Już w sobotę przed Polakami najtrudniejszy test w niedługiej historii drużyny narodowej w futbolu amerykańskim. Na Stadionie Miejskim w Ząbkach rywalami będą utytułowani Szwedzi, którzy są obecnie piątą drużyną Europy. Początek meczu o godz. 18.

 

Niewiele ponad miesiąc temu w Cetniewie biało-czerwoni nieznacznie ulegli szóstej ekipie naszego kontynentu – Duńczykom. Spotkanie zakończyło się wynikiem 37:35 na korzyść przyjezdnych. W meczu z Duńczykami widać było bardzo duży progres w jakości gry Polaków. Teraz pora na zmierzenie się z ekipą, która trzy i pół roku temu była pierwszym rywalem naszej drużyny narodowej. 2 lutego 2013 roku w Atlas Arenie w Łodzi, w halowej wersji futbolu amerykańskiego biało-czerwoni przegrali ze Szwedami 14:27. Zespół prowadzony przez Brada Arbona jest na zaawansowanym  etapie przygotowań do The World Games we Wrocławiu, które odbędą się już w przyszłym roku.

 

– Cieszę się, że możemy się zmierzyć z kolejnym wymagającym przeciwnikiem. Po meczu z Danią pozostał niedosyt, który mamy ochotę zaspokoić w sobotę. Nasi rywale na pewno postawią nam trudne warunki, a dużą rolę odegrają zawodnicy mniej doświadczeni. Mamy w składzie trochę kontuzji, ale nie brakuje nam talentu by zastąpić podstawowych graczy – zapowiada Brad Arbon, trener główny Reprezentacji Polski.

Na murawę Stadionu Miejskiego w Ząbkach Szwedzi wybiegną przy dźwiękach utworu Thin Lizzy’ego Boys are back in town, co jest oczywistym odniesieniem do spotkania z 2013 roku. Żółto-niebiescy liczą na kolejny triumf, który jest im tym bardziej potrzebny, że w przyszłym roku będą bronić miejsca w Grupie A Mistrzostw Europy.

Przedstadionowe atrakcje: start już o 13:00!

Współorganizatorem meczu są grający na co dzień w Ząbkach aktualni wicemistrzowie PLFA I – drużyna Warsaw Dukes. Zawodnicy tego klubu przygotowali dla gości meczu reprezentacji futbolowe animacje, które będą czynne od godz. 15:00.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy pomóc w organizacji meczu Reprezentacji Polski na naszym domowym obiekcie. Futbol jest obecny w Ząbkach dopiero pierwszy rok, a już spotyka nas i naszych kibiców największy możliwy zaszczyt organizacyjny. Mam nadzieję, że nasi lokalni kibice nie zawiodą i stawią się licznie tak na meczu, jak i na współorganizowanym przez nas pikniku komentuje Krzysztof Ufnal, prezes Warsaw Dukes.

Futbolowe atrakcje rozpoczną się jednak już o godz. 13:00, gdy swój inauguracyjny rozpocznie nowo powstała Warszawska Liga Flagówki. Na boisku bocznym Stadionu Miejskiego 8 drużyn futbolu bezkontaktowego  będzie rywalizować aż do około 17:30. W rozgrywkach tych rywalizują zespoły Clockwork Orange, Wombaty Warszawa, Green Ducks Radom, Warsaw Dukes, O kurde, Goats oraz Warsaw Eagles.

Znakomita oprawa: orkiestra i cheerleaderki

Właściwą oprawę muzyczną sobotniego meczu zapewni sprawdzona w futbolowych bojach Orkiestra Dęta Miasta Ząbki a tanecznie Reprezentantów Polski wesprą Warsaw Elite Cheerleaders. Grupa ta przyniosła szczęście gorąco dopingując w 2015 roku, gdy w meczu rozgrywanym w Gdyni Polacy pokonali Belgię 27:20. Był to pierwszy triumf bardzo naszej bardzo młodej drużyny narodowej w futbolu amerykańskim. W uroczystej ceremonii rozpoczęcia spotkania weźmie udział Burmistrz Miasta Ząbki Robert Perkowski, który objął wydarzenie honorowym patronatem.

Praktycznie i teoretycznie: wolontariat międzypokoleniowy

W organizację wydarzenia zaangażowane są osoby, które uczestniczą w programie wolontariatu międzypokoleniowego. Projekt ten prowadzi Stowarzyszenie Polski Związek Futbolu Amerykańskiego. Przedsięwzięcie współfinansowane jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Dzień po meczu przeprowadzone zostanie szkolenie dla wolontariuszy, którzy podniosą swoje umiejętności związane z organizowaniem wydarzeń sportowych.

 

Reprezentacja Szwecji w futbolu amerykańskim

Na arenie międzynarodowej Szwedzi rywalizują od 1989 rok. Ich największym sukcesem było mistrzostwo naszego kontynentu w 2005 roku, gdy w rozgrywanym w Malmö finale niebiesko-żółci pokonali Niemców. Pięć lat później w mistrzostwach Europy zajęli czwartą lokatę. W 2014 roku, w ostatniej edycji czempionatu grupy A, Szwedzi uplasowali się na piątym miejscu. Największym międzynarodowym sukcesem Szwedów było zdobycie brązowego medalu w mistrzostwach świata, które odbyły się w 1999 roku. W 2007 roku Skandynawowie wywalczyli czwartą lokatę. Co ciekawe, w 2005 roku w The World Games w Duisburgu Szwedzi w finale tej imprezy musieli uznać wyższość Niemców.

Bilety

Bilety w cenie 30 i 40 PLN do nabycia na stronach www.bilety.plfa.pl oraz www.eventim.pl. Wejściówki będzie można kupić także w kasach stadionu w dniu meczu od godz. 12:00.