Stało się, amerykański gigant telekomunikacyjny AT&T dokonał zakupu spółki Time Warner, a wraz z nią otrzymał m.in.: Warner Bros., DC Comics czy „Timesa”.

Cena – bagatela 85 miliardów dolarów i spółka Time Warner trafiła do AT&T, a warto zaznaczyć, że Time Warner to trzecia co do wielkości korporacja mediowa świata (po Comcast i The Walt Disney Company) posiada wiele stacji telewizyjnych w tym HBO, Cinemax, Cartoon Network czy TNT.  Zakup także przejęcie praw do DC Comics, Looney Tunes czy studia Hanna-Barbera.

Finalizację umowy próbował przyblokować Departament Sprawiedliwości oraz administracja Donalda Trumpa, prezydenta Stanów Zjednoczonych, jednak jak się okazuje, nie mają oni wystarczającej mocy sprawczej, by zatrzymać transakcję w konsekwencji czego z dniem 14 czerwca 2018 roku, AT&T uiściło odpowiednią kwotę i stało się nowym właścicielem Time Warner.

Randall Stephenson, CEO AT&T odniósł się do zakupu, uspokoił, że Time Warner pozostanie niezależny (na tyle ile to możliwe):

„Podobnie jak wy [Time Warner – przyp. red.] bardzo cieszymy się z tego co robimy. Mamy pasję, by robić rzeczy właściwe, wspierać nasze społeczności. Jesteśmy wielkimi fanami waszego talentu, kreatywności. Macie moje słowo, że pozostawimy wam wolność kreatywną oraz zapewnimy zasoby, abyście dalej mogli robić, to co robicie najlepiej”

Stephenson chwalił także Time Warner za ich kontent oraz kreatywność, zaznaczając, że razem mogą stworzyć coś naprawdę wielkiego. Przypomina to typowy marketingowy bełkot, którego zadaniem jest uspokojenie fanów. Przypuszczać można, że pewne zmiany w organizacji już następują, zwłaszcza, że Time Warner ostatnimi czasu borykał się z problemami finansowymi – spekulowało się nawet o sprzedaży niektórych należących do spółki praw do postaci od DC Comics.

Ostatecznie wychodzi na to, że problem z płynnością zniknie, ale w zamian pojawi się ręką sprawująca kontrolę. Teraz, jeszcze bardziej niż kiedykolwiek, DCU będzie musiało się wziąć w garść i udowodnić, że wcale nie jest bezużytecznym tworem zjadającym pieniądze oraz marnującym potencjał superbohaterów od DC Comics.

Miejmy nadzieję, że nowi włodarze dopilnują, a żeby kolejne filmy trzymały odpowiedni poziom, a uniwersum, na wzór Marvela, rosło w siłę. Choć z drugiej strony mogą podjąć decyzję o likwidacji dziwnego tworu jakim jest DCU i skupić się np. na Harrym Potterze, do którego prawa także nabyli.


Autor: Patryk Wolny