21 stycznia w Teatrze PWST odbędzie się premiera spektaklu dyplomowego studentów IV roku Wydziału Aktorskiego w reżyserii Eweliny Marciniak pt.: „Szantaż”. Będzie to pierwsza premiera Wydziału Aktorskiego przypadająca na rok akademicki 2016/2017.

O spektaklu:

Ja jestem. My jesteśmy.
Tyle wystarczy. Teraz trzeba zacząć. Mamy życie w naszych rękach.
Samo dla siebie stało się puste już dawno temu.
Miotało się bezsensownie w przód i w tył, ale my stoimy twardo
i chcemy być jego zaczątkiem, i pragniemy być jego kresem.

                                 – Ernst Bloch „Duch utopii”

Jak katastrofa może zaczaić się w zgliszczach? Gdzie, wśród utopijnego pragnienia budowania nowej wspólnoty, po traumatycznym doświadczeniu, wkrada się nihilizm? I ostatecznie, w jaki sposób mechanizm dorastania przeprowadza rytualne morderstwo? Na ciele? Na psychice? Na obszarze uniwersalnych wartości? Na społecznej tkance?

Dziesięcioro aktorów przyjmuje niemiecko brzmiące imiona. Chociaż urodzili się w Polsce kilka lat po transformacji ustrojowej, wyobrażają sobie, że przyszło im żyć w rozwarstwionej społecznie, powojennej Austrii. W Wiedniu nie przystającym do stereotypowych wyobrażeń. W najbiedniejszej wersji Wiednia jaką wytworzyła europejska wyobraźnia, na kupce piachu, na bezludnej wyspie władcy much. Wśród szybko upadających hierarchii władzy, poprzez sojusze, pakty i bunt, badamy czym jest doświadczenie rzeczywistości i nauka jej zaklinania dla pokolenia żyjącego w cieniu społecznych zmian wywołanych przez pokolenie rodziców.


Tytuł: Szantaż
Autor tekstu: Marcin Cecko
Rodzaj utworu: dramat
Reżyseria: Ewelina Marciniak
Asystent reżysera: Krzysztof Satała
Reżyseria światła: Katarzyna Borkowska
Asystent reżysera światła: Jakub Łukasz Syrkowski
Muzyka: Michał Ziółkowski

Występują: Magdalena Gorzelańczyk, Monika Kulczyk, Pamela Płachtij, Paulina Wosik, Michał Bajor, Mariusz Bąkowski, Kacper Gaduła-Zawratyński, Krzysztof Satała, Tomasz Taranta, Mateusz Wiśniewski oraz Katarzyna Strączek i Adam Cywka

Premiera: 21 stycznia 2017 | godz. 20.30 |
Sala Duża | Teatr PWST ul. Braniborska 59, Wrocław

WSTĘP WOLNY Rezerwacja miejsc (od 9.01.2017)
ttp://www.pwst.wroclaw.pl/rezerwacje/
Spektakle popremierowe: 25, 26, 27 stycznia 2017 | godz. 18:00

plakat_szantaż