Spektakl w reżyserii Rafała Kwietniewskiego zdaje się poruszać temat znany doskonale z pierwszych stron gazet. Jednak czego tak naprawdę się boimy? Weekend premierowy „Terroryzmu” Olega i Władimira Presniakow: 24-26 czerwca 2017 roku w Centrum Technologii Audiowizualnych.

– Można powiedzieć, że wybór tekstu był chyba jednym z najłatwiejszych etapów pracy nad tym projektem. Chwytliwy tytuł, temat niestety wciąż aktualny i chyba już tak będzie, bo jak pokazują statystyki aktów terrorystycznych jest z roku na rok coraz więcej i ta liczba rośnie bardzo szybko. Przerażające! – mówi Rafał Kwietniewski.

Czy naprawdę żyjemy już w świecie, w którym stojąca samotnie walizka wywołuje lęk? Ile jesteśmy w stanie znieść w imię miłości? Żyjemy po to żeby pracować, czy pracujemy po to aby móc żyć? Co by się stało gdybyśmy raz w życiu zrobili to, na co naprawdę mamy ochotę?

–  Ten rodzaj przemocy – globalny – nie był głównym powodem wyboru sztuki. Bracia Presniakow skupili się na naszych małych aktach terrorystycznych, takich, które dotykają nas w codziennym życiu, w domu, w pracy, przy wychowywaniu dzieci, w relacjach małżeńskich i pochodnych, czy przy dokonywanych przez nas wyborach, często spóźnionych – tłumaczy reżyser.

„Terroryzm” braci Presniakow to nie krwawy zamach. To strach i przemoc towarzysząca ludziom w ich codziennym życiu. To terror jakiemu sami się poddajemy w relacjach ze współpracownikami, przełożonymi, rodziną. To rodzaj presji jaką, często nawet nieświadomie nakładamy na siebie zwłaszcza pośród innych. „Terroryzm” braci Presniakow przerażająco przypomina naszą rzeczywistość.

– Sztuka jest nasycona treściami, które wciąż nas dotyczą, a można powiedzieć, że w ostatnim czasie  nabierają jeszcze więcej znaczenia i bezpośrednio wdzierają się do naszego życia, mam ty na myśli na przykład sytuację w naszej kulturze.

Spektakl tworzymy z tak zwaną „starą grupą”, ponieważ są tam osoby od dawna związane z naszym teatrem. Staramy się podnosić wartość naszych spektakli, dlatego zdecydowaliśmy się na „Terroryzm”, jest to trudny materiał, zarówno pod względem czysto aktorskim, ale również realizacyjnym. Dlatego właśnie chcemy się z nim zmierzyć. Czy udanie?  O ocenę poprosimy naszych widzów, których serdecznie zapraszamy – kończy Kwietniewski.

 


Spektakl Teatru dla Początkujących można zobaczyć w dniach 24-26 czerwca 2017 roku o godz. 20 na scenie w CeTA przy ul. Wystawowej 1 we Wrocławiu. Bilety w cenie: 20 zł na ekobilet.


 

Terroryzm” Oleg i Władimir Presniakow

Przekład: Agnieszka Lubomira Piotrowska i Jerzy Czech
Reżyseria: Rafał Kwietniewski
Scenografia: Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska

Obsada:
Agnieszka Baran-Daszkiewicz,
Monika Karbowska,
Joanna Łużny,
Anna Marszałek,
Izabela Maciuszek,
Hanna Misiak,
Joanna Nowicka-Zagrajek,
Katarzyna Olbromska,
Robert Kaczorowski,
Jacek Łamasz,
Arkadiusz Zagrajek,
Amadeusz Zienkiewicz
.