Za nami cztery miesiące ciężkiej ale i owocnej pracy. W ciągu tego czasu zagraliśmy ponad 100 spektakli, które obejrzało 15.335 widzów! Zrealizowaliśmy 2 spektakle premierowe: „Piotrusia Pana” w reżyserii Karoliny Maciejaszek (premiera 24.09.2016) oraz „POLSKA 120″ w reżyserii Martyny Majewskiej (prapremiera 11.11.2016) – pisze Karolina Sobolewska z Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.

Spektakle naszego Teatru wielokrotnie goszczone były podczas licznych przeglądów teatralnych, m. in. w Toruniu (XXIII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek SPOTKANIA), Słupsku (Międzynarodowy Konwent Lalkarzy WOKÓŁ ŹRÓDEŁ), Austrii (Polska Szkoła im. Jana III Sobieskiego przy Ambasadzie RP w Wiedniu), Poznaniu (Centrum Zdrowia Dziecka; Teatr Animacji), Dzierżoniowie (Ośrodek Kultury), Legnicy (Teatr im. H. Modrzejewskiej), Wrocławiu (CK Wrocław Zachód), Bytomiu (BCK), Kudowie Zdroju (Teatr Zdrojowy im. S. Moniuszki) i Zakopanem (Teatr im. St. Witkiewicza).

W pierwszej połowie trwającego sezonu 2016/ 2017 zrealizowaliśmy dwa duże projekty. Pierwszy z nich – edukacyjny – pn. „zrozumieć GIAURA: artystyczna prowokacja gimnazjalistów” dofinansowany został ze środków MKiDN oraz Gminy Wałbrzych kwotą 20.000 zł. Dotacja ta umożliwiła dwóm tysiącom gimnazjalistów z Wałbrzycha i okolic bezpłatne uczestnictwo w spektaklu pt. „zrozumieć GIAURA” w reż. Martyny Majewskiej, a części z nich dodatkowo 3 godzinne warsztaty teatralne. Drugi projekt w ramach programu PATRIOTYZM JUTRA pn. „POLSKA 120” (spektakl na podstawie klisz z powojennego Walimia), który otrzymał dofinansowanie w wysokości 57.000 zł od Muzeum Historii Polski w Warszawie. Ogromną nobilitacją dla tego spektaklu jest to, że został dostrzeżony przez jury i zakwalifikowany do 23. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

I WCIĄŻ NAM MAŁO…

dlatego szukamy nowych wyzwań, pisząc wnioski o dofinansowanie projektów edukacyjno – artystycznych. W 2017 chcielibyśmy zrealizować ich aż 6! Ale tymczasem jesteśmy w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie konkursów ponieważ bez wsparcia MKiDN oraz Gminy Wałbrzych ich urealnienie nie będzie możliwe. Obok realizacji rozmaitych projektów priorytetem dla naszego Teatru jest produkcja nowych spektakli. „Mały Ktoś i pogromca olbrzymów” w reżyserii Eweliny Ciszewskiej, to pozycja nr 1 na liście premier 2017. Próby już trwają, a premiera 4 marca.


Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

MAŁY KTOŚ I POGROMCA OLBRZYMÓW

tekst / reżyseria / kostiumy: Ewelina Ciszewska
scenografia: Ewelina Ciszewska, Paulina Kasiukiewicz
muzyka: Łukasz Damrych
projekty lalek: Paulina Kasiukiewicz
projekt plakatu: Paulina Kasiukiewicz
projekcje, reżyseria świateł: Robert Baliński
prapremiera: 4 marca 2017
wiek: 4+

 

„Mały Ktoś i Pogromca Olbrzymów” to zabawna historia opowiadająca o poszukiwaniu tożsamości i budowaniu poczucia własnej wartości. To bajka muzyczna, w której dźwięki, piosenki i sugestywne obrazy przeważają nad warstwą tekstu, a główni bohaterowie pochodzą z dziecięcych rysunków. To bajka w pełni autorska nie wzorowana na żadnym istniejącym, w druku czy na scenie, utworze.