Druga edycja biegu charytatywnego organizowanego przez ZOO Wrocław, Fundację DODO i Pro-Run Wrocław rusza 7 października. Celem dzikiego biegu jest wsparcie ginących gatunków zwierząt Azji, przede wszystkim panter śnieżnych, panter mglistych i manuli. Zapisy na wydarzenie ruszyły 7 sierpnia i potrwają do wyczerpania się wolnych miejsc.

Azja jest największym i najbardziej zróżnicowanym geograficznie i biologicznie kontynentem na Ziemi. Jednak rosnąca populacja ludzka, kłusownictwo, nielegalny handel dzikimi zwierzętami, rabunkowe wydobycie ropy naftowej i gazu powodują gwałtowny spadek liczebności wielu gatunków. W konsekwencji wielu zwierzętom zamieszkującym Azję grozi zagłada. Szczególnie narażone na wyginięcie są drapieżniki stojące na szczycie drabiny pokarmowej. Zoo Wrocław i Fundacja DODO wspierają ochronę panter śnieżnych, panter mglistych i manuli w naturalnym środowisku, propagują też zdrowy, ekologiczny i rodzinny styl życia.

Już po raz drugi na terenie wrocławskiego ZOO zorganizowany zostanie Wild Run. Start w biegu jest odpłatny. Koszty cegiełki prezentują się następująco:

  • Pierwsze 100 osób – 49 zł
  • kolejne 200 osób (101-300) – 54 zł
  • kolejne 400 osób (301-800) – 59 zł
  • kolejne 200 osób (801-1000) – 64 zł

W dniu zawodów, czyli 7 października, możliwość zapisania się lub wykonania opłaty będzie możliwa tylko w przypadku wolnych miejsc. Opłata w dniu biegu wynosić będzie 70 zł.
Fundusze zebrane ze sprzedaży cegiełek, zostaną przekazane na cele statutowe fundacji. Każdy uczestnik będzie mógł również kupić okolicznościową koszulkę biegu.

Formularz zgłoszeniowy można wypełnić tutaj.

W biegu mogą wziąć udział zarówno ci, którzy biegają od lat jak i nowicjusze, dla których WILDRUN będzie pretekstem do rozpoczęcia przygody z bieganiem.
Dla najmłodszych przygotowane zostaną dwa bezpłatne biegi towarzyszące: Bieg Manula (dla dzieci od 3 do 5 lat) na dystansie ok. 100m oraz Bieg Pantery (dla dzieci od 6 do 8 lat) na dystansie ok. 200 m.

Tegoroczna trasa biegu różnić się będzie od ubiegłorocznej ze względu na planowane remonty alejek ogrodu zoologicznego, jednak dystans pozostał niezmienny − 10 kilometrów (2 pętle 5 km). Start i meta znajdują się na terenie Wrocławskiego Zoo. Ze względów bezpieczeństwa zawodnicy będą wypuszczani na trasę dość wąskim „strumieniem” tak, aby nie tworzyć na starcie zatorów. Część trasy (ok. 1 km) zostanie poprowadzona wałami przy Zoo. Zostaną również przygotowane strefy startowe dla szybszych i wolniejszych zawodników.

Więcej informacji na stronie internetowej biegu.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: Facebook i strona internetowa wydarzenia