Będą rozmawiali o pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.

Już w najbliższy czwartek, 31. stycznia br., specjaliści Snoezelen z całej Polski spotkają się we Wrocławiu, by wspólnie uczestniczyć w organizowanym przez Fundację Rosa I. Forum Terapeutów „Terapia w Sali Doświadczania Świata – teoria i praktyka”. Swoje przybycie potwierdziło już ponad sto osób, na co dzień zajmujących się dziećmi niepełnosprawnymi. Wykłady prowadzić będą: dr Agnieszka Smrokowska-Reichmann oraz red. Werner Reichmann, znawcy Snoezelen, pionierzy tej metody w naszym kraju, a także twórcy polskiej nazwy Sale Doświadczanie Świata.

Forum Terapeutów to bardzo cenna inicjatywa. Potrzebna jest płaszczyzna wymiany wiedzy i doświadczeń między osobami zajmującymi się dziećmi w Salach Doświadczania Świata. Mam nadzieję, że Forum stanie się cyklem wnoszącym wiele dobrego do praktykowania i rozwoju terapii Snoezelen w Polsce – mówi dr Agnieszka Smrokowska-Reichmann.

Metoda Snoezelen powstała w latach 70. XX wieku w Holandii. Pobudza ona ciekawość, rozwija integrację sensoryczną oraz proces poznawczy. W terapii uczestniczą osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami
i deficytami rozwojowymi: z upośledzeniem umysłowym, mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, zespołem Downa, chorobą psychiczną czy zaburzeniami mowy na tle nerwicowym.

W programie Forum znajdą się zagadnienia z historii Snoezelen w Polsce i na świecie, podstawowe założenia Sal Doświadczania Świata oraz główne filary prowadzonej w nich terapii – osoby terapeuty, uczestnika oraz sprzętu. Nie zabraknie także czasu na wymianę doświadczeń między osobami, które na co dzień – w różnych częściach kraju – wykorzystują tę metodę.

Wieczorem uczestnicy zobaczą spektakl „Oskar i Pani Róża” w wykonaniu wrocławskiego Teatru „ARKA”, tworzonego przez zespół aktorów pełnosprawnych i niepełnosprawnych.

Organizatorem I Forum Terapeutów jest Fundacja Rosa, prowadząca od początku 2011 roku ogólnopolski projekt urządzania pokojów terapeutycznych dla najmłodszych. Skierowany jest on do placówek opiekujących się dziećmi z deficytami rozwojowymi oraz niepełnosprawnymi. Ponieważ koszt sprzętu potrzebnego do rehabilitacji często przekracza możliwości finansowe ośrodków czy szkół specjalnych, organizacja wspiera je
w remoncie sal i zakupie niezbędnego sprzętu. Do tej pory Fundacja Rosa wyposażyła i wyremontowała 32 pokoje w całym kraju.

 

I Forum Terapeutów odbędzie się 31. stycznia 2013r. w Hotelu Śląsk przy ulicy Oporowskiej 60
we Wrocławiu. Rozpoczęcie spotkania zaplanowano na godzinę 10.00.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSex z Kotem
Następny artykułKoncert charytatywny
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.