Dzikie koty pochodzące z Azji, zamieszkały we wrocławskim ZOO. Od piątku, 10 sierpnia, w nowo otwartym kompleksie, można oglądać zagrożone wyginięciem pantery mgliste i panterę śnieżną.

Pia, Lisa, Chen i Nastasja to pantery, które zamieszkały we wrocławskim ogrodzie zoologicznym na Terytorium Panter. Unikatowy na skalę Europy kompleks, składa się z ośmiu części – cztery siedliska dostępne dla zwiedzających oraz cztery na zapleczu.
Pantery mgliste mają do dyspozycji przestrzeń, oddającą charakter dżungli Azji Południowo-Wschodniej. Zwierzęta mogą wspinać się po konarach i linach w obsadzonej egzotycznymi drzewami i krzewami przestrzeni.
Pantery śnieżne zamieszkały zaś „Himalaje”. Dominują tam elementy typowe dla środowiska Wyżyny Tybetańskiej (regionu ich występowania), czyli wykroty, skały i kamienie.
Przy wybiegach znajduje się również wiele elementów edukacyjnych. Umieszczone są one w chatach, typowych dla regionów pochodzenia panter.

Pantera mglista i pantera śnieżna są skrajnie zagrożone wymarciem. Ta pierwsza wyginęła już na Tajwanie. Ostatnio widziano ją tam w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie poszukuje się jej w Laosie. Zdjęcia z fotopułapek dowodzą, że szukanie jej tam może zakończyć się sukcesem.
Stworzenie przestrzeni dla tych niesamowitych zwierząt dało początek hodowli zachowawczej kolejnych zagrożonych wyginięciem gatunków. W tym celu wrocławskie ZOO nawiązało współpracę z organizacjami Snow Leopard Trust i HUTAN – Kinabatangan Orang-utan Conservation Programme, które zajmują się ochroną panter w ich środowisku naturalnym.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: ZOO Wrocław