Nowa, dwujezdniowa ulica, wydzielone torowisko aż do mostu Zwierzynieckiego oraz wspólne przystanki tramwajowo-autobusowe – taka jest nowa ul. Curie-Skłodowskiej. Od soboty tramwaje i autobusy kursujące przez tzw. „Wielką Wyspę” wróciły na swoje trasy.

Torowisko na ul. M. Curie-Skłodowskiej należało do najgorszych pod względem technicznym. Również jezdnia swoje lata świetności miała już dawno za sobą. To się jednak zmieniło. Torowisko przebudowano w oparciu o technologię ograniczającą wibracje oraz hałas. Szyny położone na podbudowie betonowej izoluje od nawierzchni elastyczna otulina. Granitową kostkę brukową na jezdni zastąpiła nawierzchnia asfaltowa.

Przebudowa nie ograniczała się jedynie do wymiany szyn i nawierzchni. Poszerzono drogę i wydzielono biegnące torowisko. Będą z niego korzystały również autobusy, dzięki czemu ominą korki. Dla pasażerów dobra informacja jest również taka, że po przebudowie tramwaje i autobusy będą zatrzymywały się przy klinikach na tym samym przystanku.

Przebudowę ul. M. Curie-Skłodowskiej rozpoczęto w pierwszych dniach stycznia tego roku. Inwestycja obejmowała fragment między ul. C.K. Norwida a wybrzeżem S. Wyspiańskiego. Prace prowadzi firma Skanska. Wartość projektu opiewa na 20 mln złotych. Chociaż ruch wznowiono, to nie koniec inwestycji. Budowlańcy nadal będą prowadzić prace wokół jezdni. Oficjalny termin ich zakończenia to październik. – Nie kończymy jeszcze całej inwestycji, planujemy na razie otworzyć drogę dla tramwajów i samochodów – komentuje rzecznik spółki Wrocławskie Inwestycje Marek Szempliński.

Trasa tramwajowa na ul. M. Curie-Skłodowskiej jest najstarszą we Wrocławiu. Właśnie tędy 10 lipca 1877 r. przejechały pierwsze tramwaje konne w naszym mieście. Pomalowany na kolor zielony drewniany wagonik na czterech stalowych kołach ciągnęły jutlandzkie konie. Na swój pokład mógł zabrać 26 pasażerów. Dziś trasa w kierunku Biskupina należy do najważniejszych i najruchliwszych we Wrocławiu. Kursują tędy tramwaje linii 1, 2, 4 i 10, a także autobusy.

Źródło | mat. prasowe

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułŚląsk – Cracovia na ZERO
Następny artykułFestiwal Wratislavia Cantans
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.