Pierwsza linia trolejbusowa na ziemiach dzisiejszej Polski i Europy Wschodniej działała właśnie we Wrocławiu. Ściślej w podwrocławskim Brochowie. Nosiła ona nazwę: Bezszynowa Kolej Brochowska.

Tak wyglądały pierwsze trolejbusy

Historia ta być może wielu wrocławianom jest znana. Szczegółowo opisał ją serwis WroclawZWyboru.pl. Geneza powstania tej podmiejskiej linii leży w otwartej w kwietniu 1896 roku kolejowej stacji rozrządowej służącej do wywożenia węgla do zachodnich Niemiec (do dzisiaj jest drugą po Tarnowskich Górach największą stacją towarową w Polsce). Powstanie stacji łączyło się z rozwojem Brochowa, który jeszcze pod koniec XVIII wieku liczył sobie zaledwie 167 mieszkańców! Brochów stał się ważnym ośrodkiem i istotne stało się jego połączenie z Wrocławiem. Właśnie dlatego powstała Bezszynowa Kolej Brochowska. Pierwsze kursy ruszyły w marcu 1912 roku. Trolejbusy pokonywał trasę z Wilczego Kąta ze starej zajezdni przy ulicy Krakowskiej przez Opolską i Brochowską, by poprzez wiadukty (dziś w tym miejscu są kładki dla pieszych), dotrzeć na Brochów. Tutaj trasa prowadziła dalej ulicami Mościckiego, Birmańską i Chińską. Jednym trolejbusem mogło podróżować 25 osób.

ŁYG

Źródło: WroclawZWyboru.pl

 

 

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł– Pożegnanie Geta-Stankiewicza
Następny artykuł– Porody z Dyrekcyjnej przeniesione na Borowską
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.