 

Celebrating Yiddish and Ladino

6 listopada 2016

Koncert oraz premiera filmu Ostatni Żydzi z Breslau

Organizator: Fundacja Bente Kahan

 

 

European Theatre Perspectives

7–8 listopada 2016

Międzynarodowe forum dla analizy nowych dróg wchodzenia w dialog międzykulturowy i zaangażowania w zjawiska teatralne i performatywne. Wśród zaproszonych gości są wybitni specjaliści i nowi badacze zajmujący się innowacyjnymi formami transferu kulturowego w obszarze m.in. tworzenia przedstawień, badań naukowych czy animacji kultury.

Organizatorzy: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Culture Hub z Wielkiej Brytanii

www.culturehub.com

 

 

People

9 listopada 2016

Wystawa połączona z wystawą stałą Historia Odzyskana. W jej ramach pokaz spektaklu współrealizowanego z zespołem Teatru ZAR.

Marsz Wzajemnego Szacunku.

Organizator: Fundacja Bente Kahan we współpracy z Teatrem ZAR i Instytutem im. Jerzego Grotowskiego

 

 

Komediowy Międzynarodowy Festiwal WROCEK

21–27 listopada 2016

Centrum Sztuki Impart

Jedna z większych rozrywkowych imprez na Dolnym Śląsku gromadząca najlepszych artystów i komików z całej Polski. W ramach festiwalu odbędą się konkurs Potyczek Kabaretowych oraz Stand-Upu. Propozycję dla amatorów kabaretu będzie miał także nurt OFF. Zaproszone gwiazdy wystąpią podczas gali wieńczącej festiwal.

Organizator: Fundacja PROTOTYP im. Leonardo da Vinci

www.festiwalwrocek.pl

 

 

wtw://strefy_kontaktu 2016_festiwal 2

1–4 grudnia 2016

Wrocławski Teatr Współczesny

W drugiej odsłonie festiwalu prapremiery nagrodzonych utworów nadesłanych na konkurs dramaturgiczny, najciekawsze inscenizacje polskiego dramatu współczesnego zrealizowane na scenach polskich i zagranicznych, wpisujące się w duchowe pokrewieństwo z twórczością patronów festiwalu.

 

 

Polish Drama Showcase

4–6 grudnia 2016

Wrocławski Teatr Współczesny

Organizator: Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego

 

 

Akademia Teatru Alternatywnego, zjazd XIV

8–11 grudnia 2016

Praca nad projektami dyplomowymi pod opieką artystyczną mistrzów prowadzących zajęcia w ramach poszczególnych zjazdów Akademii.

 

 

Edukacja Kulturalna Przeciw Wykluczeniom: Radość tworzenia z radością dzielenia

14 grudnia 2016

Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka oraz wrocławskie przedszkola

Projekt artystyczny dla dzieci ze świetlic środowiskowych mający na celu wzmocnienie w dzieciach poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości poprzez działania artystyczne oraz społeczne, zakończony pokazami etiud.

 

 

 

 ***

Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 to rozpisany na kilka lat z kulminacją w 2016 roku program składający się z 400 projektów, w skład których wchodzi około tysiąca wydarzeń artystycznych, festiwali, koncertów i imprez w przestrzeni miejskiej oraz zestaw programów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych skierowanych dla mieszkańców Wrocławia. Istotnymi punktami Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu są inicjatywy wrocławian współtworzących program ESK m.in. przez program mikroGRANTÓW, czy, zainicjowanych w tym roku, Parków ESK.

Nad realizacją planu ESK WRO 2016, wchodzącej w skład strategii rozwoju Wrocławia, pracuje zespół ekspertów, menedżerów, artystów skupionych wokół Biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program imprez konstruują kuratorzy poszczególnych sekcji (architektura, film, literatura, muzyka, opera, sztuki wizualne, teatr, performance), połączeni spójną wizją miasta – tętniącego kulturą forum.

Wrocław jest pierwszym polskim miastem, który otrzymał prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w obecnym kształcie. (W 2000 roku Miastem Kultury Europejskiej był Kraków). Ideą ESK, która jest programem Unii i Komisji Europejskiej, zainicjowanym w 1985 roku przez grecką Minister Kultury Melinę Mercouri, jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków. Miasta noszące tytuł ESK przez rok skupiają na sobie uwagę całej Europy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStadion Wrocław – lodowisko otwarte!
Następny artykułPatryk Wolny: NKK, czyli rzecz darmowa
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.