Do czego doszedł po trupach Andrzej Ziemiański, ile pokoi hotelowych zdemolował Jakub Ćwiek, jak odróżnić Lordów Ciemności od dobrych Rebeliantów, skąd biorą się komiksy czy jakie zaklęcia są najlepsze dla małego dziecka? O tych i mnóstwie innych jeszcze rzeczy można się dowiedzieć w leśnickim Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu. Trwają IX Dni Fantastyki.

 

Pokaz strojów Gwiazdnych Wojen / fot. Robert Włodarek

Leśnicki park, zamkowe tarasy i korytarze znów zapełniły się postaciami „nie z tej Ziemi”, „nie z tej epoki” i „nie z tej struktury świadomości”. Lordowie Ciemności, wróżki, średniowieczni rycerze, skąpo ubrane postacie z mangi i animy i tłumy dzieci z pomalowanymi twarzami z ogromnymi mieczami świetlnymi. Tak wyglądał pierwszy dzień IX Dni Fantastyki. Nie tylko jednak dla wizualnych wrażeń warto przyjechać do Leśnicy we Wrocławiu. Na jednym z największych konwentów fantastyki w Polsce można spotkać plejadę pisarzy SF, fantasy i horroru, a także twórców komiksów.

 

W sobotę zamkową aulę po brzegi zapełniły spotkania autorskie z najbardziej znanymi twórcami literatury fantastycznej. Mark Hodder, brytyjski pisarz opowiadał o drodze jaką przebył zanim stał się jednym z najbardziej znanych pisarzy gatunku na świeci. Zanim do tego doszło pracował jako twórca tekstów reklamowych dla BBC.

 

– Mark Hodder, to bardzo wytrawny pisarz – mówi Magdalena Pioruńska, koordynatorka bloku literackiego na tegorocznych DFach. – Nie jest skandalistą, nie musi brylować, ponieważ broni się wysokim poziomem swojej literatury. Jest oczytanym, inteligentnym erudytą. Prowadzenie spotkania z taką osobą to niesamowita przyjemność. Również prywatne rozmowy dostarczają po prostu ogromnej wiedzy – na bardzo wiele tematów – od historii po nauki ścisłe.

 

Odrobina skandalu była natomiast na spotkaniu z najbardziej rockowym pisarzem fantastycznym – Jakubem Ćwiekiem. Razem z Anetą Jadowską opowiadali m.in. o tym jak w zamian za pejcze i filmy pornograficzne uzyskują od elfów pomysły na następne książki. Jakub Ćwiek, jak zwykle w swobodny sposób, opowiadał m.in. o swojej karierze muzyka, o tym ile pokoi hotelowych udało mu się zdemolować i że tak naprawdę życie rockmena nie jest łatwym kawałkiem chleba. Na standardowe pytanie podczas spotkań autorskich: jak napisać dobrą książkę fantastyczną Jakub Ćwiek odpowiedział jednak w bardzo filozoficzny sposób.

 

– Trzeba prowokować rzeczywistość do tego, aby zderzały się w niej elementy do siebie niepasujące, a następnie obserwować co z tego wyniknie – mówił autor. Aneta Jadoch dodawała zaś – Ja podsłuchuję i obserwuję ludzi w autobusach. Kiedyś za to bezczelne gapienie się pewnie dostanę po gębie, ale przysparza mi to wielu pomysłów i natchnienia do tworzenia książek i opowiadań.

 

Niesamowicie barwne i ciekawe było również spotkanie z Andrzejem Ziemiańskim. Autor książek o królestwie Achaji opowiadał o swojej twórczości, dzielił ją na okresy przed i poalkoholowe, a także opowiadał o… myciu grobów.

 

– W czasach głębokiego socjalizmu władza nie pozwalała organizować zbyt wielu konwentów i spotkań fantastów – opowiadał Andrzej Ziemińaki. – Jednak na przykład w Krakowie weszliśmy w taki układ z władzą, że za to, iż umyjemy groby zasłużonych dla socjalizmu osób, to oni nam pozwolą zrobić konwent. W ten sposób pojechałem na swój pierwszy fantastyczny zlot. Można powiedzieć, że dostałem się tam po trupach.

 

Świetnie wypadła również prelekcja Ewy Białołęckiej – Lalka tajemnicza istota. Okraszona mniej lub bardziej przerażającymi zdjęciami opowieść autorki m.in. Zabójcy smoków i laureatki Nagrody Zajdla, powodowała na zmianę śmiech i okrzyki grozy wśród licznej publiczności.

 

Dużym powodzeniem cieszy się strefa warsztatowa. Każdy może znaleźć coś dla siebie – od nauki kaligrafii, przez warsztaty budowy instrumentów po warsztaty teatralne prowadzone przez Piotra Parę, doktora socjologii, wykładowcę w Dolnośląskiej Szkole Wyższej; reżysera teatru dzieci i młodzieży z wieloletnim doświadczeniem; pedagoga; aktora-mima, w przeszłości aktora Teatru Pantomimy Henryka Tomaszewskiego, założyciela Teatru Pantomimy AP.

 

Podczas uroczystej Gali zostały wręczone nagrody DFowych konkursów Smoki 2013. Ogłoszenie wyników uświetniły tancerki z zespołu Asz Szams. Niżej laureaci Smoków.

kategoria: literatura | debiutanci:

I miejsce – Żaneta Siemsia
II miejsce: Karol Woźniczak
III miejsce: Marcelina Śmigiel
Wyróżnienie: Justyna Polarczyk

kategoria: literatura | profesjonaliści:

I miejsce – Kornel Mikołajczyk
II miejsce: Jakub Góralczyk
III miejsce: Wojciech Zaręba

kategoria: film

I miejsce – Przemysław Stawiński

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIX Dni Fantastyki [FOTO]
Następny artykułJagiellonia Białystok – Śląsk Wrocław 0:3 (0:0)
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.