Trzecia premiera z cyklu teatr w ciemnościach po Dziwnym pasażerze Tymoteusza Karpowicza i Odejściu Głodomora Tadeusza Różewicza. Tym razem sięgamy po Wyspy Galapagos ostatnią sztukę Helmuta Kajzara i jego niedokończony dramat Król Dawid.

Andrzej Ficowski, autor scenariusza i reżyser spektaklu mówi, że kierunek intencji realizatorów przygotowywanej premiery oddają słowa Jerzego, bohatera Wysp Galapagos:

„Spróbujmy wymknąć się Historii. Nienawidzę jej. To kłamstwo, że ona jest najważniejsza. Są, były całe stulecia pozbawione jej widma. Całe kontynenty wolą trwać w czasie. Poza Historią. Jak ona potrafi ześwinić ludzi. Nie, nie tylko jednostki. Całe narody biorą na siebie jej przekleństwo. Jak dziwnie i kapryśnie ubiera ulubieńców. Siądziemy nad jej brzegiem. Oto płynie w kierunku pustyni. Wpierw rozlewa się. Błoto. Błoto. Gówno. Torf. A tam dalej jałowa wysycha. Przecież możemy uciec w góry. Stamtąd widać najwyraźniej, że panuje w sposób nie absolutny. Można jej uciec. Kto mi każe więc brać za nią odpowiedzialność? To wmówienie. Ja muszę się znaleźć w strefie czystego powietrza. Poza jej wyziewami. Chcę mierzyć czas szczęściem najbliższych”.

WROCŁAWSKI TEATR WSPÓŁCZESNY

realizatorzy:

scenariusz, aranżacja przestrzeni: Andrzej Ficowski        
muzyka: Jacek Modliński
inspicjentka: Halina Lis-Olszewska

obsada:

Iza – Dorota Kwietniewska [gościnnie]
Krysia – Agata Skowrońska [gościnnie]
Rafał – Arkadiusz Cyran [gościnnie]
Jerzy – Rafał Kwietniewski [gościnnie]
Krysia / Żeleźniakowa – Agata Skowrońska [gościnnie]
X – Robert Kaczorowski [gościnnie]
Y – Sebastian Zachary [gościnnie]

premiera: 11 grudnia 2015_Mała Scena

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTEATR: „Spirit” [PREMIERA]
Następny artykułSPORTOWY RAPORT #91 (15.12.2015)
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.